Lietuvoje

2018.10.20 18:49

„Valstiečių“ ir konservatorių dvikova: situacija populiariausiųjų viršūnėje vėl pasikeitė

LRT RADIJAS, LRT.lt 2018.10.20 18:49

Praėjusį mėnesį, remiantis visuomenės nuomonės apklausa, partijų reitinge pirmavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Tačiau per pastarąjį mėnesį jos reitingas krito ir į priekį vėl išsiveržė ant kulnų nuolat lipanti Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Taip LRT RADIJUI pasakojo bendrovės „Vilmorus“ vadovas, sociologas Vladas Gaidys.

Tarp partijų pirmoje vietoje yra Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – už juos balsuotų 17 proc. nuo visų apklaustųjų ir 27 nuo apsisprendusių balsuoti. „Tai yra gana daug, daugiau nei rugsėjo mėnesį, bet ne pats aukščiausias rezultatas šiais metais“, – pabrėžė V. Gaidys.

Antroje vietoje – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga su 13 proc. nuo visų gyventojų ir 21 nuo balsuojančių. Rugsėjį „valstiečiai“ užėmė pirmą vietą, konservatoriai tada buvo antri.

„Šios partijos yra lyderės. Jos jau gal metus dominuoja, kartu apima apie 50 proc. rinkėjų“, – apibendrino „Vilmorus“ vadovas.

Toliau yra partijos su mažesniais reitingais, kurios vis viena kitą lenkia, keičiasi jų padėtys. Šįkart 3 vietoje – „Tvarka ir teisingumas“ (8 proc. nuo visų ir 13 proc. nuo balsuojančiųjų) – tai daugiau negu buvo rugsėjį. 

Lietuvos socialdemokratų partija su 7 proc. nuo visų ir 11,5 proc.  nuo balsuojančiųjų – 4 vietoje, o Darbo partija – 5 vietoje (5 proc. nuo visų ir 8 proc. nuo balsuojančiųjų). 

„Čia yra žemiausias taškas nuo tada, kai partijos vairą vėl perėmė Viktoras Uspaskichas. Gegužės mėnesį reitingas buvo gerokai pakilęs, dabar jis vėl sumažėjo“, – pasakojo sociologas. 

Trečia partijų grupė – tos, kurios yra arti 5 proc. barjero. Tai – Lietuvos socialdemokratų darbo partija ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-krikščioniškų šeimų sąjunga (abi palaiko po 3 proc. apklaustųjų ir 5 proc. balsuojančiųjų).

„Liberalų sąjūdis tikrai išgyvena krizę – reitinguose matome, kad dabar jie nepraeina 5 proc. barjero. Nuo balsuojančiųjų būtų 4,1 proc. Tai viena mažiausiai balsų surenkančių partijų“, – komentavo V. Gaidys.

Remiantis ta pačia apklausa, gerokai išaugo kandidatės į prezidentus Ingridos Šimonytės reitingas, taip pat – žemiausiai per 20 metų krito visuomenės pasitikėjimas švietimo sistema Lietuvoje, o po Registrų centro duomenų skandalo ir valdančiųjų ketinimų dėl LRT išaugo visuomenės pasitikėjimas žiniasklaida.

Reprezentatyvią gyventojų apklausą dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu bendrovė „Vilmorus“ atliko spalio 5–14 dienomis. Paklaida siekia 3,1 proc.

Parengė Ineta Nedveckė.