Lietuvoje

2018.10.04 16:13

Opozicija ragina vyriausybę atverti Registrų centro duomenis žurnalistams

BNS 2018.10.04 16:13

Opozicinės parlamentinės partijos ragina vyriausybę atverti žurnalistams Registrų centro duomenis.

„Raginu vyriausybę skubos tvarka priimti sprendimą atverti žurnalistams duomenis ir pradėti informaciją teikti nedelsiant, taip pat visus sprendimus, kurie darytų įtaką žiniasklaidos darbui priimti ne vienašališkai, o diskutuojant ir įtraukiant žurnalistų bendruomenę“, – pranešime teigia Liberalų sąjūdžio pirmininkas ir frakcijos seniūnas Seime Eugenijus Gentvilas.

Pasak Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos pirmininko Gabrieliaus Landsbergio, „suduotas smūgis ir žiniasklaidos nepriklausomumui bei laisvėms“. Jo teigimu, siekiant sugrąžinti žurnalistams nemokamą prieigą prie Registrų centro duomenų, turėtų būti sušauktas neeilinis vyriausybės posėdis.

Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas teigė, kad šis sprendimas parodė vyriausybės valią dėl žodžio laisvės.

„Šiandien visi demokratai, nesvarbu, kuriai partijai priklauso, turėtų labai rimtai į šį dalyką žiūrėti ir stoti laisvo žodžio sargybon“, – vaizdo įraše socialiniame tinkle sakė jis.

Registrų centras rugsėjo 14 dieną žiniasklaidą netikėtai informavo, kad nutraukia daugelį metų galiojusią praktiką neatlygintinai teikti registrų informaciją pagal žurnalistų užklausas apie juridinius asmenis ir nekilnojamąjį turtą.

Šį sprendimą naujasis įmonės vadovas Saulius Urbanavičius priėmė netrukus po to, kai viešai paskelbė, jog kelios neįvardijamos bendrovės duomenis iš Registrų centro gaudavo išskirtinėmis sąlygomis. Dėl to vėliau pradėtas ikiteisminis tyrimas.

S. Urbanavičius, BNS nuotr.

Susisiekimo ministerija pasiūlė, kad žurnalistų teisė nemokamai gauti registrų duomenis būtų įtvirtinta Visuomenės informavimo įstatyme, o iki įstatymo įsigaliojimo vyriausybė protokoliniu nutarimu pavestų Registrų centrui teikti duomenis numatant kompensavimo mechanizmą.

Premjero Sauliaus Skvernelio teigimu, šie projektai uždarame vyriausybės pasitarime sulaukė daug pastabų ir negalėjo būti priimti.

Jis teigė, kad ministerijos pataisys įstatymo projektą ir per savaitę ras sprendimą, kaip neatlygintinai duomenis teikti iki įstatymo įsigaliojimo.

Šiuo metu žiniasklaidai Registrų centro duomenys teikiami mokamai pagal bendrus įkainius.