Lietuvoje

2018.10.22 16:25

D. Grybauskaitė apdovanota už nuopelnus teismų sistemai

LRT.lt2018.10.22 16:25

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Visuotiniame teisėjų susirinkime apdovanota 1-ojo laipsnio pasižymėjimo ženklu „Už nuopelnus teismų sistemai“.

Šis apdovanojimas Teisėjų tarybos nutarimu prezidentei skirtas už nuoseklų dėmesį teismų sistemai ir teisėkūros iniciatyvas, paskatinusias sistemos pokyčius, rašoma pranešime žiniasklaidai.  

Abi kadencijas teismų sistemos skaidrumas, atvirumas ir veiklos efektyvumas buvo vienas svarbiausių prezidentės prioritetų.

Šalies vadovės inicijuoti įstatymų pakeitimai svariai prisidėjo prie kokybiškesnio ir spartesnio teisingumo vykdymo. Ypatingas dėmesys teisėjų korpuso formavimo kokybei leido iš esmės jį atnaujinti, o rotacija teismų vadovybėje tapo natūraliu reiškiniu. Teisėjo karjerą šiandien lemia ne formalūs darbo stažo kriterijai, o aukšti kompetencijos ir reputacijos reikalavimai.

Svarbios įstatymų pataisos teisėsaugai ir teismams suteikė būtinus procesinius instrumentus kovoti su žalingiausiais ir labiausiai valstybę ir žmones skurdinančiais, neteisingumo jausmą sėjančiais reiškiniais – neteisėtu praturtėjimu, mokesčių vengimu, stambaus sukčiavimo atvejais, prekyba poveikiu ir kitomis korupcinėmis veikomis.

Prezidentės iniciatyva buvo pailginti senaties terminai, sugriežtintos sankcijos už pavojingiausius nusikaltimus. Baudžiamosiose bylose apribojus pertraukų trukmę, užkirstas kelias vilkinti bylas. Siekiant teismų nešališkumo, įtvirtintas kolegialus skundų dėl suėmimo nagrinėjimas. O nukentėjusių ar liudijančių vaikų apklausas privaloma vykdyti tik pasitelkus profesionalų psichologą. Šalies teismuose diegiamos priemonės teismo proceso dalyvių psichologiniam saugumui užtikrinti šiais metais sulaukė ir aukštų tarptautinės teismų bendruomenės vertinimų.

R. Dačkaus (LRP kanceliarija) nuotr.

2013 metais startavusi ir 2018 metais užbaigta teismų reforma sudarė prielaidas paspartinti bylų nagrinėjimą ir suvienodinti teismų darbo krūvius, sumažinti administravimo išlaidas. Pagal civilinių bylų nagrinėjimo terminus ir atvirumą visuomenei Lietuvos teismai nuosekliai išlieka vienais pirmaujančių Europos Sąjungoje.

Teismų sistema kasmet tampa vis modernesnė ir atviresnė. Teisėjai nevengia aiškinti savo sprendimų, o įteisintos jų paskelbimo transliacijos – dar vienas svarbus žingsnis teismų atvirumo visuomenei kryptimi. Elektroninių paslaugų portalas e.teismas.lt leido teismų paslaugos padaryti patogesnes žmonėms – elektroninėje erdvėje galima pateikti dokumentus teismui, susipažinti su bylų medžiaga. Daugiau kaip 70 proc. civilinių ir administracinių bylų – elektroninės. Teismų posėdžiai vyksta nuotoliniu būdu, panaudojant vaizdo konferencijas.

Griežti profesionalumo reikalavimai, efektyvesnis teisingumo vykdymas atsispindi visuomenės vertinimuose, pagal kuriuos pasitikėjimas teismais pasiekė aukščiausią lygį per dvidešimt metų.

Prezidentė, dėkodama už apdovanojimą, sakė, kad atsinaujinusi teismų sistema turi ir toliau tobulėti, nebijoti keistis, kurti naujos kartos teismą, atvirą modernioms technologijoms, pateisinantį žmonių lūkesčius dėl garbingo ir profesionalaus teisingumo.

Premjeras: teisingumas – valstybės pagrindas

Premjeras Saulius Skvernelis pažymėjo, kad teismų sistemoje būtina ir toliau išlaikyti profesionalumą, skaidrumą ir nepriklausomumą. Tačiau tai nėra vien teismų sistemos klausimas, tam būtinas visų valdžių susitelkimas.

BNS nuotr.

„Teismo posėdžių sekretorių ir kitų darbuotojų atlyginimai nebuvo didinami jau daug metų. Pasiekta riba, kai darbuotojų kaita siekia iki 40 proc. Būtina nedelsiant keisti situaciją, todėl Seimui pateiktame kitų metų biudžeto projekte jau dabar yra numatytos lėšos būtent posėdžių sekretorių ir teisėjų padėjėjų, teismų psichologų atlyginimams didinti“, – sakė premjeras. 

S. Skvernelis žadėjo, kad vyriausybė skirs didelį dėmesį darbo sąlygų pagerinimui ir teismų pastatų modernizavimui. Taip pat Seimas artimiausiu metu svarstys Teisėjų atlyginimų įstatymą, pagal kurį visų apylinkių teismų teisėjų atlyginimai didės dviem baziniais dydžiais ir priartės prie apygardų teismų teisėjų atlyginimų. Pasak S. Skvernelio, Lietuva turi palaipsniui siekti Europos teisėjų atlyginimų reitingų lentelėje pakilti iš paskutinių vietų, o teismų sistema turi pritraukti pačius stipriausius ir profesionaliausius teisininkus.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt