Lietuvoje

2018.10.22 14:11

Jurbarke siekiama išsaugoti J. Žemaičio-Vytauto vadavietę

LRT.lt2018.10.22 14:11

Jurbarko rajono savivaldybėje praeitą savaitę tartasi, kaip išsaugoti generolo Jono Žemaičio-Vytauto vadavietę. Šiuo metu vadavietės priežiūra perduota Eržvilko kultūros centrui, rašoma savivaldybės pranešime spaudai.

Jurbarko rajono savivaldybėje praeitą savaitę tartasi, kaip išsaugoti generolo Jono Žemaičio-Vytauto vadavietę. Šiuo metu vadavietės priežiūra perduota Eržvilko kultūros centrui.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos, Lietuvos šaulių sąjungos, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotojo pėstininkų bataliono, VĮ Valstybinių miškų urėdijos, kitų įstaigų atstovai, architektai ir ekspertai išsakė savo mintis ir idėjas vadavietės tvarkymo ir jos panaudojimo patriotinio turizmo skatinimui klausimais. 

Susitikime pasiūlyta pastatyti informacinius ženklus apie vadavietę ir teritoriją išplėsti. Susirinkusieji išsakė savo pasiūlymus ir idėjas dėl pažintinio/istorinio tako įrengimo. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos pirmininkė Rasa Duobaitė-Bumbulienė kaip pavyzdį pateikė Daugėliškių miško bunkerio pažintinį taką, kuris supažindina lankytojus su Lietuvos partizanų gyvenimu ir svarbiausiais įvykiais Daugėliškių miške.

Pėsčiųjų žygių asociacijos prezidentas Vismantas Genys išsakė mintį, kad toks pažintinis takas galėtų sujungti ir kitus autentiškus partizanų bunkerius, esančius Šimkaičių ir Pavidaujo miškuose. „Mano nuomone, pažintinį taką reikėtų labiau išplėsti, nes šiuose miškuose yra ir daugiau bunkerių, kurie istoriškai yra ne ką mažiau svarbūs. Viename iš bunkerių, kuris nuo vadavietės nutolęs apie 400-500 metrų, Adolfas Ramanauskas-Vanagas ir Aleksandras Grybinas-Faustas šv. Kalėdas praleido. Kitas bunkeris buvo atsarginė generolo Jono Žemaičio-Vytauto slėptuvė. Pažintiniame take galėtų būti suformuoti takai nuo vieno objekto prie kito, pastatyti informaciniai stendai, atminimo ženklai“, – mintimis dalijosi V. Genys.

Pasak VĮ Valstybinių miškų urėdijos Raseinių regioninio padalinio vadovo Gintaro Červoko, galimybė Šimkaičių girioje įrengti pažintinį taką tikrai yra, tačiau pirmiausia reikėtų koreguoti miškotvarkos projektą. „Manau, kad pažintiniam-istoriniam takui įrengti didelių miško kirtimų nereikėtų, nes tai, daugiau ar mažiau, autentiškas miškas. Automobilių stovėjimo aikštelę būtų galima įrengti laukuose, šalia miško. Viską įrengti reikėtų kuo natūraliau, nes tokių autentiškų vietų nedaug yra likę“, – akcentavo savivaldybės meras. Jo nuomone, šalia vadavietės nereikėtų rengti ir didelių susibūrimų, nes ši vieta turėtų būti sakrali. Susibūrimus būtų galima daryti netoli nuo jos.  

Architekto Aido Bumbulio nuomone, automobilių stovėjimo aikštelę taip pat reikėtų formuoti laukuose, nelendant į mišką ir nekertant medžių. Einant mišku link vadavietės A. Bumbulis siūlo įrengti pakeltą taką, siekiant nieko nesugadinti ir neišrausti. Tai galėtų būti pažintinis takas su tam tikrais interaktyviais elementais lankytojams, ypač jaunimui, kuris į mobiliuosius telefonus galėtų atsisiųsti specialią programėlę apie šios vietos istoriją. Tiesiog reikėtų, kad šioje miško vietoje būtų stipresnis interneto ryšys. Architekto teigimu, galima pasikviesti ir specialistus, kurie čia atliktų tam tikrus žvalgybinius tyrimus, galbūt jie rastų kažkokių išlikusių daiktų, kuriuos būtų galima nufotografuoti ir sukelti į programėlę. 

„Artimiausiu metu kreipsimės į Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliariją ir informuosime ją apie idėją Šimkaičių girioje įrengti pažintinį-istorinį taką. Pasiteirausime ir apie galimybes bei tolesnius veiksmus šio tako techninio projekto parengimui“, – sakė savivaldybės meras S. Mockevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.