Lietuvoje

2018.10.17 23:16

Smūgis R. Šimašiui: partijos valdyba panaikino jam palankų Vilniaus skyriaus sprendimą

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.10.17 23:16

Nerimstant aistroms dėl buvusio liberalų lyderio Remigijaus Šimašiaus sprendimo antros kadencijos Vilniaus mero poste siekti ne su partija, o su naujai kuriamu rinkimų komitetu, Liberalų sąjūdžio valdyba susirinko į posėdį. Partijos pirmininkas Eugenijus Gentvilas dar pirmadienį paragino R. Šimašių trauktis iš partijos vicepirmininko pareigų, o prieš trečiadienio posėdį žurnalistams sakė, kad jų santykiai atšalę.

Dėl E. Gentvilo kyla klausimų

Į posėdį kone valandą vėlavęs R. Šimašius žurnalistams kalbėjo gerai žinantis savo kelią, kokią komandą subūrė ir ko reikia Vilniui ir tai patvirtino Liberalų sąjūdžio Vilniaus miesto skyrius. Anot jo, ar partija jį palaikys, ar ne, spręsti jos nariams, tačiau net jei palaikymo ir nesulauks, didelės bėdos dėl to nemato.

„Partijos pirmininko nuomonė per pastarąją savaitę keitėsi bent kelis kartus. Kaip bus, taip bus. Partijos pirmininkui ir partijai reikės apsispręsti. Tikiuosi užteks sveiko proto ir nebus skaldymo nuotaikų, o vieningumo ir bendrumo nuotaikos. Tą kelią, kurį aš pasirinkau, tikiuosi, kad palaikys“, – sakė R. Šimašius.

Paklaustas, ar dėl kilusio triukšmo svarstė savo noru sustabdyti narystę partijoje, buvęs jos pirmininkas teigė, kad rimtai to nesvarstė, bet klausimų kyla dėl jo buvimo partijos vicepirmininku. Vilniaus meras sakė, kad vicepirmininku tapo pats to nežinodamas, suvažiavime tokį pasiūlymą pateikus pačiam E. Gentvilui.

„Pažiūrėsiu, kokia nuotaika, kaip viskas atrodo, kaip Eugenijus, kokios laikysenos ir matysiu, ar man pakeliui su juo, kaip komandos nariu, ar ne. E. Gentvilas negali leisti ar neleisti, yra partijos skyriaus sprendimas, mano ir mano komandos apsisprendimas“, – aistras partijoje komentavo R. Šimašius.

Meras kalbėjo, kad E. Gentvilo elgesys atrodo keistas ir nesolidus, nes apie sprendimą dalyvauti rinkimuose su komitetu esą partijos pirmininką informavo jau seniai.

Paklaustas, ką mano apie E. Gentvilą, kaip partijos pirmininką, R. Šimašius atsakė, kad rinkimuose dėl posto palaikė jį, tačiau dabar sakė nesuprantąs partijos lyderio.

„Trūksta nuoseklumo, aiškumo, kovojimo už idėjas. Liberalai turėtų solidžiau atrodyti. Pavyzdžiui, kad ir dėl Seimo vicepirmininko pozicijos, kai negalėjo bent dėl vaizdo pabalsuoti ir patvirtinti, kad šitas Seimo pirmininko pasirinktas žmogus mums tinka.

Tai, kad nuolat flirtuojama su „valstiečiais“ ir kalbama apie vieningumą, nors jo nėra vieningumo, man kelia klausimų“, – kalbėjo R. Šimašius.

Į konfliktą tarp R. Šimašiaus ir E. Gentvilo buvo įtraukta ir parlamentarė Aušrinė Armonaitė, išsakiusi palaikymą R. Šimašiaus kandidatūrai. Pats Vilniaus meras A. Armonaitei negailėjo pagyrų, sakydamas, kad ji yra geriausia šiuo metu Seimo narė ir ji turėtų vadovauti parlamentinei frakcijai, o ne E. Gentvilas.

