Lietuvoje

2018.10.16 10:55

R. Masiulis: tiek vyriausybė, tiek premjeras visuomet turėjo iniciatyvą atverti duomenis žurnalistams

ELTA 2018.10.16 10:55

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis sako, kad Seime įstatymų pataisos dėl Registrų centro duomenų atskleidimo žiniasklaidai bus svarstomos skubos tvarka. Taip pat R. Masiulis pažymi, kad tiek vyriausybės, tiek premjero iniciatyva buvo visuomet tuos duomenis atverti.

„Tai liečia ne vieną įstatymą, o aštuonis. Prašysime, kad šie įstatymai būtų pakeisti Seime skubos tvarka ir kuo greičiau įsigaliotų“, – antradienį Liberalų frakcijai Seime sakė R. Masiulis.

Kalbėdamas apie vyriausybės posėdį, kurio garso įrašas buvo ištrintas, pasak ministro, tiek vyriausybės, tiek premjero intencija buvo tuos duomenis atverti. Taip pat ministras pažymėjo, kad posėdyje buvo kalbama, ką daryti tokiu atveju, jeigu yra verslo grupės, kurios turi žiniasklaidos priemones, ir ką daryti, kad negalėtų panaudoti jų savo verslo tikslais.

„Apibendrinus galėčiau teigti, kad tai buvo diskusija apie tai“, – teigė R. Masiulis.

Pasak ministro, Registrų centro duomenis uždraudė dėl to, kad nebuvo jokio teisinio reguliavimo tuos duomenis teikti.

„Jie privalėjo laikytis įstatymo, jie kito varianto neturėjo. RC privalo visų nutarimų laikytis. (...) Registrų centre tas buvo daroma pagal nutylėjimą. Vadovas liepė duot, tai ir duodavo“, – teigė R. Masiulis.

Antradienį Seimui bus teikiami daug dėmesio sulaukę Visuomenės informavimo ir kitų įstatymų pakeitimai, kurie įtvirtintų neatlygintinai žiniasklaidai teikiamų Registrų centro (RC) duomenų tvarką. Įstatymą teikianti Susisiekimo ministerija siūlo žurnalistams atverti ir kitus valstybinius registrus.

Įstatymo projekte numatoma, kad nemokamai duomenimis naudotis galėtų tik etiškos žiniasklaidos priemonės ir asmenys.

Primename, kad pakeitimus vyriausybė inicijavo nustačiusi, kad pagal senąją tvarką duomenys būdavo teikiami be aiškaus reguliavimo. Tuo tarpu be nemokamų duomenų likę žurnalistai įžvelgė bandymus riboti žiniasklaidos laisvę. Pasipiktinimo sulaukė ir premjero Sauliaus Skvernelio teiginiai, esą žiniasklaida už duomenis turėtų mokėti kaip bet kokia kita verslo grupė.

Tiriamosios žurnalistikos atstovai skaičiavo, kad parengti publikaciją mokant už RC duomenis standartinę kainą, išpūstų tyrimo kaštus iki dešimčių tūkstančių eurų ir tai taptų neįkandama prabanga. Praėjusią savaitę vyriausybė nutarimu grąžino nemokamą prieigą prie RC duomenų, kol įstatymo pakeitimai bus patvirtinti Seime.