Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Karui Gruzijoje atminti surengtame mitinge – juodos rožės ir palaikymo žodžiai

ELTA 2015.09.08 13:45

Vilniuje prie Rusijos ambasados ketvirtadienį buvo surengtas mitingas-piketas, kuriame paminėtos penktosios Rusijos įsiveržimo į Gruziją metinės.

Vilniuje prie Rusijos ambasados ketvirtadienį buvo surengtas mitingas-piketas, kuriame paminėtos penktosios Rusijos įsiveržimo į Gruziją metinės.

Mitingo dalyviams buvo išdalintos juodas rožės kaip simbolis, susiejantis prieš dešimt metus vykusią Rožių revoliuciją bei gedulą, kurį patyrė Gruzijos gyventojai karo metu.

Seimo narys konservatorius M. Adomėnas, kreipdamasis į susirinkusius dalyvius ir Gruziją palaikančius piliečius, teigė, kad karas dar nėra baigtas ir Rusija tik laukia progos, kada vėl galės įsiveržti į Gruzijos teritoriją.

„Rusijos agresija neliko nepastebėta. Netrukus (po konflikto pradžios, - ELTA) keturių šalių – Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos – Prezidentai jau stovėjo puolamame mieste ir aiškiai pasakė, kad Gruzijos tragedijai nebus leista likti nepastebėtai. Netrukus prisijungė ir strateginiai sąjungininkai. Konfliktas tam laikui sustojo, tačiau nepasitraukė. Agresoriai tebėra ten, didžioji šalies dalis yra okupuota, pabėgėliai negali grįžti į savo namus, prie nenubrėžtos sienos nuolat dingsta civiliai, šūviai lekia į Gruzijos pusę. Agresorius laukia progos“, – kalbėjo parlamentaras.

M. Adomėnas sakė, kad pasirinktos juodos rožės yra griūvančių revoliucijos idealų simbolis.

„Minėdami penktąsias karo metines, kartu minime ir dešimtąsias Rožių revoliucijos metines. Rožės yra juodos, nes Rožių revoliucijos idealai vysta ir nyksta pačioje Gruzijoje“, – sakė jis.

Mitinge taip pat dalyvavo ir iš Gruzijos atvykę šios šalies parlamento nariai: vicepirmininkas Georgijus Baramidzė ir Europos integracijos komiteto pirmininko pavaduotojas Georgijus Kandelakis.

G. Baramidzė sakė, kad 2008 m. prasidėjęs konfliktas buvo tik ledkalnio viršūnė, o nesutarimai prasidėjo jau daug anksčiau.

„Kai dar egzistavo SSRS, mes visi kovojome už savo laisvę. Ir ši kova vis dar tęsiasi. Lietuvai pavyko tapti Europos Sąjungos (ES) ir NATO nare bei įtvirtinti laisvą demokratinę valstybę. Gruzija kovoja iki šiol. Šis karas ir okupacija prasidėjo ne 2008 m. rugpjūtį, bet dešimtojo dešimtmečio pradžioje. (...) Mes žinome, kad mes nesame vieni bėdoje. (...) Daugelyje šalių, kaip ir Lietuvoje, yra žmonės, kurie sako „Ne“ okupacijai“, – kalbėjo Gruzijos Parlamento narys.

Jis kreipėsi į Rusiją, sakydamas, kad jo šalis niekada nenustos kovoti, o okupacija XXI a. negali ilgai tęstis.

G. Baramidzė sakė tikintis, jog su draugiškų Gruzijai šalių pagalba konfliktas jo šalyje baigsis, o Gruzija taps visateise ES ir NATO nare.

„Civilizuotas pasaulis sako „Ne“ okupacijai. Mes esame visiškai tikri, kad mūsų kova baigsis gerai. Su Lietuvos ir kitų šalių pagalba mes galėsime tapti modernia demokratiška Europos valstybe“, – sakė jis.

Mitinge taip pat dalyvavo ir palaikančius Gruziją sveikinimo žodžius sakė Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė bei Nepriklausomybės akto signataras Algirdas Vaclovas Patackas.

ELTA primena, kad Rusijos ir Gruzijos santykiai pašlijo, kai 2008-ųjų rugpjūčio 8 dieną prasidėjo penkių dienų karas. Karas kilo, kai Gruzijos pajėgos įžengė į atsiskyrusią Pietų Osetijos Respubliką, taip bandydamos ją susigrąžinti. Po konflikto praėjus dviem savaitėms Rusija pripažino Pietų Osetijos ir Abchazijos, kitos nuo Gruzijos atsiskyrusios respublikos, nepriklausomybę. Gruzija abu regionus laiko savo teritorijos dalimi.