Naujienų srautas

Lietuvoje2018.10.05 16:11

Negyvi gyvūnai gatvėse: kieno rūpestis?

Negyvi ir likimo valiai palikti naminiai gyvūnai piktino šilutiškius. Rugsėjo pirmosiomis dienomis visą parą praeiviai Tilžės gatvėje vaikščiojo pro partrenktą katiną. Į laikraščio „Šilutės naujienos“ redakciją kreipęsi žmonės piktinosi, kad niekam nerūpėjo gyvūną paimti ir palaidoti.

Nemažiau juknaitiškius papiktino šalia geležinkelio bėgų rastas didelis negyvas šuo. Žmonės klausė, kodėl šeimininkai šuns nepalaidojo, o tiesiog atvežė ir išmetė.

Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus sako, kad tokiais atvejais visada reikia informuoti seniūniją – gyvūno kūnas bus paimtas ir išvežtas utilizuoti. O benarpliojant šią problemą sužinota ir įdomių naujienų: greit Šilutėje atsiras gyvūnų kapinės, o gretimuose Žygaičiuose jau veikia ir gyvūnų krematoriumas.

Piktino abejingumas

Gyvūnus gelbstinčios organizacijos VšĮ „Šilutės beglobiai“ įkūrėją Rimutę Vismantienę labai liūdina žmonių abejingumas ir netvarka mieste. Ji pasakojo, kad važiuojamojoje kelio dalyje partrenktas ir ant šaligatvio numestas katinas ten pragulėjo daugiau kaip parą. Pro tą vietą praėjo šimtai žmonių, vaikai tądien skubėjo į mokyklas.

Apie tai, kad prie medžio Tilžės gatvėje guli negyvas katinas, moteriai pranešė praeiviai, tačiau atvykti ir paimti gyvūno ji pati negalėjo – tuo metu buvo užsienyje. Grįžusi tos pačios dienos naktį, moteris galvojo, kad ryte nelaimėlį paims miestą tvarkantys „Šilutės komunalininko“ darbuotojai. Tačiau jie to nepadarė ir katinas liko gulėti dar visą dieną.

Rimutės žodžiais sakant, vaikai ėjo į mokyklas, žmonės į parduotuves, tačiau negyvas gyvūnas nebuvo niekam įdomus. Galiausiai R. Vismantienė sulaukė dar vienos žinutės iš mergaitės, kuri labai gailėjo negyvo katino ir prašė jį palaidoti. Moteris atvažiavo apie 23 val., paėmė katiną ir vėliau palaidojo.

„Padėti visiems mes nespėjame. O ir surinkinėti gyvūnus mes neprivalome. Nejaugi tiek daug abejingų žmonių gyvena Šilutės mieste?“, – klausia moteris.

Prašo leisti teikti paslaugą

„Šilutės beglobiai“ – prieglauda, kurioje šiuo metu glaudžiasi apie 50 šunų ir kačių, gyvuoja tik iš žmonių aukų, jokio kito finansavimo negauna. Dauguma šių gyvūnų surinkti gatvėse, partrenkti ar patyrę kitokias negandas.

R. Vismantienė pasakojo, kad jeigu žmogus randa partrenktą gyvūną, skambina Bendruoju pagalbos centro numeriu 112, o šie praneša jai. Tuomet moteris važiuoja į įvykio vietą, pasiima gyvūną, jį gydo, ieško naujų šeimininkų.

R. Vismantienė pasakoja, kad per mėnesį „Šilutės beglobių“ prieglaudai suaukojama maždaug 300 Eur, taigi kiekvienam gyvūnui – vaistams, skiepams, mikroschemoms – lieka po 6 Eur per mėnesį. O kur dar gyvūnų maistas, kraikas, kitos būtinos priemonės? Tad ko nepakanka iš aukų, Rimutė dengia iš asmeninių lėšų.

Savivaldybės ji prašo leisti jos organizacijai surinkti gyvūnų gaišenas iš gatvių ir žmonių namų. Moteris sutinka gauti perpus mažesnį atlygį, negu šiuo metu Šilutėje tą daranti įmonė iš Klaipėdos.

Šiuo metu R. Vismantienė yra pateikusi visus reikiamus dokumentus Savivaldybei ir viliasi, kad Tarybos posėdžio metu bus priimtas jai palankus sprendimas, leisiantis jos prieglaudai surinkti gyvūnų gaišenas iš gatvių, o taip pat žmonių namų. R. Vismantienė šią paslaugą atliktų kur kas greičiau, negu iš Klaipėdos atvažiuojanti įmonė. Beje, negyvo gyvūno paėmimas iš namų gyventojams nieko nekainuotų ir būtų nauja paslauga Šilutės mieste.

Asociatyvinė sarandy westfall/Unsplash nuotr.

Reikia pranešti

Apie parą laiko gatvėje gulėjusį katiną  papasakojome Šilutės seniūnui R. Steponkui. Jis nieko apie tai nežinojo, niekas jo neinformavo. Anot seniūno, pamačius kritusį gyvūną gatvėje, parke, prie upės, apie tai reikia pranešti seniūnijai.

„Būdami kabinetuose mes nepajėgūs sužinoti, kas, kurioje miesto dalyje įvyksta“, – sako seniūnas.

Mieste rasti negyvi gyvūnai yra vežami utilizuoti į Rietavo įmonę. Gatvėje valkataujančius beglobius gyvūnus surenka Klaipėdos regiono gyvūnų globos ir kontrolės tarnyba, su kuria seniūnija yra sudariusi sutartį. Anot seniūno, šiuo metu mieste beglobių gyvūnų yra smarkiai sumažėję, anksčiau jie bėgiodavo būriais. Pavieniai ir tokie atvejai, kai randami negyvi gyvūnai.

Apie tai, kad pamačius negyvą gyvūną reikia pranešti, seniūnui, pritaria ir Šilutės savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus specialistas Mindaugas Būdvytis. Jis taip pat sakė, kad šeimininkai savo mirusius globotinius gali laidoti savo sklypuose. Artimiausiu metu Šilutėje numatyta įsteigti ir gyvūnų kapines.

Beje, visai neseniai, gegužės mėnesį, Tauragės rajone esančioje Žygaičių seniūnijoje (kuri ribojasi su Vainuto seniūnija) pradėjo veikti gyvūnų krematoriumas. Tai pirmasis Lietuvoje krematoriumas gyvūnams, kuriame kremuojami augintiniai, kurių svoris neviršija 100 kilogramų.

Paslauga, priklausomai nuo gyvūno svorio, kainuoja nuo 75 iki 220 Eur. Kremavimo kaina apima augintinio palaikų paėmimą iš veterinarijos klinikų, gyvūno kremavimą bei augintinio pelenų pristatymą standartinėje urnoje atgal į veterinarijos kliniką.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi