Lietuvoje

2018.10.23 12:35

Papasakojo, kaip iš kauniečių buvo paimti vaikai: specialistų ir tėvų versijos gerokai skiriasi

Gintarė Bakūnaitė, DELFI.lt2018.10.23 12:35

Nors kauniečiai, iš kurių atimti du mažamečiai vaikai, jau džiaugiasi, kad atžalos antradienį grįš į šeimą, Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Alina Jakavonienė teigia, kad informacijos dėl tokio sprendimo ji neturi.

„Tas klausimas bus sprendžiamas per atvejo vadybos posėdį. Artimiausias posėdis numatytas rytoj“, – spaudos konferencijoje sakė ji, tačiau, kada tiksliai vaikai gali būti grąžinti kauniečiams, nenurodė. Jos teigimu, šiuo metu vaikai vis dar yra pas laikinus globėjus.

A. Jakavonienė teigia, kad vaikų tėvas sutiko lankyti pozityvios tėvystės kursus, tačiau tai daryti esą pradėjo tik praėjusią savaitę. Vaiko teisių specialistės teigimu, vaikai nebuvo atimti tik dėl pliaukštelėjimo, kaip sako patys tėvai. Anot jos, buvo nustatyta daugiau požymių, kad tėvai taiko auklėjimo metodus, kurie gali būti prilyginami smurtui.

„Šeimoje buvo taikomi auklėjimo ir drausminimo metodai, kurie atitinka smurto sąvoką, smurto požymius. Net buvo konkretūs įrankiai“, – teigė ji.

Daugiau detalių A. Jakavonienė teigė negalinti pateikti dėl pačios šeimos privatumo. Iki šiol šeima tarnyboms nebuvo žinoma.

 
pan xiaozhen/Unsplash nuotr.

Pasakoja kitokias paėmimo aplinkybes

Paimtų vaikų tėtis anksčiau žurnalistams pasakojo, kad vaiko teisių specialistų pareigūnas jam liepė laukti policijos komisariate.

„Man buvo šokas, galvoju vau, kaip iš kokio kosmoso tas toks pasakymas, vos ne skrisk į mėnulį ir pasiimk miegantį vaiką. Sakau – kad jis miega. Sako – kiek jis miegos? Sakau – kiek reikia, tiek ir miegos. Policininkas buvo malonus, tikrai pagarbiai elgėsi. Paskambino vaikų teisėms, sako – tada lauksim vaikų teisių, jeigu su manim nevažiuoja“, – anksčiau sakė jis.

Tačiau A. Jakavonienė pasakoja, kad savo atžalas vyras parsivežė namo, kur ir nuvyko vaiko teisių specialistai. „Vaiko teisių apsaugos skyriai nedalyvavo jokiuose veiksmuose, kurie vyko Panemunės parke. Vaiko teisių apsaugos skyriai gavo informaciją iš policijos įstaigos apie tai, kad tėvas grįžo kartu su vaikais į gyvenamąją vietą ir atsisako vaikus vežti apžiūrai. Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai tuo metu vyko suteikti informaciją, pagalbą tėvui kartu vykstant į Kauno klinikas.

Grįžus iš Kauno klinikų buvo vertinamas vaikams grėsmės lygis pagal nustatytus kriterijus ir buvo nustatyti tam tikri grėsmės veiksniai, kurie turėjo įtakos sprendimui, kad aplinka, kurioje auga vaikai, jiems tuo momentu buvo nesaugi ir vaikai buvo paimti iš šeimos“, – aiškino A. Jakavonienė. DELFI primena, kad kaunietės Eglės elgesys praeivių dėmesį patraukė, kai moteris su savo atžalomis vaikščiojo Panemunės šile. Kaip teigia dviejų vaikų mama, jos sūnus pasileido bėgti į gatvę ir ji esą tiesiog bandė jį sudrausminti.

„Vaikas bėgo labai didelį atstumą ir žinojau, kad bus toks pavojingas posūkis, kur dviračiai važiuoja. Palikusi mergaitę aš bėgau paskui. Aš jo prieš tai maldavau, prašiau – sustok, sustok, nebėk. Bet jam tie maldavimai... vaikas nelabai klauso. Aš tada jam pliaukštelėjau kokius tris kartus per kombinezoną, jis nieko nepajuto ir net neketino manęs klausyt, kad reikia grįžti pas sesutę, kurią aš irgi palikau tiesiog miške. Jis toliau norėjo bėgti, tada aš jam pora kartų trinktelėjau per rankytę“, – aiškino atimtų vaikų mama Eglė. Pasak jos, netoliese buvusi kita šeima pradėjo moterį filmuoti, vėliau iškvietė policiją. Pareigūnai kaunietę išsivežė apklausai. Kaip pasakojama reportaže, sužinojęs apie incidentą į komisariatą atskubėjo ir vaikų tėtis.

Tėvų teigimu, atvykę Kauno vaiko teisių apsaugos specialistai elgėsi grubiai. Vežant vaiką atlikti tyrimo berniukas, pasakoja tėvai, pravirko, todėl tėvas paėmė jį iš kėdutės ir išsinešė nuraminti į lauką. Tarnybos specialistas, pasak tėvo, pasiuto ir pradėjo vaiką plėšte plėšti iš rankų. Į pagalbą šoko ištiktam vyrui esą puolė pro šalį važiavę pašaliniai žmonės. Vaikai buvo atimti iš tėvų ir iš pradžių apgyvendinti vaikų globos namuose, vėliau – atiduoti globėjams. Kokiems – tėvai neinformuoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.