Lietuvoje

2018.10.19 21:51

Lukiškių memorialo konkursas atsidūrė teisme: nesutaria, ar aikštėje gali iškilti kalvelė

Monika Petrulienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.10.19 21:51

Vilniaus apygardos teisme teisybės ieško Vyčio skulptūros šalininkai. Jie siekia atšaukti Kultūros ministerijos organizuoto konkurso rezultatus ir nugalėtoju paskelbti antros vietos laimėtoją – Vyčio skulptūrą. Kalvelės autorius Andrius Labašauskas sako, kad jau kuria realaus dydžio maketą ir kliūčių paminklui nemato, nes Aplinkos ministerija jo paminklą įvardijo kaip skulptūrą, o ne reljefo pakeitimą.

Lukiškių aikštės sutvarkymo projektuotojai, kurių dalis yra Vyčio fondo atstovai, Vilniaus apygardos teisme siekia peržiūrėti, ar memorialo konkurso procedūros buvo teisėtos, ir nori, kad būtų panaikintas sprendimas dėl 1-osios vietos laimėtojo paskelbimo. Pirmoji vieta skirta skulptoriaus A. Labašausko kalvelei, įamžinančiai laisvės kovas.

„Esminė šio projekto problema, kad jis visiškai ignoruoja konkurso sąlygas, kuriose buvo pasakyta, kad reikia, kad jis derėtų prie esančio ir įgyvendinto Lukiškių aikštės sutvarkymo. Jis negali jam prieštarauti“, – įsitikinęs  Lukiškių aikštės sutvarkymo projekto vadovas Kęstutis Akelaitis.

Laisvės kovotojų sąjungos pirmininko pavaduotojas Laimas Dieninis LRT TELEVIZIJAI sakė nenorintis „kelti bangų“ ir laukia vertinimų.

Vyčio šalininkai meta naują kozirį – kalvelė po žemėmis palaidotų Šimtmečio ratą, kuriame užkastos relikvijos iš įvairių partizanų kovų vietų.

„Tame Šimtmečio rato centre įamžintas partizanų judėjimas, dėl viešumo net padėtos dvi granitinės plokštės, kad žmonės matytų, kad jo jomis yra relikvijos. Visuomeninės organizacijos bendromis jėgomis tą padarė, nors miesto savivaldybė prieštaravo ir buvo išvežusi granitines plokštes. Neįmanoma, kad šioje vietoje būtų Labašausko projektas“, – sakė Laisvės kovotojų sąjungos garbės pirmininkas Jonas Burokas.

Pats kalvelės autorius A. Labašauskas sako nematantis problemos dėl Šimtmečio rato įgyvendinti savo projektą.

„Kiek aš žinau, kapsulių ten nebuvo, leidimas negautas, tad, visų pirma, oficialiai nėra jokio pagrindo joms ten būti. O dėl to, kad [mano projektas] užgožtų Šimtmečio ratą, manau, rasim sprendimą. Galime pažymėti ratą, nemanau, kad čia yra didelė problema, tiesiog reikia rasti kompromisą“, – sakė menininkas.

Menininkas teigia, kad šiuo metu kuria realaus dydžio reljefinės sienelės pavyzdžius ir jas greitai pristatys visuomenei.

A. Labašauskas, BNS nuotr.

Vienas iš ieškovų argumentų – A. Labašausko memorialas pakeis aikštės reljefą, o to daryti esą neleidžia paveldosaugininkai, nes esą dabartinis reljefas – vertybė. Kalvelės autorius teismui pateikė Aplinkos ministerijos raštą, kuriame jo memorialas įvardijamas kaip skulptūra, o ne reljefo pakeitimas.

„Aplinkos ministerija teigia, kad „Laisvės kovų kalva“ pagal statybų techninį reglamentą traktuojama kaip skulptūra, todėl tai nėra reljefo pakeitimas ir Kultūros paveldo departamento išreikšta nuomonė kaip ir netenka prasmės“, – LRT TELEVIZIJAI sakė autorius.

Paveldosaugininkų atstovas teigia, kad memorialą vertins, kai bus pateiktas projektas.

„Mes vertiname oficialiai pateiktus projektus, kurie pateikiami derinimui Kultūros paveldo departamentui, konkrečiai – Vilniaus teritoriniam skyriui. [A. Labašausko] projekto mes nesame gavę, ir jo negalime vertinti“, – sako Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas Audrius Skaistys.

Teismas atidėjo bylos nagrinėjimą iki gruodžio vidurio, nes nuspręsta, kad reikia išklausyti ir vyriausybės atstovus, kurie yra memorialo užsakovai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt