Lietuvoje

2018.10.18 13:49

G. Landsbergis: VTEK daromas spaudimas dėl J. Petrauskienės tyrimo

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2018.10.18 13:49

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis ketvirtadienį paviešino slapta darytus Vyriausios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) įrašus ir reikalauja apkaltos Povilui Urbšiui. Parlamentinė opozicija mano, kad taip daromas spaudimas VTEK, nes šiuo metu komisija atlieka tyrimą dėl švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės.

Dar rugsėjo pradžioje VTEK nusprendė tirti, ar ministrė J. Petrauskienė nepažeidė įstatymo jos vyro Evaldo Petrausko įmonei laimint viešuosius pirkimus Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM) pavaldžiose institucijose.

Mano, kad daromas spaudimas

Didžiausios opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis ketvirtadienį ryte žurnalistams sakė, kad toks R. Karbauskio elgesys yra akivaizdus spaudimas VTEK.

„Paviešinus neteisėtai įrašytą informaciją A. Širinskienė turbūt pati nusipelnė apkaltos, bet yra spaudimas VTEK ir akivaizdu kodėl. Tai yra siekis apsaugoti švietimo ir mokslo ministrę J. Petrauskienę. Įsivaizduokite, šiuo metu yra svarstomas VTEK jos atvejis ir mes labai laukiame išvadų, kurios, kaip jie („valstiečiai“ – LRT.lt) patys sakė, turėtų lemti ar ji lieka savo poste ir čia pasakoma: „Mes galime jus visus atleisti“, – susiklosčiusią situaciją komentavo G. Landsbergis.

Anot jo, dabar tampa neaišku, kaip VTEK gali priimti sąžiningą sprendimą. G. Landsbergis sakė besitikintis, kad iš kelionės grįžęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis užims valstybinę poziciją ir apgins VTEK, pasakys, kad pats spaudimo nedarė, neskambino arba kad jo skambučiai buvo teisėti.

„Manau, kad spaudimas daromas ir VTEK, ir Seimo pirmininkui, kad visi tylėtų, nes bus gausybė apkaltų. Kažkas turi parodyti, kad yra ne guminis meškiukas, o išeiti ir užimti rimtą valstybinę poziciją. Kas apgins valstybines institucijas? Aš suprantu, kad tai yra Seimo pirmininko priedermė. Jį apkaltino sulaužius priesaiką.

Jis turi atsistoti ir pasakyti, kad tai nebuvo priesaikos sulaužymas, kad VTEK dirba savo darbą ir leiskime jiems pabaigti ministrės J. Petrauskienės tyrimą“, – komentavo G. Landsbergis.

G. Landsbergis, E. Blaževič/LRT nuotr.

Tokios situacijos neįžvelgia

Premjeras Saulius Skvernelis kalbėjo matantis, kad yra tam tikra problema, tačiau šiuo metu aptariami įvykiai yra įvykę 2017 metais ir dalis dabartinių VTEK narių į pareigas skirti jau po to.

„Nedrįsčiau abejoti ir kalbėti apie VTEK atšaukimą ar interpeliavimą. Tiesiog matyt ir Seimo pirmininkas, ir komiteto pirmininkė (A. Širinskienė – LRT.lt), ir pats komitetas turėtų siūlyti kokiu būdu iš šios situacijos galima išeiti. Vienas iš būdų yra tos institucijos, kurios teikė savo kandidatus, gali atšaukti juos ir daryti naują teikimą“, – komentavo S. Skvernelis, pridurdamas, kad vyriausybės deleguotu asmeniu pasitiki ir tą patį asmenį skirtų dar kartą.

Ministras pirmininkas teigė skeptiškai vertinantis kalbas apie apkaltą P. Urbšiui. Taip pat nemato reikalo kalbėti apie Seimo pirmininko V. Pranckiečio atsakomybę.

Paklaustas apie G. Landsbergio žodžius esą VTEK daromas spaudimas dėl J. Petrauskienės tyrimo, S. Skvernelis atsakė, kad nepanašu, jog situacija iš tikro būtų tokia.

„Nepanašu. VTEK yra principingas ir ši komisija, patinka ar ne, priima sprendimus ir jie turi būti gerbtini“, – sakė premjeras.

Vadina sutapimu

Spaudimo, daromo VTEK, neįžvelgia ir pokalbio įrašą paviešinusi Agnė Širinskienė. Pasak jos tai, kad įrašai paviešinti pačiu metu, kai vykdomas tyrimas dėl J. Petrauskienės, yra ne kas kita, kaip sutapimas.

„Aš tikrai neįsivaizduoju, kur šiuo atveju galėjo būti spaudimas, nes tie paviešinti garso įrašai, kurie atsirado dabar, tikrai nieko bendro su J. Petrauskiene neturi, o kad VTEK nuolat politikų nedeklaravimo ar kitus sprendžia, tai taip ir yra. Neišvengiamai būtų sutapimų su vienu ar kitu nagrinėjamu politiku. Tai yra tik sutapimas“, – komentavo A. Širinskienė.

Politikė kalbėjo, kad iš pokalbio matyti, kad tuometis Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Povilas Urbšys galimai buvo davęs nurodymą atleisti vieną iš VTEK narių.

Pats P. Urbšys jam mestus kaltinimus neigė ir žurnalistams sakė niekam spaudimo nedaręs.

Kreipėsi į V. Pranckietį ir etikos sargus

Gabrielius Landsbergis kreipėsi į Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį, prašydamas atsakyti, kaip Jis, būdamas Seimo Pirmininkas ir atstovaudamas Seimui bei būdamas atsakingas ir už Seimui atskaitingų institucijų veiklos sąlygas, planuoja apginti Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) nuo šantažo, kurio prieš šią instituciją ėmėsi Seimo valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis, siekdamas sutrukdyti VTEK iki galo objektyviai atlikti švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės bylos tyrimą.

„Esame nustebinti, kad pastarosiomis dienomis vienas iš valdančiosios koalicijos lyderių Ramūnas Karbauskis, kuris ne vieną kartą yra išsakęs nuostatą, kad ministrė J. Petrauskienė dirba labai gerai, ėmėsi šantažuoti VTEK, viešai grasindamas, kad ji turi būti nedelsiant išformuota, o ministrės J. Petrauskienės bylą turėtų tirti tik naujai sudaryta VTEK. Šiame šantaže R. Karbauskis naudoja ir Jūsų pavardę bei Jūsų veiklos epizodus“, – kreipimesi pažymi TS-LKD frakcijos seniūnas.

Konservatoriai taip pat kreipėsi ir į Etikos ir procedūrų komisiją (EPK), nes viešojoje erdvėje pasirodė informacija, kad, R. Karbauskio teigimu, dėl ministrės J. Petrauskienės sprendimą turėtų priimti jau naujos sudėties VTEK.

„Seimo Valstiečių ir žaliųjų frakcijos seniūno pareiškimai reikalaujant VTEK komisijos narių atsistatydinimo tuo metu, kai pedagogų bendruomenė yra pasipiktinusi švietimo ir mokslo ministrės veikla, ir Ministras Pirmininkas, prieš priimdamas sprendimą dėl jos tolesnės galimybės dirbti, sakė laukiantis VTEK sprendimo, galimai daro spaudimą komisijai dėl palankaus sprendimo jo deleguotai ministrei“, – sakė kreipimąsi pasirašęs TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma.

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos prašoma išaiškinti, ar tokiais savo pasisakymais R. Karbauskis nedarė poveikio VTEK, kad ši priimtų palankų sprendimą jo deleguotai ministrei.