Lietuvoje

2018.10.22 17:59

Seime – siūlymas nustatyti neįgaliųjų darbo vietų kvotas viešajame sektoriuje

Seimas pradėjo svarstyti siūlymą nustatyti neįgaliųjų darbo vietų kvotas viešajame sektoriuje. Tai daroma siekiant skatinti negalią turinčių asmenų integraciją į atvirą darbo rinką. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, iš 163 tūkst. darbingo amžiaus neįgaliųjų, dirba mažiau nei trečdalis – maždaug 28 proc.

Biudžetinės įstaigos, kuriose dirba ne mažiau kaip 50 darbuotojų, būtų įpareigotos įdarbinti 5 proc. neįgaliųjų. Skaičiuojama, kad  priėmus įstatymo pataisas atsirastų 10–14 tūkst. darbo vietų neįgaliesiems. Ministro Lino Kukuraičio teigimu, ateityje gali būti svarstoma neįgaliųjų įdarbinimo kvota ir verslui.

„5 proc. nėra didelė ambicija, nes jau šiuo metu 4,6 proc. neįgaliųjų darbuojasi mūsų atviroje darbo rinkoje ir dėl to tas pasitempimas mūsų galva yra pakankamas ir adekvatus ir tokiu būdu viešojo sektoriaus darbdaviai turės privalės užtikrinti, kad jeigu įstaiga yra didesnė nei 50 proc., ne didesnė nei 50 žmonių, turėtų užtikrinti 5 proc. neįgaliųjų darbą“, – sako ministras.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkės pavaduotojas Tomas Tomilinas sako, jog neįgaliesiems skirta darbo vietų kvota viešojo sektoriaus organizacijose reikštų iki 10–15 tūkst. įdarbintų neįgaliųjų.

„Šiuo metu turime daugiau nei 370 tūkst. dirbančių viešojo sektoriaus organizacijose, todėl nustačius 5 procentų kvotą neįgaliųjų įdarbinimui vien šiose organizacijose būtų įdarbinta iki 10–15 tūkst. neįgaliųjų. O vertinant tai, kad dalis jų galėtų dirbti tik dalį numatyto laiko, tai suminis įdarbintų asmenų skaičius būtų dar didesnis“, – sako T. Tomilinas.

Šiuo metu Lietuvoje, LVŽS duomenimis, skaičiuojama apie 163 tūkst. darbingų asmenų, turinčių skirtingo lygio neįgalumą, tačiau tik apie 50 tūkst. (28 proc.) iš jų dirba.