Lietuvoje

2018.10.08 15:00

V. Bakas perduoda R. Karbauskio žinutę: planų privatizuoti „Jonavos grūdus“ nėra

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2018.10.08 15:00

„Kalbėjausi su frakcijos seniūnu Ramūnu Karbauskiu, jis mane užtikrino, kad jokių planų privatizuoti „Jonavos grūdų“ įmonę nėra. Priešingai, jo nuomone, gerai ir pelningai dirbančios valstybės įmonės tikrai neturėtų būti privatizuojamos“, – taip LRT RADIJO laidoje „Lietuvos diena“ į LRT tyrimą reaguoja Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto primininkas Vytautas Bakas. Tačiau Seimo opozicijos atstovai Vitalijus Gailius ir Jurgis Razma mano, kad planą šią įmonę privatizuoti valdantieji gali turėti.

„Jonavos grūdai“ – valstybės įmonė, iš ūkininkų superkanti grūdus ir sauganti grūdų rezervą. Tačiau įmonę valdo ne tik valstybė, o ir „valstiečių“ lyderio šeimai priklausantis „Agrokoncernas“ – jis yra akcininkas ir pagrindinis klientas. LRT Tyrimų skyrius išsiaiškino, kad į valdžią atėjus „valstiečiams“, valstybės įmonė ėmėsi naujų funkcijų – ne tik sandėliuoti grūdus, bet ir pardavinėti bei sandėliuoti „Agrokoncerno“ trąšas, pagal vekselius jas skolinti ūkininkams. Visi sandoriai su „Agrokoncernu“ valstybės įmonėje vyksta aplenkiant Viešųjų pirkimų įstatymą. Įmonės valdyboje atsirado daugiau R. Karbauskiui palankių žmonių, o „valstiečių“ žemės ūkio ministras Giedrius Surplys prabilo apie įmonės privatizavimą.

Įžvelgia norą privatizuoti įmonę

Laikinosios Seimo grupės koncentracijos reiškiniams žemės ūkio sektoriuje tirti vadovas J. Razma tvirtina dar iki LRT tyrimo turėjęs klausimų dėl „Jonavos grūdų“. Žemės ūkio ministro atsakymai į klausimus, pasak J. Razmos, anksčiau įtarimo dėl galimo privatizavimo nekėlė, tačiau pastarojo meto pasisakymai kelia nerimo ženklų.

„Dar iki tyrimo buvome suformulavę keletą klausimų žemės ūkio ministrui dėl „Jonavos grūdų“ valdymo, taip pat ir dėl buvusio privatizavimo. Iš gautų abstrakčių atsakymų jokių užuominų apie privatizavimą mes negavome. Todėl naujas ministro pareiškimas gerokai nustebino. Matosi, kad ministras jau turi konkrečią viziją, kaip palaipsniui bus galima įmonę privatizuoti.

Manau, kad nepaisant R. Karbauskio pasisakymo, esą įmonės nereikia privatizuoti, ministras negalėjo tokiu klausimu taip drąsiai kalbėti, nesuderinęs to su politinės daugumos lyderiu“, – kalba J. Razma.

J. Razma, BNS nuotr.

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius taip pat neabejoja, kad planų privatizuoti „Jonavos grūdus“ vyriausybėje esama.

„Su žemės ūkiu siejamų valstybės įmonių privatizavimas yra aktyviajame etape. Kalbu apie įvairias veislininkystės įmones. Ministras, kuris dirba keletą mėnesinių ir porą iš jų buvo užsiėmęs rinkimais Zanavykų apygardoje, turbūt savarankiškai nespėja sugalvoti tokių strategijų. Strategijos, racionaliai mąstančiam žmogui aišku, yra parengtos vyriausybėje, o ministras jas pagarsino, nesuderinęs su valdančiąja dauguma. Tokios strategijos be jokios abejonės yra“, – sako V. Gailius.

Kalbas apie privatizavimą atmeta

Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto primininkas V. Bakas tikina, kad kolegos iš Seimo neišmano, kokiu būdu gali būti privatizuota tokia įmonė kaip „Jonavos grūdai“, bei tikina, kad jos privatizavimo iniciatyvų nėra.

„Reikėtų pasakyti, kad tam, jog šią įmonę būtų galima privatizuoti ar reorganizuoti, reikia gauti Seimo pritarimą, tai nėra taip paprasta. Šių metų pradžioje Seimas labai stipriai diskutavo dėl Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių įstatymo. Jį priėmę, sugriežtino strateginę reikšmę turinčių įmonių privatizavimo, pertvarkymo, investavimo į jas procesus. Tam, kad ją būtų galima privatizuoti, reikia teikti įstatymų projektus. Tokių iniciatyvų nėra.

Prieš keliolika minučių kalbėjausi su frakcijos seniūnu R. Karbauskiu, jis mane užtikrino, kad jokių planų privatizuoti „Jonavos grūdų“ įmonę nėra. Priešingai, jo nuomone, gerai ir pelningai dirbančios valstybės įmonės tikrai neturėtų būti privatizuojamos. Seime tokių planų nėra, Komitete jie nesvarstyti, frakcijoje – taip pat, tad tokios kalbos stebina“, – kalba V. Bakas.

Reikalingi papildomi saugikliai

J. Razma tikina, kad „Jonavos grūdų“ situacija Laikinojoje Seimo grupėje koncentracijos reiškiniams žemės ūkio sektoriuje tirti bus aptarta ir tariamasi, kokias papildomas teisines priemones inicijuoti.

„Mes suformulavome papildomus klausimus ministrui dėl šios įmonės, taip pat ir jos privatizavimo. Net jei jos privatizuoti planų nėra, reikia atkreipti dėmesį į įmonės valdymą, pirkimus be viešųjų pirkimų procedūrų, valdybos narių atstovavimą.

Įstatymais esame numatę, kad valdybose turi būti daugiau nepriklausomų narių, tačiau jei tai virsta privatų verslą, susijusį su politikais, atstovaujančių narių parinkimu, į tai reikia kuo greičiau reaguoti. Įmonė turi tarnauti valstybei, o ne vieno politiko įmonių grupei. Matyt reikės papildomų teisinių priemonių, kad būtų galima užtikrinti tikrą valdybos narių nepriklausomumą“, – teigia J. Razma.

Savo ruožtu V. Gailius pabrėžia, kad Viešųjų pirkimų tarnyba turėtų pareikšti savo nuomonę, ar nėra pažeistas įstatymas.

Pagal LRT RADIJO laidą „Lietuvos diena“ parengė Vilija Andrulevičiūtė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.