Lietuvoje

2018.10.18 17:58

LRT Seimui išsiuntė teisinius argumentus dėl laikinosios komisijos išvadų

LRT.lt2018.10.18 17:58

Suvokdama LRT veiklos skaidrumo svarbą, suprasdama, kad visuomeninis transliuotojas funkcionuoja kaip šalies demokratinės sistemos dalis, tarnaujanti piliečiams ir visuomenei, siekdama teisinėmis priemonėmis išspręsti politinių institucijų siekį kontroliuoti LRT veiklą, LRT kreipėsi į Seimą pateikdama teisinius argumentus.

Šių metų sausį Seimas pradėjo LRT valdymo, ūkinės bei finansinės veiklos parlamentinį tyrimą, kurio išvadas paskelbė spalį. LRT veiklą tyrusi komisija nustatė, kad šiuo metu LRT tarybai suteikiama per daug funkcijų. Komisija siūlo steigti naują valdymo organą – valdybą ir keisti LRT tarybos formavimo tvarką, kad skiriamų tarybos narių kadencijos sutaptų su valdžios kadencijomis. Tokie siūlymai susilaukė tarptautinės žiniasklaidos bendruomenės bei opozicijos atstovų kritikos, kad tokiu būdu visuomeniniam transliuotojui gresia politizavimas. Šiuo metu išvados po pateikimo Seime svarstomos Seimo komitetuose.

Dokumente, skirtame Seimui, primenami Lietuvos tarptautiniai įsipareigojimai bei tarptautinių organizacijų gairės dėl visuomeninių transliuotojų veiklos reguliavimo (Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 11 straipsnis, Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos 2017 m. rezoliucija dėl žurnalistų saugumo ir nebaudžiamumo problemos, UNESCO Žurnalistų saugumo indikatoriai nacionaliniu mastu ir kt.).

Taip pat akcentuojamas LRT, kaip visuomeninio transliuotojo, reglamentavimas nacionalinės teisės šaltiniuose – nuo Radijo ir televizijos komiteto prie Lietuvos TSR Ministrų Tarybos (1957 m.) laikų iki šiandien veikiančio LRT įstatymo ir jame apibrėžtos LRT misijos.

Toliau analizuojama, kaip išvados keisti tarybos formavimo tvarkos principus atitinka teisės aktų reikalavimus ir Konstitucinio Teismo praktiką bei pateikiamos reikšmingos citatos iš Konstitucinio Teismo nutarimų kontrargumentams prieš komisijos išvadoje esančius siūlymus keisti visuomeninio transliuotojo tarybos sudėtį politikams palankiu būdu. 

„Pabrėžtina, kad Seimo laikinosios tyrimo komisijos išvada (ar jos atskiri teiginiai) savaime, tiesiogiai nesukelia teisinių padarinių joje nurodytiems asmenims. Jiems tokius padarinius gali sukelti tik kitų institucijų, jų pareigūnų sprendimai, kurie gali būti priimti atsižvelgiant į Seimo laikinosios tyrimo komisijos išvadą“, – skelbia viena iš dokumento citatų. 

Visą teisinių argumentų dokumentą rasite ČIA.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.