Lietuvoje

2018.10.10 18:33

Saugodama lietuvių kalbą VLKK užkirto kelią žmogui pasikeisti pavardę

Paulius Gritėnas, 15min.lt2018.10.10 18:33

Pavardę pasikeisti norėjęs Lietuvos pilietis susidūrė su sunkiai išsprendžiama problema. Valstybinė lietuvių kalbos komisija išaiškino, kad jo pavardė yra graži ir keisti jos negalima į jokią kitą formą. Teisingumo ministerija skėsčioja rankomis, nes keisti pavardes, kalbininkų aiškinimu, galima tik numetus priesagą, o vyro pavardė jau be jos.

Seimo Žmogaus teisių komitete trečiadienį aptartas asmenvardžių keitimą reguliuojančių įstatymų klausimas ir jo lemiama pavardžių keitimo problema. Konservatorius Andrius Navickas pasakojo, kad į jį kreipėsi pilietis Gervė, kuris negali pasikeisti pavardės.

„Ta pavardė trukdo jam gyventi, sukelia patyčias jo vaikams mokykloje“, – pasakojo A. Navickas, pabrėždamas, kad vyras, norėdamas pasikeisti pavardę, teikė savo siūlymus, tačiau jie netiko.

Kitų variantų nėra

Į komiteto posėdį pakviestas Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) vadovas Audrys Antanaitis pabrėžė, kad ne komisija, o civilinės metrikacijos skyriai arba teismas keičia pavardę.

„Jis keturis kartus kreipėsi į mus ir mes konsultavome“, – pasakojo A. Antanaitis. „Jo pavardė su neatitikimu lyčiai neturi nieko bendro, šitos problemos nėra. Jis nori keisti pavardę į Gervaitis. Lietuvoje tokios pavardės nėra fiksuota, tai ne tos pavardės forma“, – dėstė VLKK vadovas.

A. Antanaitis pasakojo, kad galima rinktis iš giminės pavardžių, bet, jo teigimu, kalbininkai konservatyviau žiūri į pavardžių keitimą.

„Jam buvo pasakyta, tam Gervei, kad jei norite kitos pavardės, tai kreipkitės į Teisingumo ministeriją, yra vardų ir pavardžių keitimo taisyklės. Šios institucijos ir spręs. Mes savo nuomonę pasakėme. Apibendrinsiu situaciją: žmogus nori keisti pavardę į visai kitą“, – konstatavo A. Antanaitis.

Konservatorius A. Navickas teigė, kad vyras skundėsi, kad iš VLKK gavo lakonišką atsakymą: „Jūsų pavardė graži“.

„Jis negavo atsakymo, į kokią pavardę jis galėtų keisti. Jam atsakyta, kad pavardė unikali ir į jokią keisti negalima, kalbos taisyklės neleidžia“, – kalbėjo A. Navickas.

A. Navickas, BNS nuotr.

Teisingumo ministerija rodo pirštu į kalbininkus

Teisingumo viceministras Eugenijus Šuliokas teigė, kad čia atsidurta užburto rato situacijoje. Pilietis, pavarde Gervė, pavardę galėtų keisti į sutrumpintą, nuimta priesaga. Toks, pasak jo, kalbininkų išaiškinimas.

„Kalbos komisija savo rekomendacijas grindė, jeigu taip trumpai šnekant, siekiu išsaugoti lietuvių kalbą“, – darė išvadą teisingumo viceministras.

Jis pripažino, kad ir Konstitucinio Teismo išaiškinimas toks, kad privalu atsižvelgti į specialistų siūlymus.

„Žmogui gali padėti tik kalbininkai“, – gūžtelėjo pečiais E. Šuliokas.

Prisiminė M. Murzą-Gervaldą

Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Valerijus Simulikas atkreipė dėmesį, kad Šiauliuose gerai žinomas Mindaugas Murza galėjo pasikeisti savo pavardę į Gervaldą. Teisingumo viceministro teigimu, šiuo atveju buvo pasinaudota kitų giminės atšakų atstovų pavardėmis.

A. Antanaitis svarstė, kad dažnai žmonės prašo pasikeisti pavardę, o paskui ir patys apsigalvoja. „Giminės sako: duokit jam palaukti, pagalvoti, paskui pats apsigalvos“, – porino jis.

„Keista situacija. Lietuvoje lengviau pasikeisti lytį nei pavardę“, – piktinosi Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narys A. Navickas.

Jis atkreipė dėmesį ir į tai, kad posėdžiui vadovaujančios liberalės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pavardės dalis yra nelietuviška „Nielsen“.

V. Čmilytė-Nielsen, BNS nuotr.

„Tai dabar ir Nielsen įsiveržė“, – pastebėjo konservatorius. Jo teigimu, nebūtų jokios problemos, jei į komitetą kreipęsis žmogus galėtų pasikeisti pavardę į Gervio.

V. Čmilytė-Nielsen apeliavo VLKK atstovams į tai, kad jų argumentas, jog pavardė „Gervaitis“ nėra girdėta, užkerta kelią bet kokioms kitoms naujoms pavardėms. Į šį klausimą A. Antanaitis neatsakė.

Priminė Pimpės atvejį

V. Simulikas pasiūlė ponui Gervei kreiptis į teismą ir laukti išaiškinimo, tačiau A. Navickas atrėžė, kad jam tada ir vėl teks suktis užburtame rate, nes teismas vėl siųs pas kalbininkus.

„Teks rekomenduoti kolegoms permąstyti“, – lakoniškai apibendrino V. Simulikas, siūlydamas VLKK atstovams iš naujo svarstyti situaciją.

VLKK atstovai priminė ir tai, kad jau buvo asmuo, pavarde Pimpė, kuris kreipėsi į teismą, ir tuomet VLKK jo poziciją palaikė.

„Pimpė... Gal čia ir žeidžia“, – garsiai svarstė A. Antanaitis, pabrėždamas, kad šiuo atveju ponas Gervė esą tiesiog nori naujos pavardės.

„Aš teisėjo vietoje tai palaikyčiau“, – reaguodamas į Pimpės atvejį sakė V. Simulikas.