Lietuvoje

2015.09.08 13:45

11-asis „Nedelsk“ ratas aplink Lietuvą: šiais metais krūties vėžio atvejų – daugiau

ELTA2015.09.08 13:45

Sveikatinimo projekto „Nedelsk" rožinis autobusėlis baigė 11-ąją kelionę aplink Lietuvą. Iš viso nemokamai dėl krūties vėžio buvo patikrintos 4856 moterys, iš kurių net 83 buvo nustatytas galimas krūties vėžys.

Sveikatinimo projekto „Nedelsk" rožinis autobusėlis baigė 11-ąją kelionę aplink Lietuvą. Iš viso nemokamai dėl krūties vėžio buvo patikrintos 4856 moterys, iš kurių net 83 buvo nustatytas galimas krūties vėžys.

Beveik 900 moterų nustatyti gerybiniai krūtų pakitimai. Per du vasaros mėnesius autobusėlis aplankė 25 šalies rajonus.

„Gauti patikrų rezultatai įrodo, jog šis projektas vis dar reikalingas mūsų šaliai, ypač moterims. Deja, rezultatai nėra džiuginantys: pernai vasarą aplankėme dvigubai daugiau rajonų ir nustatėme 69 galimus krūties vėžio atvejus, o šiemet, apkeliavę mažiau miestų bei patikrinę keliais tūkstančiais mažiau moterų, aptikome daugiau galimų vėžio atvejų“, – sako projekto iniciatorė Agnė Zuokienė.

Jos teigimu, šalyje veikiančia atrankinės mamografijos programa pasinaudoja tik maža dalis rajonuose gyvenančių moterų, todėl projektas „Nedelsk“ tampa dar svarbesnis.

Šių metų kelionę autobusėlis pradėjo gegužės pabaigoje ir baigė pirmomis rugpjūčio dienomis. Moteris tikrino nuo pat pirmųjų „Nedelsk" žingsnių prie projekto prisidėję šalies onkologai ir krūtų ligų specialistai: Pranas Šniuolis, Audronė Lukšytė, Judita Filipauskienė, Donatas Ragaišis, Rasa Dagienė, Sigitas Paškevičius ir kt. Gydytoja Aura Bartaškienė, pernai tikrindama moteris „Nedelsk“ rožiniame autobusėlyje, nutarė pati pasitikrinti ir netikėtai sužinojo serganti krūties vėžiu. Šiemet, sustiprėjusi po gydymosi, gydytoja vėl tikrino moteris „Nedelsk" projekte, įrodydama, kad liga yra įveikiama.

Vidutiniškai vienoje gyvenvietėje nustatomi 2–3 galimi krūties vėžio atvejai. Po patikrų moterys, kurioms buvo įtartas onkologinis susirgimas, nukreiptos tolesniems tyrimams bei gydymui.

Dažniausiai per vieną dieną „Nedelsk“ autobusėlis aplanko dvi gyvenvietes, kiekvienoje jų patikrinama po 50 moterų. Tyrimai rodo, jog daugumai moterų tai būna pirmoji profesionali konsultacija. Kas penktai moteriai randamos gerybinės krūtų ligos, vienai iš 100 – krūties vėžio ženklai. Per visą projekto gyvavimą iš viso patikrinta beveik 90 tūkst. moterų. Rasti 827 galimi krūties vėžio įtarimai. Sveikatinimo projektas „Nedelsk“ jau nuo 2003 m. vykdo krūties vėžio prevenciją visoje Lietuvoje.

Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga. Itin svarbu reguliariai tikrintis, nes liga gali ne vienus metus tūnoti moters organizme, nesukeldama skausmo ar nemalonių pojūčių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.