Lietuvoje

2018.10.08 14:07

A. Guoga: per penkias dienas padariau tiek, kiek R. Šimašius per dvejus metus

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.10.08 14:07

Dar rugpjūčio viduryje europarlamentaras, buvęs Liberalų sąjūdžio narys ir laikinasis pirmininkas Antanas Guoga kalbėjo neturintis didelių politinių ambicijų. Tuomet su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu susitikęs A. Guoga teigė, kad jiedu nei apie savivaldos, nei apie Europos Parlamento (EP) rinkimus nekalbėjo ir teigė pradėjęs galvoti apie politinės karjeros pabaigą. 

Visgi panašu, kad jei ne su V. Pranckiečiu, tai su kažkuo kitu „valstiečių“ gretose europarlamentaras kalbėjosi, nes pradeda aiškėti, kad jis, nešinas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vėliava, gali siekti Vilniaus miesto mero posto. Apie tai, kad A. Guoga svarsto galimybę tapti „valstiečių“ kandidatu prabilo šios partijos Vilniaus skyriaus pirmininkas ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.

Kalbėjo apie karjeros pabaigą

Vasaros viduryje LVŽS sąskrydyje besilinksminęs A. Guoga rugpjūčio 14-ąją susitiko su parlamento vadovu V. Pranckiečiu. Po susitikimo abu politikai vienbalsiai suokė apie pavasarį vyksiančius rinkimus nekalbėję, esą tik aptarė Europos ir Lietuvos politines aktualijas.

Negana to, po pokalbio su Seimo pirmininku A. Guoga puse lūpų pradėjo kalbėti, kad artėja jo politinės karjeros saulėlydis. Europarlamentaras tuomet teigė neturintis politinių ambicijų ir kad baigęs kadenciją EP, greičiausiai, pasitrauks iš politinės arenos.

„Šiai dienai realiausiais scenarijus, kad baigsiu savo politinę karjerą po kadencijos pabaigos“, – tuomet žurnalistams sakė A. Guoga.

Be to, rugpjūčio viduryje jis teigė nesulaukęs pasiūlymų dalyvauti rinkimuose nei iš „valstiečių“, nei iš kurios nors kitos partijos. O ir pats politikas tuo metu tikino neturintis planų jungtis prie LVŽS ir tapti jų vėliavnešiu rinkimuose.

„Aš tikrai neturiu planų jungtis prie „valstiečių“ partijos. Jie niekio man kol kas nesiūlė. Iš mano pusės sprendimo dalyvauti rinkimuose kol kas nėra. Palaukime, kol ateis rinkimai ir pamatysime. Mano politinės ambicijos tikrai mažos dabar“, – sakė A. Guoga.

Tačiau net dviem mėnesiams nepraėjus pasigirdo kiek kitokia giesmė. Vienas žinomiausių „valstiečių“ politikų, Vilniaus skyriaus pirmininkas V. Sinkevičius pareiškė, kad A. Guoga svarstytų tapti valdančiosios partijos kandidatu sostinės mero rinkimuose.

„Nenorėčiau įvardinti nei vienos pavardės, nes esu skyriaus pirmininkas ir formuoju nuomonę daugeliui skyriaus narių. Jei kandidatas pareiškia tokį norą, mes jį rimtai svarstysime. Kiek žinau, A. Guoga tikrai svarstytų kandidatuoti su LVŽS, kaip ir Tomas Tomilinas. Žiūrėsime, ar skyrius iškels juos, gal iškels kitą žmogų“, – „Žinių radijo“ eteryje neseniai kalbėjo ūkio ministras V. Sinkevičius.

LVŽS galutinį kandidatų sąrašą savivaldos rinkimuose ketina skelbti spalio 25-ąją.

V. Sinkevičius, E. Genio/LRT nuotr.

Sprendimo dar nepriėmė

Pats europarlamentaras paklaustas, kaip nutiko, kad nuo kalbų apie politinės karjeros pabaigą perėjo prie galimo dalyvavimo rinkimuose, atsakė, kad natūralu apsvarstyti visus variantus. Tačiau jis teigė, kad kol kas situacija pasikeitusi nėra – jis sakė sulaukęs kvietimų iš partijų, bet sprendimo dar nepriėmė.

