Naujienų srautas

Lietuvoje2018.10.16 12:57

J. Petrauskienės likimas lieka neaiškus: opozicija niršta, premjeras bėdos nemato

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2018.10.16 12:57

Panašu, kad švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė negali atsikvėpti. Vienas po kito kylantys nesklandumai rimtai grasina jos pareigoms. Seime jau pasklido kalbos apie galimą jos nušalinimą, o parlamentaras Naglis Puteikis iškėlė ultimatumą – arba ministrė pasitraukia pati, arba jai bus inicijuojama interpeliacija.

Tiesa, opozicija netiki, kad interpeliacija pavyktų. Kaip kalbėjo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis, šiuo metu reikia padėti politines ambicijas į šoną ir susėdus Seime rimtai kalbėtis apie tai, kaip turėtų būti gerinama švietimo srities situacija.

Siūlo susėsti diskusijai

Visgi konservatorių lyderis teigė, kad jei būtų prieita iki interpeliacijos, jo vadovaujama frakcija ją palaikytų. Tačiau, anot G. Landsbergio, vargu ar jį pavyktų. Pasak jo, ministrė pateiktų atsakymus į Seimo narių klausimus, susirinkusi komisija, kurią sudarytų daugiausia „valstiečiai“, juos įvertintų kaip tinkamus ir net balsuoti nebūtų galima.

„Todėl manau, kad reikia kitokio proceso. Ministrė yra Ramūno Karbauskio politinis įrankis, skirtas sistemai suvaldyti, bet nesuvaldo jos. Dėl to mes pradėjome diskusiją su švietimo komitetu ir jo pirmininku Eugenijumi Jovaiša apie švietimo problemas ir kaip jas spręsti. Ministrė iš esmės nebesusitvarko“, – kalbėjo TS-LKD vedlys.

Anot jo, šiuo metu sprendimus dėl švietimo ateities reikia priimti Seime – aiškintis, ką daryti su mokytojų algomis, nes, pasak G. Landsbergio, ministerijos skirtos lėšos pedagogų nepasiekė. Taip pat aiškintis dėl tokių pirkimų, kaip ugdymo programos už 8 mln. eurų.

Praėjusią savaitę konservatorių lyderis vyriausybės valandos metu finansų ministro Viliaus Šapokos klausė, iš kur švietimo ir mokslo ministrė ketina paimti papildomus 10 mln. eurų, kuriuos visai neseniai pažadėjo skirti mokytojų algoms didinti. Pasak jo, atsakymo nesulaukta nei iš V. Šapokos, nei iš J. Petrauskienės, todėl kyla įtarimas, kad tų pinigų iš viso nėra.

„Yra gausybė keistų sprendimų, ministerija nepajėgi atsakyti kodėl ir ką daro arba padaryti, kad būtų geriau. Dėl to mes esame pasikvietę komiteto pirmininką E. Jovaišą ne ginčui, o sprendimų paieškai. Jei iš to gimtų sprendimai ministrei trauktis, tada ta aritmetika susidėliotų, bet tai nėra svarbiausia“, – sakė G. Landsbergis.

BNS nuotr.

Žodžiai apie interpeliaciją – rinkiminis triukas

Tuo tarpu premjeras Saulius Skvernelis sakė nematantis, kodėl reikėtų J. Petrauskienę nušalinti nuo pareigų. Ministro pirmininko teigimu, švietimo ir mokslo ministrė ėmėsi sudėtingų reformų, atvėrusių skaudulius, kurie buvo daug metų paslėpti.

Anot jo, jei ne etatinis apmokėjimas, mažėjant vaikų skaičiui, mažėtų ir pedagogų atlyginimai: „Dabar ši tvarka, kuri nėra lengvai įgyvendinama dėl įvairių priežasčių, leis turėti skaidresnę, efektyvesnę apmokėjimo sistemą, mokytojams nebus streso kaunantis dėl papildomų valandų.“

Paklaustas, kaip vertina N. Puteikio žodžius, S. Skvernelis atsakė, kad tai labiau sietų su noru didinti politinį matomumą prieš prezidento rinkimus.

Visgi premjeras teigė, kad itin daug reikšmės turės Vyriausios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) išvada dėl J. Petrauskienės vyro įmonės laimėtų viešųjų pirkimų.

Tuo tarpu „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, kad nors ir mato ministrės darbe trūkumų, apie jos nušalinimą kalbėta nebuvo, o ir interpeliacijai reikalo jis sakė nematantis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23