Lietuvoje

2018.10.15 16:00

S. Skvernelis teisinasi dėl pasisakymų: galiu viešai pakartoti tą patį

LRT.lt 2018.10.15 16:00

Iš Japonijos grįžęs premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį pasiteisino dėl pastaruoju metu jį užgriuvusios kritikos. Jis ginasi dėl pasisakymų apie žiniasklaidą vyriausybės pasitarime ir gina teisę neviešinti pasitarimuose daromų garso įrašų. S. Skvernelis toliau žada ginti teisę vyriausybės pasitarimuose kalbėti neviešai.

„Suprantu, kodėl mano pasisakymas, kad žiniasklaida taip pat yra ir verslas, kuris neša pelną savininkams, sukėlė tokią reakciją. Nepaisant to, galiu viešai pakartoti kiekvieną žodį, kurį sakiau vyriausybės pasitarime“, – feisbuke parašė S. Skvernelis.

Premjero pasisakymas:

Visada būtina atidžiai įvertinti sprendimus, kuriais mokesčių mokėtojų pinigais remiamos privačios bendrovės. Žiniasklaidos – taip pat.

Suprantu, kad žiniasklaidą turi ir misiją – informuoti, šviesti, aiškintis. Norėtųsi, kad tai visada vyktų objektyviai, nešališkai, paisant visuomenės intereso. Deja, tiek teisėsaugos institucijų, tiek parlamentiniai tyrimai (pvz., Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto) – rodo, kad dalis žiniasklaidos priemonių gali tapti įrankiais įtakos grupių rankose, kad mokesčių mokėtojų pinigai gali būti leidžiami neefektyviai ar tiesiog išsidalinami „savų ratelyje“, kad bet koks kalbėjimas apie didesnį skaidrumą šioje srityje sulaukia reakcijos – „jūs norite varžyti žiniasklaidos laisvę“.

Galiu pasakyti aiškiai: tokių tikslų niekada neturėjau, neturiu ir neturėsiu. Laisva žiniasklaida yra demokratinės valstybės pamatas.


Kartu, jei mes norime kalbėti apie žiniasklaidos laisvę nuo politikų kišimosi, verta pakalbėti ir apie dešimtis milijonų eurų, kuriuos kasmet iš valstybės institucijų gauna žiniasklaidos priemonės. Ar tų pinigų nebūtų verta panaudoti kitaip – pvz., remti skurdžiausiai gyvenančias šeimas, kurių tragedijos neretai ir atsiduria žiniasklaidos dėmesio centre?

Niekada nebijojau atvirai reikšti savo nuomonės, net jei ji kažkam galėjo nepatikti. Žodžio laisvė yra pamatinė vertybė. Tikiuosi, kad mano minties ir žodžio laisvė taip pat yra ginama ir gerbiama.

Niekada nepasidaviau spaudimui ir grasinimams, kai tekdavo priiminėti sprendimus. Būdamas premjeru tokių priėmiau ne vieną. Ir dabar vyriausybė rengia sprendimus, kurie gali nepatikti labai įtakingoms grupėms, valdančioms didelius pinigus, kurie skiriami žiniasklaidai.

Mūsų principinė pozicija nesikeitė – suteikti galimybes žurnalistams gauti valstybės turimus duomenis nemokamai ir teisėtai. Ištraukti juos iš pilkosios įstatymų pažeidimų zonos, kurioje buvo veikiama daugiau nei dešimt metų.

Vyriausybė jau suteikė galimybę žurnalistams nemokamai gauti Registrų centro duomenis. Esu tikras, kad Seime bus priimtos vyriausybės parengtos įstatymų pataisos, kad žurnalistai visuose valstybės registruose turimus duomenis gautų nemokamai.

Ši pozicija neatsirado po akcijų prie vyriausybės ar pasipylusios kritikos. Sprendimai pradėti rengti gerokai iki tol, tačiau viskas turėjo vykti teisiniu keliu, gerbiant ne tik žurnalistų teises, bet ir asmens duomenų apsaugą reglamentuojančius teisės aktus, todėl tam prireikė laiko.

Dėl vyriausybės pasitarimo garso įrašo. Visų vyriausybėje vykstančių neviešų darbinių pasitarimų dalyvių teisė kalbėti neviešai bus ir toliau gerbiama. Garso įrašus tvarko vyriausybės kanceliarija, laikomasi įstatymų ir nusistovėjusios praktikos. Jei manoma, kad tai pažeidžia teisės aktus, yra teisinis kelias tokiems ginčams spręsti. Tai gali išaiškinti teismai, kurių galutiniai ir neskundžiami sprendimai bus gerbiami bei vykdomi.

Artėja metų pabaiga, šiomis dienomis baigiamas derinti biudžeto projektas, kuris artimiausiu metu bus pateiktas Seimui. Nuo šių sprendimų priklausys visų šalies gyventojų ateitis. Tikiu, kad ir aš, ir ministrų kabinetas galėsime susitelkti į juos, o ne būsime įvelti į nesibaigiančias diskusijas ir politines rietenas.

E. Genio/LRT nuotr.

Primename, kad didžiulį ažiotažą ir klausimų sukėlė sprendimas ištrinti vyriausybės pasitarimo garso įrašą. Jame S. Skvernelis kalbėjo apie žiniasklaidą.

„Iš tiesų premjeras gana emocingai kėlė klausimus. Jis norėjo išsiaiškinti, kodėl žurnalistams reikėtų suteikti informaciją iš Registrų centro nemokamai, nes jis įvardijo, kad žiniasklaida irgi yra verslas, kuris gauna pelną, ir kodėl mes turime suteikti teisę žurnalistams pelnytis registrų sąskaita. Be abejo, ten buvo ir emocinis fonas šiek tiek pakeltas ir ne vieną kartą tas pats buvo pakartota. Tokių palyginimų nuskambėjo, kokių tikrai nenorėčiau cituoti ir vertinti.

Vis dar tikiu, kad premjeras pats, o ne jo patarėjas susitiks su žiniasklaidos bendruomene ir paaiškins žiniasklaidai ir visuomenei savo poziciją, pats pakomentuos savo žodžius ir tai, ką jis ten turėjo galvoje. Bet pagrindinė mintis buvo ta, ką dabar išsakiau, ko jis klausė ten daugybę kartų, gal emociškai pakeltu tonu.

Bet iš tiesų ten nuskambėjo tokie palyginimai, kad įdomu, jeigu paprašytume privataus verslo dabar mums atpiginti kažkokias prekes ar paslaugas, ar verslas taip pasielgtų. Tokių palyginimų ten skambėjo, bet dar kartą pakartosiu, labai tikiuosi, kad premjeras pats susitiks su žiniasklaidos bendruomene ir vis dėlto pats paaiškins susidariusią situaciją ir savo požiūrį į žodžio laisvę, spaudos laisvę, žiniasklaidą ir jos darbą“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“ apie S. Skvernelio pasisakymą komentare kalbėjo Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovė Aistė Žilinskienė.

Praėjusios savaitės pabaigoje pranešta, kad vyriausybės kanceliarija atliks tyrimą dėl S. Skvernelio patarėjo Skirmanto Malinausko viešai atskleistos „jautrios informacijos“ apie kanceliarijos praktiką naikinant vyriausybės pasitarimo įrašus.

Dėl sunaikinto vyriausybės pasitarimo įrašo opozicijos atstovai premjerą antradienį kviečia aiškintis Seime.