Lietuvoje

2018.10.05 13:33

S. Skvernelis apie registrų duomenis: svarbu, kad jų negautų prisidengiantys žiniasklaida

ELTA 2018.10.05 13:33

Bet kokie vyriausybės sprendimai turi būti teisėti, todėl ši negalėjusi priimti Susisiekimo ministerijos teiktų Visuomenės informavimo įstatymo pataisų dėl neatlygintino Registrų centro duomenų teikimo žiniasklaidai, teigia ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Paklaustas, ar paviešins vyriausybės pasitarimo įrašą, kuriame buvo aptartos šios pataisos, premjeras atsakė, kad tai nėra numatyta, tačiau pareiškė galįs žurnalistams pats papasakoti apie tai, kas buvo kalbėta. 

„Aš kalbėjau, kad visi vyriausybės priimami sprendimai turi būti teisėti ir jeigu Registrų centro vadovas, atlikdamas auditą įvairiose srityse, nustatė, kad duomenys buvo teikiami prieštaraujant įstatymams ir neteisėtai, tai tą sprendimą būtina ištaisyti. Bet negalime jo taisyti, vėlgi priiminėjant neteisėtą sprendimą“, – žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Premjeras aiškino, kad ne ką mažiau svarbu ir įdiegti aiškius saugiklius, kurie neleistų asmenims ar įmonėms prisidengti žiniasklaidos vardu, taip gaunant nemokamą informaciją: „kalbu apie verslus ir įmonių grupes, žiniasklaidos tam tikrą verslą“.

Vyriausybės vadovas teigė nenorėjęs Registrų centro vadovo įpareigoti elgtis neteisėtai, todėl buvo žadama prie klausimo grįžti po savaitės, įstatymo pataisas pakoregavus. 

Pasak S. Skvernelio, jis nežinojęs, kad prie įstatymo projekto rengimo proceso nedalyvavo žiniasklaidos atstovai ir patikino, kad dalyvauti kito trečiadienio posėdyje jie bus kviečiami. 

„Surasime sprendimą, kuris būtų teisėtas, nes iš neteisėto sprendimo daryti teisėtą tikrai nebuvo galimybės. O šiaip – nėra ką slėpti. Pasitarimai visada yra darbingi, audringi, ir tam jie ir yra skirti. O posėdis visada yra transliuojamas ir visi mato“, – teigė premjeras.

Paklaustas, ar žurnalistai gali tikėtis sprendimo kito posėdžio metu, S. Skvernelis atsakymo išvengė sakydamas, kad, jo žiniomis, yra rastas „teisinis kelias“ problemą išspręsti ir jis bus svarstomas kitą savaitę.

ELTA primena, kad penktadienį Seimo opozicija kreipėsi į premjerą S. Skvernelį, prašydami pateikti vyriausybės pasitarimo garso įrašą, kuriame buvo svarstomas klausimas dėl informacijos žurnalistams teikimo iš Registrų centro.

Trečiadienį vykusio vyriausybės pasitarimo metu buvo diskutuojama dėl Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimo projekto, kuriuo buvo siūloma žurnalistams Registrų centro duomenis teikti neatlygintinai. Susisiekimo ministerijos įstatymo projektas buvo atmestas. 

Vyriausybės atstovai tikino, kad pakeitimai buvo atmesti siekiant iki kitos savaitės pataisyti teisinį duomenų teikimo reguliavimą, tuo tarpu žurnalistai ir visuomenės atstovai įžvelgia valdančiųjų siekį riboti žurnalistų galimybes atlikti daug informacijos reikalaujančius tyrimus.