„Dabar esu pasvarstymų etape. Labai būna daug antraščių, ką kiti sako. Yra du keliai – arba būti, arba nebūti. Man gerai ir nebūti. Manau, kad tai yra labai realus variantas ir svarstau su šeima. Reikia pažiūrėti, ar aš turiu ką pasiūlyti, kokia komanda mano ir ar tikrai yra noras. Greito sprendimo nebus“, – portalui LRT.lt kalbėjo A. Guoga.

Paklaustas apie savo politines pažiūras europarlamentaras teigė, kad buvo ir yra liberalių pažiūrų.

„Liberalų sąjūdis rinko parašus mane pašalinti, tie žmonės, kurie rinko ir džiūgavo, kai sugebėjo mane pašalinti iš partijos, tai nenorėjau jiems trukdyti. Buvau pirmininku trumpai, bet man per penkias dienas pavyko padaryti tiek, kiek Remigijui Šimašiui per dvejus metus. Bet ten vis dar yra labai daug gerų žmonių“, – apie buvusios partijos reikalus kalbėjo A. Guoga ir pridūrė, kad neketina stoti į jokią kitą partiją.

Visgi jis neslėpė, kad palaiko Sauliaus Skvernelio vadovaujamą vyriausybę. Europarlamentaras teigė, kad ministrų kabineto atstovai yra garbingi žmonės, kurių pažiūros jam yra artimos.

„Tai yra moderni vyriausybė, kuri priima sprendimus ir reformas, kurios bus naudingos Lietuvai. Aš tai vertinu. Man daugelis ministrų patinka“, - sakė A. Guoga.

Sprendimą dėl dalyvavimo savivaldos rinkimuose jis ketina priimti per artimiausias porą savaičių.

V. Pranckietis ir A. Guoga, E. Genio/LRT nuotr.

Politologė: akivaizdus mėtymasis į skirtingas puses

Pasak Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologės Rimos Urbonaitės, stebėtis, kad A. Guoga greitai keičia nuomonę, nereikėtų. Ji priminė, kaip greitai keitėsi jo pozicijos skirtingais atvejais: kai jis tapo laikinuoju Liberalų sąjūdžio pirmininku, tada netrukus paliko partiją, po to jis tapo krepšinio klubo „Lietuvos rytas“ dalininku, o vėliau akcijas pardavė.

„Kitaip tariant, A. Guogas su viena pozicija savęs ilgai nesaisto ir tos pozicijos gali pakankamai greitai keistis. Man atrodo, kad jeigu politikas važiuoja į tam tikros partijos suvažiavimą, eina į susitikimus su Seimo pirmininku, tai, man atrodo, kad vienokių ar kitokių ambicijų jis turi. Jeigu jis nebenori būti politikoje, tai greičiausiai ramiai baigęs kadenciją padėtų šioje istorijoje tašką.

Bet man atrodo, kad jau kurį laiką A. Guogos kalbos prieštaravo jo atliekamiems veiksmams. Kai žmogus, išėjęs iš Seimo pirmininko kabineto, kur aiškiai yra politinė dimensija, sako, kad su politika baigia, ambicijų neturi, tai yra mažų mažiausiai nenuoširdu“, – komentavo politologė.

Pasak jos, pastaruoju metu matoma daugiau A. Guogos išsisukinėjimo, o principingumo ir tvirto stuburo demonstravimo yra pakankamai mažai. Kaip teigė R. Urbonaitė, europarlamentaras jau kurį laiką aiškiai nepasako, kokius planus turi ir ar nori rimtai prisidėti prie valstybės valdymo. Tiesa, politologė svarstė, kad A. Guoga galėjo abejoti, ar „valstiečiai“ jį iš tikro priims į savo gretas.

Tačiau A. Guogos galimas dalyvavimas rinkimuose su LVŽS vėliava kelia klausimų ne tik dėl jo anksčiau išsakytų žodžių apie politinės karjeros pabaigą, bet ir jo politines pažiūras. Anksčiau liberalias vertybes propaguojančios partijos viršūnėse besisukęs A. Guoga, dalyvaudamas rinkimuose su „valstiečiais“ stotų centro kairės pusėn.

