Lietuvoje

2018.10.19 17:03

Aukščiausiasis Teismas uždraudė Vilniaus savivaldybei pasirašyti sutartį dėl nacionalinio stadiono

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas tenkino ieškovės „Vilniaus nacionalinis stadionas“ ieškinį ir uždraudė Vilniaus savivaldybei pasirašyti sutartį su bendrove „Axis Industries“.

LAT priėmė sprendimą, kuriuo tenkino ieškovės ieškinį ir įpareigojo atsakovus – Vilniaus savivaldybę – priimti ieškovės preliminarų pasiūlymą bei spręsti dėl tolesnio jos dalyvavimo konkurse. Kasacinis teismas taip pat savo iniciatyva pritaikė laikinąją apsaugos priemonę – įpareigojo atsakovus nesudaryti koncesijos sutarties su AB „Axis Industries“, iki nebus priimtas ir įvertintas ieškovės pasiūlymas bei priimtas galutinis sprendimas dėl konkurso rezultatų.

Ši nutartis neskundžiama.

Vilniaus miesto savivaldybė apie sprendimą kol kas sako tik tiek, kad komentarai bus kitą savaitę. „Savivaldybė tarsis, kaip įgyvendinti teismo sprendimą. Tikėtina, kad pirmadienį. Administracijos direktorius yra išvykęs, tai teisininkai susipažins su teismo nutartimi ir pateiks savo rekomendacijas, kurios pirmadienį pasitarime pas merą bus aptartos ir priimtas sprendimas“, – 15min teigė Vilniaus mero patarėjas Aleksandras Zubriakovas.

Pritrūko elektroninio parašo

Vilniaus miesto savivaldybės administracija bei Kūno kultūros ir sporto departamentas vykdė viešojo ir privataus sektorių partnerystės projekto „Daugiafunkcis sveikatinimo, ugdymo, švietimo, kultūros ir užimtumo skatinimo kompleksas“ įgyvendinimo koncesijos suteikimo konkursą. Paskelbus koncesininko atranką konkurso kriterijus atitiko UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“ ir AB „Axis Industries“.

Šios įmonės iki 2017 m. gruodžio 8 d. 12 val. Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje (CVP IS) turėjo pateikti pasirašytą elektroninį pasiūlymą. Ieškovė į elektroninę sistemą įkėlė savo preliminarų pasiūlymą, tačiau nesugebėjo jo pasirašyti elektroniniu parašu.

Tuo pačiu metu, kai ieškovė sprendė technines pasiūlymo įkėlimo į elektroninę sistemą ir jo pasirašymo problemas, ji atsakovams iki nustatyto termino pabaigos pateikė pasiūlymo popierinę versiją, tačiau atsakovai 2018 m. sausio 15 d. priėmė ginčijamą sprendimą, kuriuo iš esmės pripažinta, kad ieškovės pateiktas pasiūlymas neatitinka konkurso sąlygų ir nepriimamas.

„Vilniaus nacionalinis stadionas“ tokį savivaldybės sprendimą apskundė teismui. Pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“ ieškinį atmetė.

„Teisėjų kolegija pažymėjo, kad teismai pernelyg siaurai nagrinėjo šalių ginčą. Nors jie ir pasisakė dėl koncesijų teisinio reguliavimo, CVP IS veikimo techninių aplinkybių, ieškovės veiksmų pateikiant ir pasirašant pasiūlymą, tačiau iš esmės nesprendė dėl ieškovės pateikto reikalavimo pagrįstumo (galimybės jį patenkinti). Teismai beveik nevertino, ar, pasibaigus pasiūlymų pateikimo terminui, ieškovei teisėtai galima leisti pasirašyti į CVP IS įkeltą pasiūlymą arba priimti popierinę jo versiją, ar tai atitiktų viešųjų pirkimų arba bendruosius teisės principus, ar pažeistų kito Konkurso dalyvio interesus ir pan.“, – rašoma LAT pranešime spaudai.

Derybos jau baigtos

Vilniaus savivaldybė derėjosi su „Axis Industries“ dėl stadiono statybų ir spalio 11 d. paskelbė, kad derybos baigtos, belieka sulaukti Finansų ministerijos pritarimo ir Vilniaus tarybos patvirtinimo, kad būtų pasirašyta sutartis.

Susisiekti su bendrovės „Vilniaus nacionalinis stadionas“ vadovu Renatu Načajumi 15min kol kas nepavyko. Po to, kai Vilniaus savivaldybė paskelbė apie baigtas derybas su „Axis Industries“, R. Načajus savo siųstame komentare teigė:

„Stebėdami Vilniaus miesto savivaldybės ir „Axis Industries“ derybas matome tendencingus veiksmus, kad susitarimų procesas yra skubinimas siekiant užbaigti konkursą su vienu dalyviu, bei įvairiais pranešimais ir renginiais bandoma įtakoti teismo sprendimus, formuoti politikų ir visuomenės nuomonę. Kol Aukščiausiasis Teismas nepriėmė nutarimo, tol teisiškai mes vis dar dalyvaujame konkurse, todėl toks neargumentuotas skubinimas kelia vienašališkumo ir vienintelio konkurso dalyvio palaikymo klausimus.

Nuo pat pradžių savivaldybė taikė dvigubus standartus – „Axis Industries“ ne tik nepateikė pasiūlymo kaip reikalauja sąlygos, bet ir neatitiko kvalifikacinio reikalavimo t. y. nepraėjo pirmo etapo. Buvome ir esame pasirengę diskusijai, kad kilęs ginčas būtų baigtas pačiu efektyviausiu ir operatyviausiu būdu – taikos sutartimi. Šiuo metu laukiame institucijų sprendimo.“

Kad ir koks bus galutinis Vilniaus savivaldybės sprendimas šiuo klausimu, bent jau šiemet sutarties su statytojais tikrai nepavyks pasirašyti.