Lietuvoje

2018.10.05 15:30

Nušalintasis Panevėžio meras už biudžeto lėšas megzti ryšių vyks į Japoniją

Prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu tarnyba įtariamas ir nuo pareigų nušalintas Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas už mokesčių mokėtojų pinigus susiruošė į tarnybinę komandiruotę Japonijoje užmegzti partnerystės ryšių su Tojohašio miestu. Prokurorai jam yra skyrę kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti, dėl leidimo buvęs meras nesikreipė.

Kelionę palaiminę valdininkai sako, kad R. M. Račkauskas vyksta kaip tarybos narys, nors, pasak opozicijos, jis ir šių pareigų neatlieka, ir šią kelionę vadina akiplėšiškumu. Seimo antikorupcijos komisijos pirmininko teigimu, tarnybine padėtimi naudotis įtarimų sulaukusiam asmeniui neetiška, esą taip pažeidžiami ir visuomenės viešieji interesai.

Pagundai bent trumpam Japonijoje užmiršti užklupusius nemalonumus nušalintasis Panevėžio meras neatsispyrė, nors dar birželį jam pateikti įtarimai prekyba poveikiu bei piktnaudžiavimu tarnyba, ir iki gruodžio pabaigos politikas nušalintas nuo pareigų. Kad už biudžeto lėšas R. M. Račkauskas vyktų į komandiruotę, pasistengė bendražygiai – tris mėnesius miestui vadovavęs vicemeras Aleksas Varna potvarkį pasirašė likus dienai iki tarybos posėdžio, kuriame laikinuoju meru tapo jau kitas vicemeras. A. Varna sako, kad pagal reglamentą meras gali be tarybos nuspręsti, kas vyksta į komandiruotes, o draugystė su japonais esą užsimezgusi dar vadovaujant R. M. Račkauskui, nors oficialus kvietimas gautas tik rugsėjį.

„Jis nenuteistas, vyksta tyrimo procesas, daug žinome pavyzdžių, kur yra įtarimai, pavyzdžiui, yra merų, kurie įtariami, bet jie normaliai važinėja po visur ir vykdo veiklą, bet daug tų įtarimų gali būti. Buvo toks susitarimas, aš laikausi žodžio“, – sako A. Varna.

Laikinasis miesto meras Petras Luomanas sako matęs potvarkį ir net pakeitęs komandiruotės datą, tačiau jokių abejonių jam esą nekilo.

„Nuo birželio mėnesio jau buvo derinama šita kelionė, tas vizitas, tai stabdyti būtų ne itin korektiška“, – sako laikinasis miesto meras.

Su R. M. Račkausku į Tojohašio miestą vyksta jo bendražygis Daumantas Simėnas ir vicemeras A. Varna su vertėja. Septynių dienų kelionė mokesčių mokėtojams kainuos per 6 tūkst. eurų. Opozicijos atstovai šią nušalinto mero kelionę vadina akiplėšiškumu.

„Jau ketvirtas mėnuo jis yra tik tarybos narys, neatliekantis tarybos nario pareigų, jis nedirba jokiame komitete, jis yra vienintelis tarybos narys, kurio telefono numeris yra slepiamas, joks rinkėjas negali su juo susisiekti. Manome, kad ši kelionė R. M. Račkauskui bus stebuklinė reabilitacija, kai jis įlips į lėktuvą ir atvirs meru“, – mano Panevėžio tarybos opozicijos lyderė Gema Umbrasienė.

Kodėl išsiruošė į tarnybinę komandiruotę į Japoniją, nušalintojo miesto mero R. M. Račkausko paklausti nepavyko,  telefonu jis  neatsiliepia, namuose jo nėra.

Daugiau apie tai – Zinaidos Paškevičienės reportaže.