Lietuvoje

2018.10.16 17:22

Seimas imasi atverti registrų duomenis žiniasklaidai

ELTA2018.10.16 17:22

Seimas po pateikimo priėmė svarstyti Visuomenės informavimo ir kitus įstatymo projektus. Už tai balsavo 75, prieš – 2, susilaikė – 8 parlamentarai.

Teikdamas įstatymų paketą Seimui susisiekimo ministras Rokas Masiulis parlamentarams aiškino, kad kuo valstybė noriau dalinsis turimais duomenimis su visuomene, tuo greičiau pasivysime Vakarus. Todėl, pasak ministro, vyriausybė siekia duomenis atverti ne tik žurnalistams, valstybės įstaigoms, bet ir visuomenei.

„Manau, kad ateityje turėtume atverti duomenis ir visuomenei. Kuo bus atviresni mūsų registrai, tuo greičiau vystysis mūsų verslas ir tuo greičiau seksime pėdomis taip jau padariusių valstybių, daugiausia Vakaruose“, – sakė R. Masiulis.

Antradienį Seimui buvo teikiami daug dėmesio sulaukę Visuomenės informavimo ir kitų įstatymų pakeitimai, kurie įtvirtintų neatlygintinai žiniasklaidai teikiamų Registrų centro (RC) duomenų tvarką. Įstatymą teikianti Susisiekimo ministerija siūlo žurnalistams atverti ir kitus valstybinius registrus.

Įstatymo projekte numatoma, kad nemokamai duomenimis naudotis galėtų tik pažeidimų neturinčios žiniasklaidos priemonės ir asmenys.

„(...) įstatymo projekte taip pat įtvirtinama, kad duomenis neatlygintinai iš registrų ar valstybės informacinių sistemų gaus tik tie žurnalistai, kurie nėra pažeidę Kodekso ir nėra padarę rimtų profesinių pažeidimų per paskutinius 12 mėnesių daugiau kaip 2 kartus“, – teigia pakeitimų iniciatoriai. Tuo tarpu žiniasklaidos priemonės, kurių vardu kreipiamasi dėl duomenų, turėtų būti nepadariusios pažeidimų bent 12 mėnesių.

ELTA primena, kad pakeitimus vyriausybė inicijavo nustačiusi, kad pagal senąją tvarką duomenys būdavo teikiami be aiškaus reguliavimo. Tuo tarpu be nemokamų duomenų likę žurnalistai įžvelgė bandymus riboti žiniasklaidos laisvę. Pasipiktinimo sulaukė ir premjero Sauliaus Skvernelio teiginiai, esą žiniasklaida už duomenis turėtų mokėti, kaip bet kokia kita verslo grupė.

Tiriamosios žurnalistikos atstovai skaičiavo, kad parengti publikaciją mokant už RC duomenis standartinę kainą, išpūstų tyrimo kaštus iki dešimčių tūkstančių eurų ir taptų neįkandama prabanga. Trečiadienį vyriausybė nutarimu grąžino nemokamą prieigą prie RC duomenų, iki kol įstatymo pakeitimai bus patvirtinti Seime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13
Karantinas Lietuvoje
COVID-19 TRUMPAI 10