Lietuvoje

2013.08.08 14:15

Baigiantis vasarai suaktyvėja erkės

Epidemiologai pastebi, kad vasaros pabaigoje tradiciškai suaktyvėjo erkės ir daugėja sergančiųjų Laimo liga. Priežastys paprastos – miškuose daugėja grybautojų ir uogautojų, todėl specialistai pataria patiems būti budriems ir saugotis erkių.

Epidemiologai pastebi, kad vasaros pabaigoje tradiciškai suaktyvėjo erkės ir daugėja sergančiųjų Laimo liga. Priežastys paprastos – miškuose daugėja grybautojų ir uogautojų, todėl specialistai pataria patiems būti budriems ir saugotis erkių.

Miškai vilioja savo gėrybėmis, tačiau juose uogautojų ir grybautojų tyko pavojus – baigiantis vasarai suaktyvėjo erkės. Molėtų gyventojai sako vos ne kasdien einantys į mišką, nes ežeringą kraštą užplūdę miestiečiai mielai perka ir uogas, ir grybus.

„Aš nesisaugoju, ištepsiu visą veidą aliejum ir eisiu, o pernai erkė buvo įlindus, tai dabar guzas – niežti“, – pasakoja kalbinta molėtiškė.

„Reikia saugotis, nesisaugosi – bus blogai. Visiems reikia saugotis, kas miške būna ir namuose – ir šuniukus puola, ir kačiukus“, – sako kita moteris.

Dar viena LRT televizijos naujienų tarnybos sutikta Molėtų gyventoja piktinasi, kad nusprendę ištirti vaikui įsisiurbusią erkę negavo pagalbos, be to, tyrimas – brangus: „Turėjome tokį atvejį –  įsisiurbė erkė, nuvežėm į Vilnių, į laboratoriją, ir ten pasakė, kad ji per maža. Tyrimas – 150 Lt, po to paaiškės, kad ji per maža“.

Epidemiologai pastebi, kad vasaros pabaigoje ir rudenį tradiciškai suaktyvėja erkės, nes prieš žiemą voragyviams reikia pasimaitinti. Šiuo metu Lietuvoje registruojama daugiau susirgusiųjų Laimo liga. Pasak specialistų, sostinėje daugiausiai erkių pastebima Žirmūnuose, Vingio parke, aplinkiniuose miškuose.

Visoje šalyje erkių aktyvumu išsiskiria Panevėžio apskritis. Pasak specialistų, niekas neapsaugotas nuo erkės įkandimo, tačiau pastaruoju metu Laimo liga ir erkiniu encefalitu dažniausiai suserga vyresni nei 35 metų amžiaus žmonės, nes būtent jie daugiausiai lankosi miškuose.

„Reikia tinkamai apsirengti, užsikamšyti, užsirišti, kad būtų slidūs šviesūs drabužiai, kad būtų galima jas pastebėti. Reikia apsižiūrėti dar būnant miške, jeigu yra galimybių, ilgai neužsibūti, nes erkė per tam tikrą laiką įsisiurbia, naudoti repelentus“, – aiškina Panevėžio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Dovilė Brajinskienė.

Pasak medikų, skiepytis nuo erkių įkandimo sukeliamų ligų jau per vėlu.

Epidemiologai baiminasi, kad iki rudens užsikrėtusiųjų erkių platinamomis ligomis skaičius augs, kaip ir kasmet.