Lietuvoje

2018.10.10 15:10

Vyriausybė sugrąžino žurnalistams prieigą prie Registrų centro duomenų

Vyriausybė trečiadienio posėdyje patvirtino laikinus sprendimus, kuriais Lietuvos žurnalistams sugrąžinama neatlygintina prieiga prie Registrų centro duomenų. Tačiau Ministrų kabinetas vis dar neskuba paaiškinti, kas ir kaip įvyko su prieš savaitę vykusio pasitarimo įrašu, kuriame užfiksuoti premjero Sauliaus Skvernelio pasisakymai apie žiniasklaidą.

Trečiadienio posėdyje vyriausybė ėmėsi naujo Visuomenės informavimo įstatymo projekto. Šis projektas Seimui teikiamas skubos tvarka – jis turėtų užtikrinti neatlygintiną prieigą prie registro duomenų visiems Lietuvos žurnalistams ir žiniasklaidos priemonėms, kurios laikosi profesinės etikos standartų. Kol įstatymas bus priimtas, veiks vyriausybės įtvirtintas laikinas kompensavimo mechanizmas: žurnalistų sąnaudas dėl duomenų teikimo atlygins valstybė.

Šiam siūlymui vyriausybė pritarė bendru sutarimu. Vyriausybės nariai jokių pastabų ar pasiūlymų šiam sprendimui neišsakė.

Seimui teikiamame įstatymo projekte nustatoma, jog į neatlygintiną Registrų centro duomenų teikimą gales pretenduoti žurnalistai bei žiniasklaidos priemonės, per paskutinius 12 mėnesių nepadariusios rimto profesinio nusižengimo. Į duomenis pretenduoti negalės ir žiniasklaidos priemonės, priskirtos neetiškų visuomenės informavimo priemonių kategorijai.

R. Masiulis: duomenų atvėrimas visiems yra siekiamybė

Pristatydamas kelių įstatymų pakeitimo projektus, susisiekimo ministras R.Masiulis iškart informavo, jog įstatymus Seime keisti reikia skubos tvarka. Anot jo, koreguoti reikia iš viso aštuonis įstatymus, daugumoje įrašant pakeitimus dėl žiniasklaidos teisės neatlygintinai gauti Registrų centro duomenis.

„Didžioji dalis yra viso to, kas buvo praėjusį kartą“, – apibendrino R. Masiulis, iš esmės patvirtindamas, jog šis modelis mažai skiriasi nuo to, kuriam vyriausybė prieš savaitę nepritarė.

„Kiek įmanoma platesnis duomenų atvėrimas yra vienas svarbiausių mūsų Vyriausybės uždavinių“, – pridūrė R. Masiulis.

BNS nuotr.

Pasak jo, registrų atvėrimas visai visuomenei yra „siekiamybė“.

Ministro vertinimu, duomenų prieinamumo klausimas turėjo būti išspręstas „prieš dvidešimt metų“.

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas pateikė pastabų įstatymų paketui. Anot jo, per griežtai reglamentuojama žurnalistų teisė prašyti Registrų centro duomenų: pagal siūlomą variantą, tokią teisę prarasti gali žurnalistas, per 12 mėnesių vieną kartą pažeidęs etikos normas. Patarėjo nuomone, tai per griežtas reikalavimas.

Įstatymų paketo teikimui vyriausybė taip pat pritarė bendru sutarimu. Dabar įstatymų paketo imsis Seimas.

Japonijoje viešintis premjeras S. Skvernelis posėdyje nedalyvavo, tad Ministrų kabineto posėdžiui pirmininkavo finansų ministras Vilius Šapoka.

Labai panašų sprendimą prieš savaitę vyriausybei siūlė R. Masiulio vadovaujama Susisiekimo ministerija, siūliusi žurnalistų sąnaudas iki įstatymo priėmimo kompensuoti iš ministerijos valdomų lėšų. Tačiau įstatymo projektas tada grąžintas tobulinti, o kompensavimo mechanizmui kelią atverti galėjęs protokolinis nutarimas apskritai atmestas. Dėl to praėjusią savaitę kilo žurnalistų bendruomenės pasipiktinimas, pirmadienį surengtas jaunimo organizacijų protestas.

Sunaikino pasitarimo įrašą

Primename, kad vyriausybė sunaikino prieš savaitę vykusio pasitarimo garso įrašą, kurio prašė daug žurnalistų iš skirtingų žiniasklaidos priemonių.

Tame pasitarime buvo svarstomos Susisiekimo ministerijos ir ministro R. Masiulio iniciatyvos atverti duomenis žurnalistams. Dalis jų buvo grąžinta tobulinti, dalis – iš viso atmestos.

15min žiniomis, šiame pasitarime premjeras Saulius Skvernelis spalvingai pasisakė apie žodžio laisvę bei pats prieštaravo susisiekimo ministro R. Masiulio siūlomoms pataisoms.

Įrašas buvo sunaikintas nepaisant tiesiogiai už visuomenės informavimo normų laikymąsi atsakingos institucijos – Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos – išaiškinimo. Tarnyba patvirtino, kad žurnalistų prašymas susipažinti su pasitarimo įrašu teisėtas, o vyriausybė be pagrindo slepia minėtą informaciją ir taip trukdo žurnalistams vykdyti savo profesinę pareigą.

Taip pat įrašas buvo sunaikintas nepaisant pačios vyriausybės kanceliarijos darbo reglamento, kuris numato, jog vyriausybės posėdžių ir pasitarimų skaitmeniniai įrašai turi būti laikomi duomenų saugyklos kataloguose, o pasibaigus kalendoriniam mėnesiui – perkeliami ir saugomi vyriausybės kanceliarijos archyve.

Trečiadienį opozicija uždavė klausimus premjerui S. Skverneliui apie sunaikintą įrašą. Premjeras turės atsakyti į klausimus iš Seimo tribūnos artimiausiame Seimo posėdyje. Opozicija klausia premjero, kieno nurodymu buvo sunaikintas įrašas ir ar jis sąmoningai pažeidė teisės aktus ir pačios vyriausybės tvarką.

15min vis dar laukia vyriausybės kanceliarijos atsakymų apie įrašo sunaikinimo aplinkybes. Kada tiksliai ir kieno nurodymu įrašas buvo sunaikintas, kanceliarija nenurodo. Antradienį pareikšta, esą „surašius pasitarimo protokolą įrašas ištrinamas automatiškai kompiuterinių priemonių pagalba“. Taip pat 15min kreipėsi į vyriausybę su prašymu atkurti sunaikintą įrašą. Kol kas nėra pateikta atsakymo, ar įrašas jau yra atkurtas.