Naujienų srautas

Lietuvoje2018.10.12 19:36

V. Bakas kirto saviems: norą finansuoti „socialdarbiečius“ išvadino cinišku ir korupciniu

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2018.10.12 19:36

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas „valstietis“ Vytautas Bakas sukritikavo koalicijos partnerius – Lietuvos socialdemokratų darbo partiją (LSDDP). Jis teigė, kad siekis finansuoti koalicijos partnerius yra politinė korupcija. V. Bako teigimu, LSDDP siekia gauti valstybės dotaciją mainais už palaikymą „valstiečių“ teikiamiems pasiūlymams.

Joniškyje susirinkusiai grupei žmonių V. Bakas pasakojo, kad užbaigus tyrimą vienas iš planų buvo jį pristatyti visuomenei. Jis gyventojams parodė skaidrę, kurioje buvo nurodyta, kad per metus dėl korupcijos valstybė netenka apie 4,5 mlrd. eurų. Palyginimui, jis paminėjo Joniškio savivaldybės metinį biudžetą, siekiantį 21 mln. eurų. Politikas gyventojams pasakojo, kad buvo tiriami grėsmę keliantys veiksniai energetikos sektoriuje, politikų finansavimas, poveikis strateginiams objektams.

„Mes pasistengėme į korupciją pažiūrėti kitu kampu. Ne tik pagal korupcijos indeksą, bet ir tai, kokią žalą valstybė dėl korupcijos patiria kasmet. Tokia informacija visuomenei bus teikiama kiekvienus metus“, – sakė V. Bakas.

Kirto ir koalicijos partneriams

V. Bakas susitikime sukritikavo valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) koalicijos partnerius LSDDP. Jis teigė, kad siekis finansuoti koalicijos partnerius yra politinė korupcija.

E. Genio/LRT nuotr.

Anot politiko, LSDDP žūtbūt nori gauti valstybės dotaciją – 200 tūkst. eurų – mainais už palaikymą „valstiečių“ teikiamiems pasiūlymams. Nevyniodamas žodžių į vatą V. Bakas tai pavadino politine korupcija.

„Tai atrodo makabriškai. Tai yra politinė korupcija ir tai reikia pasakytų. Ir tų prašytojų logika tokia, kad mes turime duoti jiems pinigų, ir tik tuomet jie balsuos. Tikiuosi, visuomenė tai įvertins ir nepatikės kito mandato“, – joniškiečiams kalbėjo V. Bakas.

Visgi jis teigė, kad valstybė turi finansuoti partijas, nes tuomet jos turės finansavimo ieškoti kitur.

Po pristatymo apie tokią poziciją paklaustas V. Bakas dar kartą patvirtino manantis, kad bandymas finansuoti „socialdarbiečius“ yra politinė korupcija. Jis cinišku pavadino Agnės Širinskienės pateiktą pasiūlymą, kuriame skolinimasis partijoms įrašytas greta skolinimosi gynybos išlaidoms.

„Kai pasirinktas būdas, naudojantis tam tikromis statuto ypatybėmis ir vienos konkrečios partijos finansavimo projektas yra pakišamas priėmimo stadijoje po strateginiais klausimais, susijusiais su valstybės reputacija ir saugumu, taip, kad politikai negalėtų jo nepriimti, tai yra ciniškas teisėkūros pavyzdys“, – komentavo V. Bakas. Nepriėmus minimo teisės akto, Lietuva neįvykdytų gynybos įsipareigojimų NATO. „Valstietis“ tokią situaciją pavadino piktnaudžiavimu teisėkūra, kurio tikslas yra visiškai savanaudiški interesai. „Tai yra nesolidu“, – sakė politikas.

V. Bakas sakė besitikintis, kad siūlomas projektas premjerui Sauliui Skverneliui grįžus iš Japonijos bus atsiimtas.

Politinės korupcijos byloje įžvelgė paradoksą

Kalbėdamas su joniškiečiais parlamentaras prakalbo ir apie besitęsiantį vadinamosios „MG Baltic“ bylos teisminį procesą. Kaip sakė V. Bakas, aštuonis kaltinamuosius byloje gina dešimt advokatų. Politikui pasirodė paradoksalu, kad šiame procese valstybės interesus gina tik vienas prokuroras Justas Laucius.

„Gerai, kad žmonės gali pasisamdyti brangių advokatų. Blogai tai, kad valstybė negali atitinkamai reaguoti“, – sakė V. Bakas.

Jis priminė, kad praėjusių metų pabaigoje buvo keltos prokurorų algos ir tai sukėlė didelį visuomenės pasipiktinimą. Tuomet piktintasi, kad atlyginimai keliami prokurorams, bet ne mokytojams, medikams ar pensijos.

Tačiau V. Bakas joniškiečiams sakė, kad algas prokurorams kelti svarbu, nes kol korumpuotieji nebijos teisėsaugos, tol nekils nei pensininkų, nei mokytojų ar medikų pajamos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi