Lietuvoje

2018.10.12 10:31

„MG Baltic“ byla: naujasis Š. Gustainio advokatas sukėlė abejonių

Gytis Pankūnas, LRT.lt2018.10.12 10:31

Vilniaus apygardos teisme penktadienį tęsiamas „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimas. Į teismą atvykus naujajam Šarūno Gustainio advokatui Aleksandrui Doroševui ir pareiškus, kad jis dar nėra įsigilinęs į bylą, kitų kaltinamųjų gynėjai dėl to kreipėsi į teismą, prašydami padaryti pertrauką. Teismas šį prašymą patenkino.  

Praėjusį teismo posėdį kaltinamajam Š. Gustainis pareiškė, kad jis atsisako savo advokato Lino Kuprusevičiaus paslaugų, nes tiesiog negali už jas sumokėti.

Penktadienį į teismo posėdį su Š. Gustainiu atvyko jam valstybės skirtas advokatas A. Doroševas, kuris pareiškė, kad į bylos detales nėra įsigilinęs. Į tai netrukus sureagavo kitų kaltinamųjų gynėjai. Koncerno „MG Baltic“ advokatas Linas Belevičius pareiškė, kad Š. Gustainio advokatas iš esmės nėra pasirengęs procesui, tad bylos nagrinėjime reikėtų padaryti pertrauką.

„Gynėjas ateina čia ne pasėdėti, o atstovauti kaltinamajam. [...] Siūlau teismui kreiptis į advokatų tarybą, ar kolega tinkamai atstovauja kaltinamajam“, – aiškino advokatas.

Jam pritarė ir koncerno „MG Baltic“ buvusio viceprezidento Raimondo Kurlianskio advokatas Giedrius Danėlius, Liberalų sąjūdžio gynėjas Raimundas Jurka, kaltinamojo Vytauto Gapšio gynėjas Saulius Juzukonis. Visi jie prašė teismo padaryti pertrauką.

Pats Š. Gustainais pareiškė, kad pritaria prašymui bylos nagrinėjime daryti pertrauką.

„Aš nesu nusiteikęs vykdyti proceso“, – teisme pareiškė Š. Gustainis.

Galiausiai teismas nutarė bylos nagrinėjime daryti pertrauką, suteikiant galimybę Š. Gustainio advokatui A. Doroševui susipažinti su byla.

Po teismo posėdžio žurnalistams „MG Baltic“ advokatas L. Belevičius teigė, kad bylos apimtis sudaro daugiau negu 100 tomų, tad natūralu, kad į šią medžiagą įsigilinti reikia laiko, o tai padaryti naujasis Š. Gustainio advokatas negalėjo.

Advokatas neslėpė nuostabos, kad ketvirtadienį teismas tęsė posėdį, nepaisant to, kad Š. Gustainis pareiškė atsisakęs savo gynėjo.

„Manau, jog teismo sprendimai yra dažnai prieštaraujantys vienas kitam. Ir manau, kad tai, jog teismas yra pripažinęs, kad jo (Š. Gustainio – LRT.lt) dalyvavimas yra būtinas, toliau apklausinėja Š. Gustainį, nedalyvaujant jo gynėjui, yra esminis Baudžiamojo proceso kodekso pažeidimas“, – pažymėjo L. Belevičius.

Teismas penktadienį sprendė, ar leisti kaltinamajam byloje, parlamentarui Gintarui Steponavičiui nedalyvauti lapkričio 5 d. vyksiančiame posėdyje ir vykti į komandiruotę Jordanijoje. Teismas šį prašymą patenkino.

Prokuroras prašo E. Masiuliui negrąžinti pinigų

Prokuroras Justas Laucius teismo posėdžio metu prašė negrąžinti kaltinamajam, buvusiam Liberalų sąjūdžio lyderiui Eligijui Masiuliui per kratas jo namuose rastų pinigų. Teismo prokuroras prašė dar trims mėnesiams pratęsti laikino nuosavybės teisės apribojimo į pinigines lėšas terminą.

Teisėsauga įtaria, kad likę kratos metu paimti grynieji pinigai galėjo būti gauti iš nenustatytų pajamų šaltinių, nedeklaruoti, nepatvirtinti dokumentais ir galimai nėra teisėtos pajamos.

Bylos duomenimis, per kratas pas E. Masiulį rasta 242,4 tūkst. eurų, 130 Jungtinės Karalystės svarų sterlingų ir 1,6 tūkst. JAV dolerių.

E. Masiulio advokatas Mindaugas Bliuvas nesutiko su šiuo prokuroro prašymu, nes kratos metu, pasak gynėjo, iš E. Masiulio atimtos tiek jo, tiek ir jo sutuoktinės asmeninės lėšos.

„Prašau teismo šį klausimą peržiūrėti“, – pareiškė M. Bliuvas.

Teismas sprendimą dėl laikinojo nuosavybės teisės apribojimo E. Masiuliui priims pirmadienį. 

Pats E. Masiulis po teismo posėdžio žurnalistams tvirtino, kad nuo kratos jo namuose praėjo daugiau negu dveji metai, tad nuosavybės apribojimo klausimas turi būti peržiūrėtas.

„Valstybinė mokesčių inspekcijos išvadose aiškiai pasakyta, kad tie pinigai, kurie buvo kratos metu paimti bute, iš tikrųjų yra teisėti, kadangi turėjo žmones, kurie teisėtai turėjo tuos pinigus. Tiesiog mokesčių inspekcija yra nenustačiusi pinigų pagrindo fakto, bet, sakykite, prašom, nuo kada Lietuvoje, kai Jūs perduodate savo sesei ar broliui 1000 ar 2000 eurų, turite pasakyti mokesčių inspekcijai apie šitą faktą? Tokių faktų nustatymas visiškai nėra mokesčių inspekcijos kompetencija. Todėl mes manome, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos pažyma labai aiškiai pagrindžia šitų lėšų kilmę“, – tvirtino E. Masiulis.

Anot jo, kratų metu 2016 m. gegužę pareigūnai paėmė ir jo be i sutuoktinės asmenines lėšas bei iš kelionės į Didžiąją Britaniją likusius 130 svarų sterlingų. Šios pinigai, pasak E. Masiulio, nesusiję su jam metamais kaltinimais byloje.

„Aš manau, kad tai yra piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi ir savo galios primetinėjimas“, – apie neleidimą jam naudotis kratų metu paimtomis piniginėmis lėšomis kalbėjo E. Masiulis.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams E. Masiuliui, Vytautui Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Š. Gustainiui, Seimo nariui G. Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.