Naujienų srautas

Lietuvoje2018.10.18 16:39

„Socialdarbiečiams“ skirti pinigai skaldo Seimą: ketina skelbti nepasitikėjimą R. Žemaitaičiu

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2018.10.18 16:39

Parlamentas vėl susikibo dėl valdančiųjų siekio finansuoti koalicijos partnerius Lietuvos socialdemokratų darbo partiją (LSDDP). „Valstiečiai“ nori ne tik, kad „socialdarbiečiai“ gautų valstybės dotaciją, bet kad tam būtų galima skolintis taip pat, kaip ir krašto gynybos išlaidoms.

Ketvirtadienį Seime pateiktos dviejų skirtingų teisės aktų pataisos. Vienomis užtikrinama, kad į valstybės lėšas galėtų pretenduoti ir rinkimuose nedalyvavusios partijos, o finansavimo dydis priklauso ne nuo gautų balsų, o nuo turimų mandatų skaičiaus. Antrajame pasiūlyme greta skolinimosi gynybai įrašytas ir skolinimasis politinėms partijoms.

Vėl ištraukė korteles

Priimti valdančiųjų koalicijos partneriams naudingų pataisų nepavyksta jau nuo pavasario. Tuomet opozicija pareikalavo ekspertinio jų vertinimo, o rudens sesijos metu kelias jų priėmimui užkirstas du kartus. Antradienį svarstant pataisas opozicija nesiregistravo balsavime ir todėl, trūkstant balsų, klausimas buvo atidėtas. Tokia pati situacija pasikartojo ir ketvirtadienį. 

Opozicija ir ketvirtadienį siekė užkirsti kelią Partijų finansavimo įstatymo pataisų priėmimui. Jie trečią kartą balsuojant dėl šių pataisų ištraukė korteles ir nesiregistravo posėdyje. Tokiu atveju plenariniame posėdyje teoriškai nedalyvauja 71 Seimo narys ir negalima priimti teisės aktų.

 Nors pirmuosius du kartus šis triukas pavyko, trečią kartą susirinko pakankamai valdančiosios koalicijos ir ją palaikančių frakcijų narių, tad įstatymas buvo priimtas. Balsavime dalyvavo 74 Seimo nariai. Iš jų 72 pasiūlymui pritarė, vienas susilaikė, o vienas pasisakė prieš.

Tai reiškia, kad vien šiemet „socialdarbiečiai“ gaus apie 200 tūkst. eurų.

„Valstietė“ pažeidė taisykles

Nors Partijų finansavimo įstatymas ir buvo priimtas, balsavimai nepraėjo be nesklandumų. Balsuojant dėl A. Širinskienės pasiūlymo, kuriame skolinimasis gynybai „suplakamas“ su skolinimusi politinėms partijoms, paaiškėjo, kad pateikta pasiūlymą politikė pažeidė Seimo statutą.

R. Tamašunienė, E. Blaževič/LRT nuotr.

Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) pirmininkė Rita Tamašunienė pristatė išvadą, kurioje nurodoma, kad A. Širinskienė pažeidė Seimo statutą, nes pasiūlymą pateikė likus mažiau nei 48 valandoms iki jo priėmimo.

„EPK konstatavo, kad Seimo narė A. Širinskienė pasiūlymą projektui pateikė nesilaikydama statuto reikalavimų, pagal kuriuos visi pasiūlymai turi būti pateikti likus ne mažiau nei 48 valandoms iki teisės akto priėmimo Seime. Antra, nėra konkrečiai reglamentuota, kokio turinio pasiūlymai turi būti teikiami teisės aktų projektams“, – sakė R. Tamašunienė.

Visgi, A. Širinskienės pasiūlymas Seimo salėje buvo pateiktas ir balsų dauguma jam buvo pritarta.

„Dotavimas iš valstybės biudžeto yra skaidrumo garantas. Mes pritarėme Partijų finansavimo įstatymui, tad natūralu, kad tam reikalinga biudžeto eilutė, kad tą Partijų finansavimo normą įgyvendintų. Mano pasiūlymas tą padarytų“, – komentavo A. Širinskienė. Premjeras Saulius Skvernelis sakė, kad vyriausybė tokiam pasiūlymui iš esmės pritaria.

Tuo tarpu konservatorius Mykolas Majauskas sakė, kad po nacionalinio saugumo interesais pakišami politinių partijų interesai. „Diskredituojame visą gynybos finansavimą“, – teigė M. Majauskas.

Opozicija paliko salę

Tačiau pasiūlymo priėmimas to nesibaigė. Posėdyje buvo balsuojama dėl socialdemokrato Juozo Oleko pasiūlymo, nors tam nebuvo parengta vyriausybės išvada, kuri privaloma visiems pasiūlymams dėl biudžeto. Tuo pasipiktinusi opozicija paliko salę ir ketina rengti nepasitikėjimo Remigijumi Žemaitaičiu, kaip Seimo vicepirmininku, procedūrą, nes būtent jis pirmininkavo posėdžiui.

„Buvo akivaizdus statuto pažeidimas, kadangi svarstant biudžeto pataisas kiekvienam pateiktam pasiūlymui turi būti atskiras vyriausybės nutarimas, nes tai biudžetas. EPK pirmininkė labai aiškiai pasakė, kokia yra problema. Statuto norma yra neapeinama, ją privaloma vykdyti.

Mėgino R. Žemaitaitis iškviesti vyriausybės vadovą pasakyti savo nuomonę, apsimesti, kad tai yra vyriausybės nutarimas, bet tai nėra vyriausybės nutarimas“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Anot konservatorių lyderio, toks priverstinis įstatymo „prastūmimas“ atrodo keistas, turint omenyje, kad kitą savaitę valdančiųjų iniciatyva rengiamas neeilinis posėdis. Pasak G. Landsbergio, iki jo būtų buvę galima parengti vyriausybės nutarimą ir viską atlikti skaidriai.

„Tai buvo principinis galios parodymas, kaip veikia „valstiečių“ buldozeris – pervažiuota per statutą ir viskas. Šaiposi, juokiasi, nes turi pakankamai balsų. O dabar pasitarėme su kolegomis ir rinksime parašus dėl nepasitikėjimo R. Žemaitaičiu, kaip vicepirmininku“, – kalbėjo TS-LKD lyderis.

Ne gana to, jo teigimu, „valstiečiai“ ketina kišti pagalius į ratus Etikos ir procedūrų komisijai, neateidami į posėdį.

„Skundas į EPK turi būti pateiktas per penkias dienas. Iš „valstiečių“ yra atėjęs signalas, kad jie neleis suorganizuoti komisijos posėdžio, griaus kvorumą, neateis į posėdį, tokiu būdu atimdami teisę įvertinti tą priimtą įstatymą.

Tai reiškia, kad „socialdarbiečiams“ taip reikia pinigų, kad nesvarbūs ir valstybės įstatymai“, – piktinosi G. Landsbergis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi