Lietuvoje

2018.10.10 16:23

Vyriausybė atsisako atkurti sunaikintą garso įrašą su S. Skvernelio pasisakymu

Dovydas Pancerovas, 15min.lt2018.10.10 16:23

Vyriausybės kanceliarija atsisakė atkurti sunaikintą garso įrašą, kuriame girdėti, kaip premjeras Saulius Skvernelis pasisako apie žodžio laisvę ir nepriklausomą žiniasklaidą. 15min atsiųstame atsakyme nurodyta, esą sunaikintų garso įrašų atkūrimo procedūra nėra reglamentuota.

Tęsiasi skandalinga situacija dėl sunaikinto garso įrašo iš spalio 3-osios vyriausybės pasitarimo.

Pirmadienį 15min žurnalistai kreipėsi į vyriausybės kanceliariją prašydami atkurti sunaikintą garso įrašą, mat galiojantys teisės aktai suteikia žurnalistams galimybę skųsti valstybės institucijos atsisakymą suteikti informaciją – šiuo atveju, atsisakymą sudaryti galimybę perklausyti minėtą garso įrašą.

Trečiadienį vyriausybės kanceliarija raštu atsakė į 15min prašymą: valstybės tarnautojai teigia negalį atkurti sunaikinto garso įrašo, nes tai nėra reglamentuota procedūra.

„Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos vyriausybės pasitarimų garso įrašai naudojami tik protokolo surašymui, garso įrašo atkūrimas nėra reglamentuotas, todėl neturime pagrindo spręsti dėl jo atkūrimo“, – rašoma atsakyme.

Šį tekstą pasirašė ne konkretus vyriausybės tarnautojas, bet Komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyrius.

Įrašą sunaikino gavę žurnalistų prašymus

Primename, kad vyriausybė sunaikino prieš savaitę vykusio pasitarimo garso įrašą, kurio prašė žurnalistai iš skirtingų žiniasklaidos priemonių.

Tame pasitarime buvo svarstomos Susisiekimo ministerijos ir ministro Roko Masiulio iniciatyvos atverti viešus duomenis žurnalistams. Dalis pataisų buvo grąžintos tobulinti, dalis – atmestos.

15min žiniomis, šiame pasitarime premjeras Saulius Skvernelis spalvingai pasisakė apie žodžio laisvę ir pats prieštaravo susisiekimo ministro Roko Masiulio siūlomoms pataisoms.

Įrašas su premjero pasisakymais buvo sunaikintas, nors tiesiogiai už visuomenės informavimo normų laikymąsi atsakinga institucija – Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba – išaiškino, kad žurnalistai turi teisę perklausyti šį įrašą. Be to, vyriausybė be pagrindo slėpė minėtą informaciją ir taip trukdė žurnalistams vykdyti savo profesinę pareigą.

Įrašas buvo sunaikintas nepaisant pačios vyriausybės kanceliarijos darbo reglamento, kuris numato, jog vyriausybės posėdžių ir pasitarimų skaitmeniniai įrašai turi būti laikomi duomenų saugyklos kataloguose, o pasibaigus kalendoriniam mėnesiui – perkeliami ir saugomi vyriausybės kanceliarijos archyve.

Trečiadienį opozicija uždavė klausimus premjerui S. Skverneliui apie sunaikintą įrašą. Premjeras turės atsakyti į klausimus iš Seimo tribūnos artimiausiame Seimo posėdyje. Opozicija klausia premjero, kieno nurodymu buvo sunaikintas įrašas ir ar jis sąmoningai pažeidė teisės aktus ir pačios vyriausybės tvarką.

15min vis dar laukia vyriausybės kanceliarijos atsakymų apie įrašo sunaikinimo aplinkybes: kada tiksliai ir kieno nurodymu įrašas buvo sunaikintas. Antradienį pareikšta, esą „surašius pasitarimo protokolą įrašas ištrinamas automatiškai kompiuterinių priemonių pagalba“.

Trečiadienį vyriausybė patvirtino laikinus sprendimus, kuriais Lietuvos žurnalistams sugrąžinama neatlygintina prieiga prie Registrų centro duomenų. Taip pat vyriausybė nusprendė Seimui skubos tvarka teikti reikalingas įstatymo pataisas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.