R. Urbonaitė, paklausta apie tokį galimą europarlamentaro politinių pažiūrų pokytį, atsakė, kad pirmiausia reikėtų paties A. Guogos klausti, ką jis mano apie savo pažiūras, ir ar jos iš viso yra.

„Reikėtų paklausti, <...> ar jis pats sau yra identifikavęs, ar jis vis dėlto labiau liberalių pažiūrų, o gal vis dėlto yra labiau kairės pusės šalininkas. Dabar yra akivaizdus mėtymasis į visas skirtingas puses ir deklaravimas tokiu būdu, kad nėra svarbūs požiūris ar pozicija, o einama kur šilčiau, kur didesnė tikimybė laimėti“, – kalbėjo R. Urbonaitė.

Be to, kaip kalbėjo MRU politologė, kol kas sunku vertinti ir ar A. Guoga turėtų pakankamai gebėjimų ir pasirengimo vadovauti Vilniui. Pasak R. Urbonaitės, jis matomas tik kaip EP narys ir kol kas dar nepademonstravo savybių, reikalingų žmogui norinčiam vadovauti didžiausiam šalies miestui.

„Jis nepasiuntė žinutės, kad yra principingas lyderis ir gali padaryti darbus iki galo, o tai yra labai svarbu“, – sakė politologė.

Kol kas aišku, kad dėl sostinės mero posto kausis dabar šias pareigas einantis R. Šimašius, konservatorių iškeltas kandidatas Dainius Kreivys, buvęs meras Artūras Zuokas, apie dalyvavimą užsiminė ir prie Darbo partijos vairo grįžęs Viktoras Uspaskichas, rinkimuose dalyvaus ir socialdemokratų pirmininkas Gintautas Paluckas.

R. Urbonaitė prognozuoja, kad kova tarp kandidatų bus gana karšta, nes dalis jų turi nemažą patirtį, o kai kurie, pavyzdžiui, D. Kreivys, ir stiprų partijos užnugarį.

„Manau, kad jei A. Guoga eis ir dar su „valstiečiais“, tai šansai jam pasirodyti gerai yra rezervuoti. Nesakyčiau, kad jis pateks į geriausiųjų trejetuką, bet žiūrėsime, kokia bus rinkimų kampanija. Kandidatai stiprūs, manau, kad A. Guogai kelias rožėmis klotas nebus“, – komentavo MRU politologė R. Urbonaitė.

Arba A. Guoga, arba – nieko?

Tuo metu politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka apie galimą europarlamentaro kandidatūrą į sostinės merus pasisakė gerokai aštriau. Paklaustas, ar apie pasitraukimą kalbėjęs A. Guoga tuomet buvo nuoširdus, R. Valatka atsakė, kad to reikėtų klausti A. Guogos, tačiau, pasak apžvalgininko, vargu ar pats politikas atsakytų į tokį klausimą.

„Antra vertus, ar mes turėtume svarstyti kažkokio politinio prašalaičio tokius plonus pasvarstymus? Na jei eina su „valstiečiais“, tegul eina. Vieną dieną ėjo su liberalais. Kai jį išmetė, šaukė, kad konservatoriai yra patys geriausi. Dabar jis šaukia, kad Ramūnas Karbauskis ir „valstiečiai“ yra patys geriausi“, – komentavo R. Valatka, pridurdamas, kad A. Guoga greičiausiai nebus realiu kandidatu tapti Vilniaus meru, o jei bus – tai Lietuvai „skambins varpai“.

Paklaustas apie A. Guogos politines pažiūras, R. Valatka sakė: „Man žodis politika reiškia šiek tiek daugiau, kad į jį tilptų A. Guoga. Jis didžiąją gyvenimo dalį lošė, jis yra lošėjas. Tai, kad jis nusprendė truputį palošti politikoje, vien nuo to politiku netampama.“

Visgi R. Valatka pastebėjo, kad „valstiečiai“ neturi kito galimo kandidato, kurį galėtų deleguoti į kovą dėl sostinės mero posto, taigi jiems reikia rinktis arba A. Guoga, arba – nieko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.