„Ji būdama jauna ir atsakinga žino, kur eina, ką daro ir už ką kovoja. Manau, kad jos buvimas Liberalų sąjūdyje yra vienas iš sėkmės garantų, kad ši partija turi ateitį, gali atsinaujinti ir gali išlysti iš apkasų, parodyti kryptį ir atstovauti rinkėjams, kurie tiki liberalia idėja. Klaida tai, kad ji nėra frakcijos seniūnė. Ji turėtų ir galėtų ja būti“, – apie partijos kolegę kalbėjo R. Šimašius.

Panaikino skyriaus sprendimą

Liberalų sąjūdžio Vilniaus skyrius buvo priėmęs sprendimą leisti R. Šimašiui mero rinkimuose dalyvauti su rinkimų komitetų. Visgi po valdybos posėdžio E. Gentvilas žurnalistams sakė, kad tokį sprendimą valdyba pripažino negaliojančiu.

„Partijos valdyba priėmė sprendimą pirmu punktu naikinti Vilniaus skyriaus sprendimą, kaip neatitinkanti partijos valdybos ir kitų norminių aktų. Antras punktas įpareigojo Vilniaus skyriaus vadovybę per dvi savaites organizuoti naują skyriaus susirinkimą ir priimti partijos įstatus atitinkančius sprendimus“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Be to, jo teigimu, priimtas sprendimas dėl partijos narių narystės sustabdymo panašiais atvejais. Anot E. Gentvilo, partijos etikos sargai dar liepą įpareigojo valdybą nustatyti tvarką, koks yra santykis tarp partijos ir komitetų. Anot jo, anksčiau reikėjo nustatyti tvarką, bet to nebuvo padaryta. Dabar nutarta, kad į rinkimų komitetą išėjusio partiečio narystė yra sustabdyta.

R. Šimašiui pasirinkus dalyvauti rinkimuose su komitetu, jo narystė bus sustabdyta iki rinkimų kampanijos pabaigos.

Už tokį sprendimą pasisakė 11 valdybos narių, prieš 6, o du susilaikė.

Paliko pareigas

Pats R. Šimašius žurnalistams sakė, kad Vilniaus skyrius sprendimą priėmė ir jis ketina jo laikytis, nepaisydamas valdybos nuomonės. Anot jo, toks valdybos sprendimas nėra teisingas.

„Skyriaus sprendimas yra pagrįstas, teisėtas, logiškas, teisingas ir natūralu, kad ruošiuosi to laikytis, vykdyti skyriaus sprendimą, o ne valdybos kažkokius sugalvojimus. Aišku, nepatinka man tai, kaip partijos pirmininkas pozicionavo visą tai“, – sakė R. Šimašius, pridurdamas, kad jam nepriimtina būti partijos vicepirmininku, todėl jis atsistatydino iš šių pareigų.

Anot jo, partijoje yra gerokai daugiau problemų, nei tik valdybos sprendimas. Jis sakė nepamenantis, kad anksčiau partijoje būtų panašių atvejų.

Grasina panaikinti narystę

Liberalų Vilniaus skyriaus pirmininkė A. Armonaitė sakė, kad nėra jokio pagrindo sakyti, kad Vilniaus liberalų susirinkimas buvo sušauktas netinkamai ar kad jo priimtas sprendimas yra neteisėtas.

„Man kelia didelių abejonių ar valdybas sprendimas pats neturi problemų su partijos įstatais, nes man nėra tekę girdėti, kad valdyba naikintų visuotinius skyriaus sprendimus ir numatytų kažkokią pirmininko pareigą. Už tų institucijų, kurios yra nutarime, slepiasi konkretūs žmonės – aš asmeniškai, skyriaus vadovybė“, – sakė A. Armonaitė.

Pasak jos, valdybos priimtame nutarime rašoma, kad jei jos vadovaujamas skyrius nepriims numatytų punktų, kuriems, anot A. Armonaitės nėra pagrindo, bus svarstoma panaikinti skyriaus vadovybės narystė partijoje.

„Trauktis iš partijos aš neplanuoju, neturiu pagrindo. Valdyba turės patraukti jėga“, – sakė A. Armonaitė, pridurdama, kad nemato pagrindo nei trauktis iš vicepirmininkės pareigų, nei šaukti valdybos reikalaujamą Vilniaus skyriaus susirinkimą.

Valdybos sprendimą galima skųsti partijos etikos sargams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt