Lietuvoje

2018.10.26 09:36

E. Misiūnas problemos dėl pareigūnų įdarbinimo nemato: esant politikoje reikia turėti sau lojalius žmones

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2018.10.26 09:36

Esant politikoje reikia turėti sau lojalius žmones, nes nepatikimi žmonės tau, kaip politikui, gali padaryti daug žalos. Taip, reaguodamas į LRT Tyrimų skyriaus paskelbtą tyrimą, LRT RADIJUI tvirtina vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas. Politologas Saulius Spurga vis dėlto atkreipia dėmesį, kad ministras galimai nesupranta kilusios problemos esmės.

Premjeras Saulius Skvernelis po Seimo rinkimų žadėjo, kad jo vyriausybė netaps įdarbinimo agentūra saviškiams, tačiau dabar premjero aplinkoje daugėja buvusių pareigūnų. LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad dauguma pareigūnų buvo susiję su S. Skverneliu, jam dirbant policijos sistemoje.

Vidaus reikalų ministras E. Misiūnas LRT RADIJUI tvirtina pats nesantis ministro pirmininko aplinkos žmogumi: „Rašote, kad dirbau su premjeru, tuomet tikrai nepažinojau premjero kaip kokio nors žmogaus. Jis buvo vienoje katedroje, aš – visai kitoje. Niekaip negalėčiau savęs įvardyti kaip esančio premjero aplinkoje.“

Anot E. Misiūno, kai kurie iš tyrime minimų buvusių pareigūnų yra itin kvalifikuoti ir turi didelę patirtį: „Aš peržiūrėjau tą sąrašą. Kuo kam kliūva Renatas Požėla? Labai geras vadovas [...]. Jeigu paaiškėtų faktų, kad kažkas yra nekompetentingas, turintis korupcinių ryšių... bet matome žmonių kompetenciją, lojalumą valstybei ir pasitikėjimą. Tai vertinu labai teigiamai. Bėdų tikrai nematau.“

Jis sutinka, kad viešajame sektoriuje daugėja buvusių pareigūnų. E. Misiūno aiškinimu, taip yra todėl, kad paprasčiausiai didelė dalis šių žmonių pasiekė pensinį amžių: „Nuo 1991 m., kai atsirado policijos akademija ir buvo pereita iš milicijos į policiją, atėjo laikotarpis, [...] kai tokių pareigūnų pensinis amžius ir suėjo. [...] Dėl to jų natūraliai daugėja, nes jie baigia savo karjerą kaip pareigūnai ar policijos sistemoje, ar pasienyje, ar kitose tarnybose.“

E. Misiūnas tikina – ypač aukštesnes pareigas ėję pareigūnai yra itin kompetentingi tęsti veiklą viešajame sektoriuje. Be to, teigia ministras, esant politikoje būtina turėti patikimus žmones, todėl neretai atsigręžiama į tuos, su kuriais, pavyzdžiui, yra tekę dirbti.

„Esant politikoje, reikia turėti sau lojalius žmones. Tai yra taisyklė. [...] Negali dirbti su asmeniu, jeigu juo nepasitiki, nes tas asmuo gali būti ne tik lojalus, bet tau, kaip politikui, gali padaryti didelę žalą, jeigu jo nežinai. Kai pasitiki savo komanda, kai žinai, kad tas žmogus nepaves ir kažko blogo tau nepadarys, nesuteps tavo vardo, tai ir yra didžiausia vertybė. [...] Čia kaip tik yra lyderio gera savybė susiformuoti stiprią komandą ir pasitikėti ja“, – tvirtina E. Misiūnas.

S. Skvernelis, E. Genio/LRT nuotr.

Mykolo Romerio universiteto docentas S. Spurga svarsto, kad E. Misiūnas atkreipė dėmesį ne į tą tyrimo dalį, kuri yra svarbiausia. Kaip LRT RADIJUI tvirtina S. Spurga, problema nėra buvusių pareigūnų kompetencija, nors ministras būtent tai ir akcentavo.

„Iš tikrųjų ministras, man atrodo, nesuprato keliamos problemos esmės, o gal apsimetė, kad nesupranta. Jis pradėjo vardyti pareigūnus ir kalbėti apie tai, kad jie kvalifikuoti ir tinkami pareigoms. Bet šis tyrimas nekelia tokio klausimo, kad paskirti pareigūnai netinkami. Jis kelia klausimą, ar pareigūnai nėra atrinkti pagal tam tikrą principą, pagal pažintis, ar jie nėra tik tarnaujantys siauram interesui“, – pabrėžia S. Spurga.

Jis priduria – tokiose situacijose net nereikalingi ministro pirmininko pažadai, kad pažįstami žmonės nebus skiriami į vienas ar kitas pareigas: „Tai mūsų įstatyminės nuostatos, kad viešajame sektoriuje, vyriausybėje viskas turi būti sutvarkyta, ministras pirmininkas ir ministrai turi elgtis taip, kad visuomenei nekiltų abejonių dėl jų priimamų sprendimų tikslingumo, teisėtumo ir to, kad jie tarnauja viešajam interesui. Šiuo atveju tokios abejonės kilo ir ministras, atrodo, jų neišsklaidė.“

S. Spurga taip pat atkreipia dėmesį, kad neretai buvusių pareigūnų paskyrimas argumentuojamas ankstesne jų patirtimi. Tokį argumentą LRT RADIJUI išsako ir E. Misiūnas, kuris teigia, kad pareigūnai, ypač anksčiau ėję aukštesnes pareigas, turi sukaupę didelę vadovavimo ir kitų įgūdžių patirtį.

„Dabar kalbame taip, tarsi policijoje tarnavęs žmogus turi tam tikrą kokybės ženklą. Bet aš manau, kad visos visuomenės grupės nusipelno tokios pat pagarbos: ir mokytojai, ir inžinieriai, ir gydytojai. Jie irgi dirba atsakingai, irgi dirba Lietuvai. Nėra čia ką ir kalbėti. Visi jie turi teisę lygiai taip pat dirbti, užimti pareigas, gauti politinį pasitikėjimą ir t. t. Todėl tas kalbėjimas, kad pareigūnai yra ypatingi, jau pats savaime kelia tam tikrų abejonių“, – tvirtina S. Spurga.

Klaipėdos universiteto docentas, politologas Saulius Šiliauskas įsitikinęs – LRT tyrimas yra paskata politikams išsklaidyti bet kokias kylančias abejones. Politologo vertinimu, pats premjeras anksčiau deklaravo, kad naujoji vyriausybė bus profesionalų vyriausybė, kuri netaps įdarbinimo įstaiga saviems ar partiečiams, tačiau premjeras vis dėlto neįvertino savo veiksmų.

„Vis dėlto, jeigu einant į politiką deklaruojami tokie skambūs šūkiai, kaip profesionalumas, skaidrumas, įvertinama, kad tai nebus darbo birža saviems, partiečiams, tai tokiu atveju reikia labai atsargiai elgtis ir labai greitai reaguoti į tokius žiniasklaidos tyrimus“, – LRT RADIJUI sako S. Šiliauskas.

Pagal LRT RADIJO laidą „Lietuvos diena“ parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.