Lietuvoje

2018.10.09 21:30

Pamatykite: rastos unikalios A. Ramanausko-Vanago nuotraukos iš jo mokytojavimo laikų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.09 21:30

Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos muziejaus archyvuose rastos nuotraukos iš Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) ginkluotojų pajėgų vado Adolfo Ramanausko-Vanago mokytojavimo laikų 1942–1943 m.

Kaip teigia nuotraukas atradęs istorikas Benjaminas Mašalaitis, jos buvo atrastos visai netyčia. Tam pritaria ir Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos muziejaus direktorė Judita Zubavičienė, kurios teigimu, istorikai padėjo padaryti šį atradimą, nes jaunesniosios kartos žmonės nebūtų patys atpažinę A. Ramanausko-Vanago. 

Istoriko dėmesį patraukė užrašai ant nuotraukų nugarinės pusės – esą jose užfiksuotas ir būsimasis partizanų vadas. Nuotraukos, manoma, darytos 1943–1944 m. Alytaus mokytojų seminarijoje.

„Mažieji atradimai paprastai padaromi nesąmoningai, netyčia. Nesu to laikotarpio tyrinėtojas – domiuosi senesniais laikais. Esu vienas šios mokyklos auklėtinių, kartu su kitais buvusiais auklėtiniais sumanėme skaitmenizuoti mokyklos muziejaus archyvą. Vartant vieną albumą kilo įtarimas, kad jame gali būti įdomių nuotraukų, nes ant paties albumo ir ant kelių nuotraukų nugarėlių buvo parašyti 1943 m., Alytaus mokytojų seminarija, išvardyti tos seminarijos mokytojai. Prisiminiau, kad karo metais A. Ramanauskas-Vanagas buvo kūno kultūros ir kai kurių kitų dalykų mokytojas toje seminarijoje. Beliko tik jį atpažinti“, – LRT TELEVIZIJAI sakė istorikas.

Nuotraukų autentiškumą patvirtino Seimo narys, istorikas Arvydas Anušauskas. Jo teigimu, pastarasis atradimas yra labai svarbus.

Istoriko B. Mašalaičio tvirtinimu, Antrojo pasaulinio karo laikotarpis mažai vizualiai ištyrinėtas, nes trūksta fotografijų. O šis nuotraukų atradimas padės naujai pažvelgti į asmenybę, kuri, anot jo, dirbo „kilnų, taikų darbą, reikalingą Lietuvos valstybės kūrimui“.

Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos muziejaus vadovė Judita Zubavičienė nėra tikra, kaip į muziejų pateko retos nuotraukos, bet tvirtina besididžiuojanti tokiu atradimu. Tikėtina, kad nuotraukų albumą su Alytaus seminarijos mokytojais į gimnaziją maždaug 2007 m. atnešė buvę Marijampolės mokyklos auklėtiniai.

Tame pačiame albume rasta ir Marijampolės mokyklos auklėtinių nuotraukų.

Šeštadienį visuomenė atsisveikino su partizanų vadu A. Ramanausku-Vanagu. Nuo ryto tūkstantinė žmonių minia Vilniuje suplūdo atiduoti pagarbą Lietuvos partizanų vadui. Jis amžinojo poilsio atgulė Vilniaus Antakalnio kapinėse, valstybės vadovų panteone.

Nuotraukos – galerijoje:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.