Lietuvoje

2018.10.23 11:21

Seimas atmetė reikalavimą atkurti garso įrašą su S. Skvernelio replikomis apie žiniasklaidą

Dovydas Pancerovas, 15min.lt2018.10.23 11:21

Antradienį Seimo opozicinės partijos pareikalavo, kad premjeras Saulius Skvernelis ir jo komanda atkurtų spalio 3-iąją įvykusio vyriausybės pasitarimo garso įrašą ir paviešintų jį visuomenei. Tačiau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) politikų balsais tokia rezoliucija buvo atmesta.

„Vienas iš pagrindinių demokratijos principų yra žodžio ir žiniasklaidos laisvė. Bet tai, ką mes matome dabar, yra atvirkščias procesas“, – antradienį parlamento tribūnoje kalbėjo opozicinės socialdemokratų partijos narys Juozas Olekas. Jis parlamento nariams pristatė rezoliuciją „Dėl Sauliaus Skvernelio įvykdytų Lietuvos teisės aktų pažeidimų bei galimo priesaikos sulaužymo“.

Rezoliucijos esmė – opozicija reikalauja ištirti galimus teisės aktų pažeidimus ir išsiaiškinti situaciją dėl ištrinto garso įrašo bei ribojimų žiniasklaidai rinkti informaciją.

Tačiau rezoliucija nebuvo priimta: už balsavo 42 politikai, prieš – 52, susilaikė – 13 Seimo narių. Parlamentas nepriėmė ir sprendimo taisyti šią rezoliuciją: už balsavo 43, prieš – 63 politikai.

Ragino nenaikinti demokratijos

Politikas Juozas Olekas teigė, kad premjeras „sąmoningai daro kliūtis žurnalistams atlikti jų profesinę pareigą“.

„Bandymai paneigti visuomenės ir žiniasklaidos teisę, kad vieša informacija turi būti prieinama, primena cenzūros laikus“, – kalbėjo J. Olekas. Jis pareiškė, kad opozicijos reikalavimas yra „sunaikintos informacijos atkūrimas ir įrašo paviešinimas, ir galimybė Lietuvos visuomenei susipažinti su atkurtu įrašu.“

Taip pat opozicija reikalauja ištirti, kaip vyko įrašo sunaikinimas. J. Olekas pakvietė premjerą S. Skvernelį sugrįžti į laisvės ir demokratijos kelią. Opozicijos narys, konservatorius Andrius Navickas sakė nepritariantis J. Oleko išsakytam moralizavimui – jo nuomone, neeilinio posėdžio esmė yra priminti valdančiajai partijai, kad Lietuvoje galioja įstatymo viršenybė ir įstatymų privalo laikytis visi.

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis iš tribūnos kreipėsi į premjerą: „Jeigu premjeras būčiau čia, aš jam pasakyčiau: Sauliau, padėk kastuvą ir nustok kast. Todėl, kad tavo duobėje sėdi ne tik tu, bet ir visi valstybės žmonės, „valstiečių“ reitingai.“ „Demokratiją ir žodžio laisvę prarandame ne per vieną dieną. Tai yra ilgas procesas, ir jūs jame nusprendėte dalyvauti“, – į Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos (LVŽS) politikus kreipėsi G. Landsbergis.

E. Genio/LRT nuotr.

Jis sakė, kad opozicija stengsis parodyti kiekvieną valdančiųjų žingsnį demokratijos ribojimų link. Buvęs LVŽS narys Bronius Matelis kreipėsi į buvusius kolegas valdančiojoje frakcijoje ir paprašė išsivaduoti iš „dviejų lyderių melo“. Galima suprasti, jog omenyje jis turėjo S. Skvernelį ir Ramūną Karbauskį.

Premjero neatvykimą pavadino bailumu

Pats premjeras S. Skvernelis pranešė nedalyvausiantis neeiliniame posėdyje, mat lankysis Marijampolėje. Į opozicijos klausimus jis teigia jau atsakęs ir tikina, esą jį siekiama įvelti į politines intrigas.

