Lietuvoje

2018.10.10 11:31

Prezidentė: JK karališkasis vizitas – dėmesys dvišalių ryšių stiprinimui

LRT RADIJAS, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.10.10 11:31

Trečiadienį Lietuvoje su oficialiu vizitu lankosi Jungtinės Karalystės (JK) princas Edwardas su žmona Sophie. Britų karališkosios šeimos atstovas susitinka su prezidente Dalia Grybauskaite, padės gėlių prie Laisvės kovotojų memorialo Vilniaus Antakalnio kapinėse.

Reikšminga partnerė

Šalies vadovė pabrėžė, kad Lietuvą ir Didžiąją Britaniją sieja tvirtas įsipareigojimas demokratinėms vertybėms, tapatus saugumo situacijos suvokimas, siekis padėti patiriantiems agresiją ir atvirumas kurti savo žmonių gerovę.

Pasak prezidentės, nors Jungtinės Karalystės žmonės referendumu apsisprendė išstoti iš Europos Sąjungos, tačiau ši valstybė visuomet išliks svarbi Lietuvos ir Europos Bendrijos partnerė, be kurios neįsivaizduojama Senojo žemyno saugumo architektūra.

Didžiosios Britanijos vaidmuo itin svarbus atremiant konvencines ir hibridines grėsmes. Nuo ciniško cheminio ginklo ir radioaktyviųjų elementų panaudojimo taikos metu ne kartą nukentėjusi Didžioji Britanija kartu su Lietuva yra vienos aktyviausių iniciatorių didinant Europos atsparumą hibridiniam karui, rašoma prezidentūros pranešime žiniasklaidai. Abiejų valstybių pastangomis kovai su melu ir dezinformacija buvo įsteigtos Europos Komisijos specialiosios strateginės komunikacijos pajėgos. Jungtinės Karalystės ekspertai taip pat dalyvauja Kaune steigiamo regioninio kibernetinio centro veikloje.

Didžiosios Britanijos karių indėlis taip pat labai reikšmingas Baltijos šalių gynybai ir atgrasymui. Jungtinė Karalystė prisiėmė atsakomybę vadovauti NATO priešakinių pajėgų batalionui Estijoje. O Baltijos valstybės kartu su Nyderlandais prisijungė prie Didžiosios Britanijos iniciatyva kuriamų papildomų greitojo reagavimo pajėgų.

Susitikime kalbėta apie stiprėjančius dvišalius verslo ryšius, inovacijų ir aukštųjų technologijų skatinimą. Daug potencialo bendradarbiauti atsiveria biotechnologijų, biomedicinos, IT, „FinTech“ srityse. Į pagrindinių Lietuvos prekybos partnerių dešimtuką patenkančios Jungtinės Karalystės įmonės yra sukūrusios per 20 tūkst. darbo vietų mūsų šalyje. Vizito metu Vesekso grafienė susitinka ir su Lietuvos moterų verslininkių delegacija.

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės tautas, anot prezidentės, sieja išskirtiniai žmogiškieji ryšiai. Daugeliui lietuvių ši šalis tapo antraisiais namais. Lietuvių bendruomenė Jungtinėje Karalystėje aktyviai prisideda plėtojant labdaros ir socialinės paramos projektus. Prezidentė pabrėžė tikinti, kad „Brexit“ derybose bus apginti čia gyvenančių Lietuvos ir kitų ES šalių piliečių interesai.

Susitikime taip pat akcentuotas dvišalis bendradarbiavimas kultūros srityje. Princas Edwardas globoja Birmingamo simfoninį orkestrą, kuriam šiuo metu diriguoja Mirga Gražinytė-Tyla. Šiemet Baltijos šalys dalyvavo Londono knygų mugėje garbės svečių teisėmis. Lietuva pristatė 240 mūsų autorių literatūros kūrinių anglų kalba. Gražus Lietuvos ir Jungtinės Karalystės draugystės simbolis – karališkosios poros vizito proga Užsienio reikalų ministerijoje atidaroma paroda apie dvišalius diplomatinius santykius tarpukariu.

Reuters/Scanpix nuotr.

Susitikimas svarbus abiem valstybėms

Kaip sako JK ambasadorė Lietuvoje Claire Lawrence, šis susitikimas svarbus abiem valstybėms. Anot jos, šalys glaudžiai bendradarbiauja ne tik saugumo ir gynybos, bet ir kultūros, mokslo bei inovacijų srityse. JK patenka į didžiausių Lietuvos prekybos partnerių dešimtuką.

„Britų verslai neabejotinai labai domisi Lietuvos rinka, kadangi mato čia daug talentų. Matome nuolatinį susidomėjimą“, – sako JK ambasadorė.

Karališkosios šeimos atstovai taip pat lankysis Vilniaus universitete, atidarys parodą apie diplomatinius JK ryšius tarpukariu.

„Apie 90-ųjų laikotarpį žinome nemažai, o parodoje yra galimybė pažvelgti šiek tiek atgal, kai taip pat klestėjo kultūriniai ryšiai, bendradarbiavimas gynybos, ekonomikos srityse“, – pasakoja C. Lawrence.

Vesekso grafas kartu su D. Grybauskaite Valdovų rūmuose įteiks Edinburgo hercogo apdovanojimus asmeninio tobulėjimo per savanorystę, mokslo žinias, sportą ir meną siekiantiems Lietuvos jaunuoliams.

Princas Edvardas yra daugelio socialinių ir kultūros projektų globėjas. Jaunystėje domėjęsis menu ir vaidyba, Vesekso grafas globoja Birmingamo simfoninį orkestrą, kuriam šiuo metu diriguoja Mirga Gražinytė-Tyla, Windsoro festivalį ir nacionalinį jaunimo teatrą.

Vesekso grafienė Sofija daug dėmesio skiria neįgaliesiems ir aklumo prevencijai. Prisideda skatinant lyčių lygybę darbo rinkoje, globoja apie 70 įvairių organizacijų.

Princas Edwardas yra jauniausiasis, trečiasis karalienės Elizabeth II sūnus. Jis yra 10-asis eilėje į sostą.