Lietuvoje

2018.10.09 18:27

Valdančiųjų pataisose įžvelgia pavojų interneto televizijoms

Ineta Nedveckė, LRT.lt2018.10.09 18:27

Seimo „valstiečiai“ siūlo, kad Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) galėtų blokuoti turinį internete, jei nustatytų kad internetinė televizija kuria ir transliuoja turinį apie tai nepranešusi Komisijai. Seimo opozicija komentuoja, kad pataisos gali būti nukreiptos prieš tokius interneto projektus kaip „Laisvės TV“. Pataisas Seime pristatęs Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, kad tai su minima interneto televizija niekaip nesusiję. 

Po pateikimo projektui pritarė 52 parlamentarai, prieš pasisakė 9, susilaikė – 6.

„Šiandien Lietuvoje turime stiprią ir inovatyvią internetinę televiziją – „Laisvės TV“, turime nemažai socialiniuose tinkluose įtakingų videotinklaraštininkų, kurie laisvai reiškia savo nuomonę, rengia laidas, kviečia į jas pašnekovus, jų veiklai licencijos nereikia. Valstiečių siūlomos nutarimo nuostatos suteiktų įrankį valstybei kontroliuoti „Youtube“ ir kitose platformose šiuo metu skleidžiamą videotinklaraštininkų ir internetinių televizijų turinį“, – liberalų pranešime spaudai cituojama Aušrinė Armonaitė.

Tačiau svarstant klausimą plenarinio posėdžio metu, R. Karbauskis teigė, kad su minimu interneto projektu tai niekaip nesusiję, esą tai – tik pataisos, kurių reikia dėl anksčiau keisto Visuomenės informavimo įstatymo. 

„Tai tikrai jokiu būdu nesukurs problemų „Laisvės TV“. Ir tai nėra į tai orientuota. Kaip minėjau, yra Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos koreguoti LRTK nuostatai. Tai neturi nieko bendra su jokiais [...] interesais vienos ar kitos žiniasklaidos priemonės atžvilgiu, nes mes jokių interesų turėti negalime“, – kalbėjo R. Karbauskis. 

Šiuo metu internetinėms televizijoms nereikia licencijų, o norėdami nutraukti jų veiklą LRTK turi kreiptis į administracinį teismą.

„Tai, kad prieš transliuojant reikės įspėti Komisiją yra viena, antra yra tai, ką Komisija darys po to – ar ji tikrins turinį, ar jį prižiūrės ir kaip elgsis, jeigu bus pažeistas Komisijos supratimas apie tai, koks tas turinys turėtų būti“, – akcentuoja parlamentarė. Prieš pataisas pasisakė ir opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos narys Algirdas Sysas.

Norėdami atšaukti sprendimą, kaip rašoma opozicijos pranešime spaudai, turinio kūrėjai turėtų bylinėtis su LRTK teisme, o iki teismo sprendimo kanalas neveiktų ir jo turinys vartotojams būtų neprieinamas. 

„Internetinės televizijos atsirado ne taip jau seniai ir tai yra sritis, kuriuos Lietuva niekaip nereguliavo. Tuos klausimus kelia Europos Sąjunga, ir tai yra iššūkiai mūsų tarnyboms ir Komisijai. Manau, kad jeigu ta reguliavimo tvarka, kuri dabar numatyta, pažeidinėtų teisę į į viešą erdvę patenkančią informaciją, kuri neprieštarauja valstybės interesams, tokiu atveju tai bus koreguojama“, – pabrėžė Seimo Kultūros komiteto pirmininkas. Pasak jo, šis projektas labiau susijęs su filmais, kurių rodyti atitinkamoje interneto svetainėje nėra teisės rodyti. 

„Valstietis“ Viktoras Rinkevičius prabrėžė, kad svarstant šį projektą reikėtų kalbėti ne tik apie „Laisvės TV“, bet ir apie galimas atsirasti televizijas, kurios būtų nukreiptos prieš demokratiją. 

„Negi mes ir tuomet taip kalbėtume ir kovotume už tai, kad nereikia to reglamentuoti?“ – retoriškai klausė jis. 

Apie pataisas socialiniame tinkle pasisakė ir „Laisvės TV“ įkūrėjas Andrius Tapinas. 

Tvirtinant darbotvarkę Liberalų sąjūdžio frakcija prašė išimti šį klausimą iš jos, tačiau Seimas tam nepritarė.

LRTK yra Seimui atskaitinga institucija, prižiūrinti ir reguliuojanti Lietuvos teritorijoje veikiančius programų transliuotojus, retransliuotojus, televizijos programų ir atskirų programų platintojus internete bei užsakomųjų visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų teikėjus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt