Lietuvoje

2018.10.15 13:40

Strasbūro teismas atmetė Lietuvos skundą CŽA kalėjimo byloje

BNS, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2018.10.15 13:40

Europos Žmogaus Teisių Teismas antradienį atmetė Lietuvos Vyriausybės skundą dėl sprendimo, kad šalyje 2005–2006 metais veikė slaptas JAV Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) kalėjimas.

Penkių teisėjų kolegija nusprendė, kad nėra pagrindo bylą perduoti peržiūrėti Strasbūro teismo Didžiajai kolegijai.

Europos Žmogaus Teisių Teismas gegužės 31 dieną paskelbė, kad Lietuvoje 2005–2006 metais veikė slaptas CŽA kalėjimas, kur amerikiečiai tardė įtariamuosius terorizmu.

Dėl neteisėto kalinimo Lietuvoje Strasbūro teismas įpareigojo išmokėti 130 tūkst. eurų kompensaciją Saudo Arabijoje gimusiam palestiniečiui Abu Zubaydah.

JAV pareigūnai yra sakę, kad 47 metų A. Zubaydah galėjo prisidėti prie Rugsėjo 11-osios išpuolių Amerikoje, tačiau jam oficialūs kaltinimai iki šiol nėra paskelbti. Skelbiama, kad vyras šiuo metu kalinamas Gvantanamo bazėje Kuboje.

Lietuvos Vyriausybės atstovai Strasbūro teisme teigė, kad patalpose Antaviliuose, netoli Vilniaus turėjo veikti žvalgybos paramos centras, o įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, bet ryšių įranga.

K. Girnius: įvykis gėdingas, tačiau Lietuvos įvaizdis neturėtų nukentėti

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Kęstutis Girnius įsitikinęs – nors toks sprendimas svarbus Lietuvai, o faktas, kad Lietuvoje veikė CŽA kalėjimas – gėdingas, tai neturėtų pakenkti tarptautiniam šalies įvaizdžiui.

„Tie, kurie domisi, jau turbūt seniai žino apie tai. Vis dėlto yra toks bendras įvaizdis (ko gero, teisingas), kad bent šio šimtmečio pradžioje Rytų Europos valstybės buvo perdėm linkusios pataikauti JAV. [...] Manau, toks įvaizdis egzistuoja, bet dėl šito įvykio jis nesustiprės. Nemanyčiau, kad, pavyzdžiui, dabartinis nutarimas pateks į Vokietijos ar Prancūzijos žinių laidas. [...] Tarptautinei bendruomenei tai ne itin reikšmingas dalykas“, – LRT RADIJUI tvirtina K. Girnius.

K. Girnius, BNS nuotr.

Jis įsitikinęs – Lietuvai būtina mėginti išryškinti, kaip priimami tokie nutarimai. Iki šiol vykdyti tyrimai rezultatų nedavė, o institucijų atstovų paaiškinimas, jog nebuvo gauta informacija iš JAV apie CŽA veiklą, situacijos nepateisina.

„JAV niekada nekomentuoja CŽA reikalų. Tai jau buvo aišku 2009 m. Aš ir daugelis kitų panašiai rašė – tikrai negalima tikėtis, kad JAV atsakys į klausimus. Turime patys sužinoti, ką patys darėme. Vis dėlto mes darėme. [...] Tai gana gėdingas momentas, kuris rodo, kad kai kuriais atžvilgiais turime žinybas ir institucijas, kurios yra nevaldomos, ir kad mes neturime priemonių priversti jas atsakyti“, – sako K. Girnius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.