Lietuvoje

2018.10.10 15:06

Dėl sunaikinto vyriausybės pasitarimo įrašo opozicija premjerą kviečia aiškintis Seime

BNS 2018.10.10 15:06

Dėl sunaikinto vyriausybės pasitarimo įrašo opozicijos atstovai premjerą Saulių Skvernelį kviečia aiškintis Seime.

Grupė Seimo narių prašo premjero iš Seimo tribūnos atsakyti į klausimus dėl situacijos, susidariusios atsisakius neatlygintinai teikti žiniasklaidai informaciją iš valstybės įmonės „Registrų centras“.

Konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis teigia, kad S. Skvernelis „išsisukinėja nuo tiesaus atsakymo, kodėl žiniasklaidai nepateikė vyriausybės pasitarimo, kuriame buvo svarstomas klausimas dėl informacijos žiniasklaidai teikimo iš „Registrų centro“, garso įrašo“.

Pagal Seimo statutą, sesijos metu kiekvieną antradienį vyriausybės pusvalandžio metu vyriausybės nariai turi atsakyti į Seimo narių iš anksto raštu pateiktus klausimus. Juos S. Skverneliui pateikė opozicinių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų sąjūdžio, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijų ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai.

„Šokiruoja sprendimas sunaikinti minėtą įrašą, nors teisės aktai numato, kad jis turi būti saugomas. Be to, šiuolaikinės technologijos leidžia atkurti tokį įrašą ar jo fragmentus, tačiau vyriausybės vadovas atsisako bent pasistengti tai padaryti“, – konservatorių frakcijos paskelbtame pranešime cituojamas G. Landsbergis.

Parlamentarai ministro pirmininko klausia, kodėl spalio 3 dienos vyriausybės pasitarime jis „asmeniškai užblokavo susisiekimo ministro Roko Masiulio iniciatyvą neatlygintinai teikti „Registrų centro“ duomenis žiniasklaidos atstovams, kaip buvo iki tol“.

Taip pat teiraujamasi, ar jis pats sumanė, ar kieno nors patartas „davė neteisėtą politinį nurodymą vyriausybės kanceliarijos tarnautojams ar politinio pasitikėjimo pareigūnams šį vyriausybės pasitarimo garso įrašą sunaikinti“. Klausiama, kas ir kuriam vyriausybės kanceliarijos darbuotojui įvykdyti pateikė nurodymą sunaikinti įrašą.

Praėjusią savaitę kai kurie žurnalistai ir opozicijos atstovai kreipėsi į vyriausybę, prašydami pateikti vyriausybės pasitarimo garso įrašą, siekiant išsiaiškinti pasitarimo dalyvių pozicijas. Pasitarime svarstytas klausimas dėl informacijos teikimo iš Registrų centro žiniasklaidai.

Premjeras S. Skvernelis penktadienį teigė nematantis pagrindo paviešinti vyriausybės pasitarimo garso įrašą, nes pagal įprastą praktiką pasitarimai vyksta už uždarų durų.

Pirmadienį vyriausybės kanceliarija portalą 15min.lt informavo, kad pasitarimo garso įrašas yra sunaikintas.

„Pažymime, kad dokumentų saugojimo tvarką nustato ne tik reglamentas, bet ir dokumentacijos planas“, – nurodoma BNS antradienį pateiktame vyriausybės kanceliarijos Ryšių su visuomene skyriaus atsakyme.

Vyriausybės atsiųstame dokumentacijos plane nurodyta, kad vyriausybės posėdžių įrašai Dokumentų valdymo skyriuje saugomi 10 metų. Apie pasitarimo įrašus jame neužsimenama.

E. Genio/LRT nuotr.

Tuo tarpu vyriausybės kanceliarijos darbo reglamentas numato, kad vyriausybės posėdžių ir pasitarimų skaitmeniniai įrašai turi būti talpinami duomenų saugyklos kataloguose, o pasibaigus kalendoriniam mėnesiui – perkeliami ir saugomi vyriausybės kanceliarijos archyve.

„Dokumentų valdymo skyrius užtikrina, kad būtų tinkamai techniškai parengta vyriausybės posėdžių salė ir į kompiuterines laikmenas įrašomi pranešimai, posėdžio ar pasitarimo dalyvių kalbos, užtikrina posėdžių transliavimą internetu ir šios transliacijos išjungimą posėdžiui pasibaigus“, – nurodoma šių metų gegužės 3 dieną Vyriausybės kanclerio Algirdo Stončaičio patvirtintame aktualiame vyriausybės kanceliarijos darbo reglamente.

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas BNS teigė, kad įrašas sunaikintas vadovaujantis vyriausybės kanceliarijos teisininkų išaiškinimu, jog „aukštesni teisės aktai“, t. y. vyriausybės reglamentas ir vyriausybės įstatymas, nenumato įrašo saugojimo galimybės.

„Jose aiškiai nurodoma, kad tas punktas dėl saugojimo ir archyvavimo yra tik posėdžiams, kurie įrašinėjami ir kurių įrašai turėtų būti saugomi 10 metų. Kadangi aukštesniuose teisės aktuose nėra nurodyta nieko apie pasitarimų įrašinėjimą, mūsų teisininkų išaiškinimas buvo, kad visą laiką tai buvo daroma tik protokolo tikslais ir visą laiką tai buvo nesaugoma“, – tikino S. Malinauskas.