Lietuvoje

2018.10.23 12:13

Neeiliniame Seimo posėdyje atmesta opozicijos rezoliucija dėl VTEK

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2018.10.23 12:13

Praėjusią savaitę kilęs skandalas dėl paviešintų slapta darytų Vyriausios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pokalbių, panašu, nerimsta. Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis reikalauja formuoti naujos sudėties VTEK, dabartinius komisijos narius pašalinus iš pareigų, ir inicijuoti apkaltą buvusiam frakcijos nariui Povilui Urbšiui. O opozicija sušaukė neeilinį Seimo posėdį, nes jų manymu, VTEK yra daromas neleistinas spaudimas. Jie siūlė dėl to priimti rezoliuciją, bet balsų dauguma ji buvo atmesta,

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis Seimo salėje kalbėjo, kad Agnė Širinskienė ir Ramūnas Karbauskis nepaisė įstatymų paviešindami privatų pokalbį, padarytą neteisėtomis priemonėmis.

„Europos Sąjungoje keletą metų vyksta labai panaši procedūra. Ji vyksta prieš Vengriją. Ir man teko matyti tos procedūros pradžią, kai Vengrijos opozicinės frakcijos kreipėsi į Europos Parlamentą sakydamos, kad jų valstybėje yra susidorojama su opozicija, žiniasklaida, universitetais.

Europos Parlamentas kiekvieną kartą reaguodavo, diskutuodavome. Patikėkite, diskusija apie savus buvo ypatingai sunki. Ta diskusija rugsėjo 18-ąją baigėsi, nes nebuvo kur dėtis po tiek skundų, tiek suvaržymų, ką padarė Vengrijoje dabartinė valdančioji dauguma, nebebuvo kur dėtis ir yra pradėta baudos procedūra“, – kalbėjo G. Landsbergis, teigdamas, kad apie visus valdančiųjų galimus pažeidimus informuos Europos Parlamentą.

Spaudimas – dėl ministrės?

Jau anksčiau konservatorių lyderis užsiminė, kad VTEK gali būti daromas spaudimas dėl švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės tyrimo. Etikos sargai ėmėsi tirti, ar ministrė tikrai nieko nežinojo apie jos vyro Evaldo Petrausko įmonės laimėtus viešuosius pirkimus ministerijai pavaldžiose institucijose.

„Matau tam tikras paraleles ir, matyt, yra veiklos modelis, kuris „valstiečių“ frakcijos seniūnui yra neišvengiamas. Visi žmonės, kurie išėjo iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos, buvo palydėti grasinimais. Taip, matyt, daroma, kad būtų įbauginti likusieji. Čia matau lygiai tą patį“, – sakė G. Landsbergis pridurdamas, kad šiuo atveju R. Karbauskis nusitaikė į P. Urbšį ir į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį.

Konservatorius Sergejus Jovaiša klausė, kaip galima vertinti VTEK legitimumą, kai visa komisija raginama trauktis. TS-LKD lyderis priminė „valstiečio“ Stasio Jakeliūno apsilankymą Konstituciniame Teisme, kai galimai buvo daromas spaudimas.

„Tai diskredituoja teismą. Tai reiškia, kad bet koks sprendimas išėjęs iš teismo gali būti kvestionuojamas ar jis teisingas, ar ne. S. Jakeliūnas padarė viską, kad pastatytų teismą į tokią padėtį. R. Karbauskis daro tą patį su VTEK“, – sakė G. Landsbergis.

Anot jo, komisijos nariams išsigandus, kad juos visus atleis, tikėtis, kad ministrė bus pripažinta pažeidus įstatymą, nereikėtų. O jei jie priimtų J. Petrauskienei nepalankų sprendimą, R. Karbauskis kitą dieną pareikštų, kad reikia keisti VTEK sudėtį ir šį klausimą svarstyti iš naujo.

Palygino su LRT

Socialdemokratų frakcijos seniūnas Juozas Olekas sakė, kad tendencija kištis ir reguliuoti Seimui atskaitingų institucijų darbą, tampa valdančiųjų norma. Jo teigimu, labai pavojinga į tai pažiūrėti pro pirštus. Seimo narys prakalbo ir apie iniciatyvą tirti LRT veiklą bei komisijos parengtas išvadas.

„Metų pradžioje pasiskyrėme ištirti LRT darbą, kalbėjome apie viešuosius pirkimus, LRT misiją, bet galų gale išgirdome pasiūlymą keisti vadovavimą. Iš visuomeninio transliuotojo pasidaryti politikams pavaldų transliuotoją“, – kalbėjo J. Olekas.

Pasak jo, panaši situacija klostosi ir su VTEK. Nors, anot jo, ne su visais VTEK vertinimais galima sutikti, bet negalima taip lengvai teigti, kad reikia paleisti visus VTEK narius, juolab, kad Seimas teskiria tik vieną jų.

„Negalime sakyti, kad jos darbas nepatinka būtent tuo metu, kai svarstoma vienos iš labai įtakingų vyriausybės narės situacija. Nuo to sprendimo, kaip sakė premjeras, priklausys tolimesnis šios vyriausybės narės likimas. Ir toks masyvus sprendimas, pasinaudojant pusantrų metų turėta medžiaga, kuri buvo paviešinta ir tada niekam neužkliuvo“, – kalbėjo J. Olekas.