Paklaustas, kaip vertina premjero pasirinkimą neatvykti, konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis sakė: „Vertinu kaip bailumo išraišką. Atsakingas ir drąsus politikas sudalyvautų posėdyje ir pagaliau atsakytų į tą paskutinį likusį klausimą: kodėl jis ir jo kanceliarija nesilaikė vyriausybės kanceliarijos reglamento ir sunaikino garso įrašą.“

G. Landsbergis teigė, kad S. Skverneliui apie rengiamą neeilinį posėdį opozicija pranešė dar penktadienį. Konservatorių lyderis spėja, kad premjero vizitas į Marijampolę buvo suplanuotas jau po to, kai opozicija pranešė apie neeilinį posėdį. „Mes specialiai patikrinome premjero antradienio darbotvarkę ir ji buvo tuščia“, – tikino G. Landsbergis. Antradienio rytą Seimo užkulisiuose buvo kalbama, esą valdančiosios LVŽS atstovai neeiliniame posėdyje nedalyvaus. Tačiau tai buvo netiesa – valdantieji neeiliniame posėdyje dalyvavo.

Į neeilinį posėdį opozicija sukvietė po to, kai praėjusią savaitę premjeras S. Skvernelis ir vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis neatvyko į susitikimą su opozicinėmis partijomis. Tame susitikime turėjo būti aptariamas kilęs politinis skandalas. Opozicija tikina, kad S. Skvernelis iki šiol neatsakė į klausimus apie spalio 3-ąją vykusio vyriausybės pasitarimo garso įrašo sunaikinimą.

Pats premjeras jaučiasi į klausimus atsakęs.

Skandalas – dėl sunaikinto įrašo ir duomenų

Viskas prasidėjo rugsėjo pabaigoje, kai žurnalistams buvo apribota prieiga prie Registrų centro duomenų, o vyriausybė sunaikino spalio 3-ąją vykusio pasitarimo garso įrašą.

Tame pasitarime buvo svarstomos Susisiekimo ministerijos ir ministro Roko Masiulio pasiūlymai atverti viešus duomenis žurnalistams, po to kai Registrų centras staiga pakeitė keliolika metų taikytą praktiką. 15min žiniomis, šiame pasitarime premjeras S. Skvernelis spalvingai pasisakė apie žodžio laisvę ir pats prieštaravo susisiekimo ministro R. Masiulio siūlymams. Tai 15min patvirtino ir pasitarime dalyvavusi Interneto žiniasklaidos asociacijos pirmininkė Aistė Žilinskienė. Įrašas su premjero pasisakymais buvo sunaikintas nepaisant Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos išaiškinimo. Taip pat nepaisyta pačios vyriausybės kanceliarijos darbo reglamento.

Taip pat vyriausybė pareiškė atsisakanti atkurti sunaikintą pasitarimo įrašą, nes „garso įrašo atkūrimas nėra reglamentuotas, todėl (vyriausybė, – 15min) neturi pagrindo spręsti dėl jo atkūrimo.“

Vyriausybės kanceliarija teigė, kad garso įrašai susinaikina automatiškai. Tačiau atsisakė parodyti, kaip įrašai yra naikinami, nes tai esą susiję su kibernetiniu saugumu. Įrašo sunaikinimo detales viešai atskleidė premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas.

Dėl jo veiksmų vyriausybė pradėjo tarnybinį tyrimą. Po kilusio skandalo vyriausybė patvirtino laikinus sprendimus, kuriais Lietuvos žurnalistams buvo iš dalies sugrąžinta neatlygintina prieiga prie Registrų centro duomenų. Tačiau ne prie visų duomenų – žurnalistai iki šiol negauna istorinių duomenų. Šią savaitę paaiškėjo, kad vyriausybė ištrynė visus viešų posėdžių vaizdo įrašus, kurie buvo patalpinti socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Youtube“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.