Naujienų srautas

Lietuvoje2018.10.05 13:25

Opozicija ragina premjerą pateikti vyriausybės pasitarimo garso įrašą

BNS 2018.10.05 13:25

Seimo opozicinių frakcijų atstovai penktadienį kreipėsi į ministrą pirmininką Saulių Skvernelį, prašydami pateikti vyriausybės pasitarimo garso įrašą, kai svarstytas klausimas dėl informacijos teikimo iš Registrų centro žiniasklaidai.

„Mums nerimą kelia tendencijos, rodančios, kad valdžia bando apriboti žiniasklaidos laisvę ir didinti politinę įtaką žiniasklaidai. Todėl raginame Jus nedelsiant paskelbti minėtą garso įrašą, jį pateikiant mums ir to prašantiems žiniasklaidos atstovams“, – pranešime pažymimi didžiausios opozicinės Seimo konservatorių frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.

Kreipimąsi į ministrą pirmininką pasirašė ir opozicinių socialdemokratų, Liberalų sąjūdžio frakcijų atstovai, taip pat Mišrios Seimo narių grupės narė Aušra Maldeikienė.

Parlamentarai nurodo besiremiantys Seimo statutu bei Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymo nuostatomis. 

Šio įstatymo 3 straipsnis nurodo, kad dokumentas yra institucijos veikloje užfiksuota informacija ar jos dalis, nepaisant jos pateikimo būdo, formos ir laikmenos, įskaitant registro duomenis, registro informaciją, registrui pateiktus dokumentus ir (arba) jų kopijas, valstybės informacinės sistemos duomenis.

Spalio 3 dieną vykusiame pasitarime vyriausybė atidėjo sprendimus, kurie, kaip deklaruota viešai, vėl leistų žurnalistams neatlygintinai gauti Registrų centro informaciją.

Vyriausybės kanceliarijos spaudos tarnyba BNS nurodė, kad priešingai nei vyriausybės posėdžiai, vyriausybės pasitarimai nėra viešai transliuojami, į juos kviečiami tik suinteresuoti asmenys.

Pagal vyriausybės darbo reglamentą, vyriausybės pasitarimai yra protokoluojami.

„Pagal vyriausybės įstatymą ir vyriausybės nutarimu patvirtintą vyriausybės darbo reglamentą protokoluojami ir daromas tik vyriausybės posėdžių garso įrašas. vyriausybės pasitarimų garso įrašai ir jų tvarkymas nėra vyriausybės kanceliarijai pavestoji viešoji funkcija, todėl jie neskelbtini ir neteiktini“, – nurodo vyriausybės kanceliarija.

Vyriausybės kanceliarija šiuo atveju remiasi tuo pačiu teisės aktu, kaip ir Seimo opozicijos atstovai – Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymu, tik kitu jo straipsniu. 

Pagal šio įstatymo 2 straispnį, jis netaikomas informacijai, kurios tvarkymas nėra įstatymais ir norminiais teisės aktais institucijai nustatyta viešoji funkcija.

„Tais atvejais, kai garso įrašai daromi, jie daromi tik tokios apimties, kokios reikia protokolui patikslinti ir toliau jie nėra saugomi“, – atsakymuose BNS nurodė vyriausybės kanceliarijos spaudos tarnyba.

Kanceliarija taip pat pažymi, kad „remiantis teisės aktais, vyriausybės pasitarimai nėra vieši, nėra viešai transliuojami, į juos kviečiami tik suinteresuoti asmenys. Tokia tvarka galiojo ir dirbant ankstesnėms vyriausybėms, ji nebuvo keista“.

„Pasitarimo dalyviai žino, kad pasitarimas nėra viešas, kad jų pasakyti pastebėjimai, nuomonės nebus viešinamos ir nereikš oficialios vyriausybės pozicijos ar galutinio sprendimo. Jei ši nuostata būtų keičiama ir vyriausybės pasitarimai taptų vieši, reikėtų keisti vyriausybės darbo reglamentą“, – teigiama kanceliarijos atsakymuose.

Naujasis Registrų centro vadovas Saulius Urbanavičius rugsėjo viduryje nutraukė daugelį metų galiojusią praktiką neatlygintinai teikti duomenis pagal žurnalistų užklausas. Centro atstovų teigimu, praktika buvo neteisėta, nes nėra numatyta įstatymuose.

Lietuvos žurnalistai ir opozicijos atstovai teigia, kad įvesti ribojimai gauti informaciją nepagrįstai varžo žiniasklaidos laisvę.

Žurnalistai ketvirtadienį kreipėsi į valdžios atstovus, ragindami atšaukti įvestus apribojimus gauti Registrų centro duomenis.

Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį patikino, kad registrų duomenys bus atverti žiniasklaidai, o sprendimus tikimasi priimti kitą savaitę.

Pasak jo, trečiadienio pasitarime Ministrų kabinetas sprendimo nepriėmė, nes Susisiekimo ministerijos siūlymai buvo netinkamai parengti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi