Lietuvoje

2018.10.04 09:04

Po skandalo E. Masytė neišduoda savo įsitikinimų: pradžioje ištiko šokas, vėliau – apmaudas

DELFI.lt 2018.10.04 09:04

Rugsėjo 22–23 dienomis popiežiaus Pranciškaus vizitas Lietuvoje neapsiėjo be skandalų. Kiek daugiau nei prieš dvi savaites dainininkė Eurika Masytė kartu su bendraminčiais atsidūrė dėmesio centre dėl savo išsakytos nuomonės socialiniame tinkle. Vos vienas įrašas, kuriame ji stebėjosi, kad Šventąjį Tėvą, atvykusį į Lietuvą, pasitiko tamsiaodė mergaitė, vilkinti tautiniais drabužiais, legendinio kūrinio „Laisvė“ atlikėjai tapo tikru išbandymu. Nepaisant to, pasakytų žodžių Airijoje gyvenanti ir lietuvių kalbos vaikus mokanti dainininkė neatsiima – ji toliau gina savo nuomonę.

„Jau geriau ufo su Lietuvos tautiniais drabužiais, nei juodaodė... Neprisikapstau iki gilios semantikos. Paaiškinkite, prašau, kas atsakingas už tokią idėją?!“ – savo „Facebook“ draugų popiežiaus vizito savaitgalį klausė žinoma dainininkė.

Netrukus šis moters įrašas sukėlė aršias diskusijas – vieni palaikė, kiti baisėjosi ir teigė, kad tokie vieši įrašai galimai skatina rasizmą. Žurnalistas Tadas Grabys, norėjęs padiskutuoti šia tema su E. Masyte, buvo užblokuotas, todėl savo poziciją jis taip pat paskelbė viešai „Facebook“ tinkle.

„Popiežiaus Pranciškaus vizito metu – radikalūs išpuoliai. Lietuvos šauklė, dainos „Laisvė“ kūrėja Eurika Masytė pareiškia, kad geriau ufonautas, nei juodaodė mergina, turėtų pasveikinti į Lietuvą atvykusį pontifiką. Nežinau, gal aš klystu, bet gerai, kad tokie žmonės emigruoja ir tikiu greit negrįš, nes tokių mintimis izoliuotų Lietuvai nereikia. Pranciškus atvyko ne į Lietuvą, o pas savo tikinčiuosius. Tikriausiai, pasak praeityje garsios vienos dainos dainininkės Masytės, iš Vilniaus reikia išvaikyti ir čia atvykusius kitų šalių maldininkus. Man yra gėda, kad ši moteris dainavo laisvės dainą ir dar labiau gėda, kad ji išdavė šalį kūnu ir siela, ir emigravo į užsienį, pasidavusi pirmai silpnumo akimirkai. Bandžiau su ja kalbėtis, bandžiau „Facebook“ paaiškinti, kad ji klysta. Baigėsi, kaip ir dažniausiai baigiasi – užblokavimu. Juokinga. Tegul jį eina savo keliu ir pamiršta kelią į demokratišką valstybę – Lietuvą! Į Lietuvą, kurioje vieta visiems!“ – skelbė TV laidų vedėjas.

Nepaisant kilusio didžiulio triukšmo, kurio metu E. Masytė buvo vadinama rasiste, dainininkė džiaugiasi, kad šis įvykis apnuogino tikrąjį lietuvių veidą.

„Gausybė žmonių man pritaria ir palaiko. Tai – tiesa. Nesitikėjau tokio tautos gerumo ir išminties, katarsio, gan vienprasmiškame smerkime, viešuomenės kartuvių aikštėje“, – DELFI prisipažįsta ji.

„Pradžioje ištiko šokas, palaipsniui suvokus, kas tai sukurpė ir iškėlė, apėmė didžiulis apmaudas, kad tas žurnalistas turi tiek savyje niekšiškumo ir apgailestavimas, kad žinių ir diskusijų vedliai gali būti tokie sugedę dar nespėję sunokti“, – priduria pašnekovė.

Pasiteiravus, ar šiame prieš porą savaičių įvykusiame skandale dainininkė pastebėjo bent menkiausią naudą, Eurika tikina, kad didžiausias gėris buvo atrasti žmonės.

„Nauda? Taip, tai vienprasmis atsakymas: vienur iš mūsų Aukščiausias atima, kitur – prideda. Labiausiai didžiuojuosi tautos dalimi, kurios emocinis intelektas neleistų skanduoti šlykščiausius, vulgariausius vogravimus. Ir jų yra galybė. Jie jungiasi vis drąsesni, atrasdami stiprybę bendrame atsakyme – taip, ir mes taip galvojome, matėme, rašėme – niekas neišgirdo“, – tikina ji.

„Ši stiprybė auga ir dėl globalesnių, svarbesnių, nei šis išpūstas skandalas, Lietuvai klausimų, problemų. O jos tik auga. Ar ne per ilgai lipame link demokratijos ir laimės žiburio? Ar ne per dirbtinai keliami skandalai, kai taip arti rinkimai ir yra išties ką veikti. Beje, valdininkai, skverneliai turbūt gauna jau pergromuliuotą per keturis skrandžius nuomonę, tad nenuostabu, kad jų pozicija lieka kažkieno interesų tiesa. O kaip nepatikėti tokiu primaasmeniu?! Taigi. Man beveik aiškios šios skaudžios man, bet naudingos tautai insinuacijos“, – mano E. Masytė.

Kilus skandalui, dainininkė suskubo paaiškinti savo poziciją atvirame laiške, kuriame ji dar kartą pabrėžė, ką iš tiesų tąsyk norėjo pasakyti.

„Kalbėjau apie tautos identitetą, kultūros autentiškumo išlaikymą ir tolerancijos iškreiptą pateikimą“, – tvirtino ji.

Moteris pasakojo, kad ji pati dirba su įvairių rasių vaikais, bendrauja pagarbiai su kitataučiais, jiems nejausdama skirtumo.

„Kiek kartų bandžiau atkreipti dėmesį į tūkstančių diasporoje besimokančiųjų, mokyklų finansavimą iš Lietuvos, pusvelčiui dirbančius (iš idėjos) mokytojus. Kiek kartų kilo diskusijos dėl to, kad šalis, giedanti apie viltingus emigrantų grąžinimo projektus, už valstybės ribų ne ką ir veikia. Tolerantiškai priimamos idėjos ir paskelbiama: nėra pinigų. Išėjai, kapstykis. Niekas per daug ir nemaldauja. Bet, tokiu atveju, svaičiojimai apie emigrantų susigrąžinimą – burbulų spektaklis.

O štai popiežiui deklaruojame, kaip visi mes svarbūs ir kosmopolitiški. Suprantama, popiežius tiki žiniasklaidos pareiškimais, o kaip kitaip! Tai tokia tolerancija?! Kam ji skiriama? Taip, katalikai neskirstomi pagal odos spalvą. Tiesa ir ta, kad tikinčiųjų veido oda nesvarbi. Tačiau tautos identitetą, etnogenomą, autentinę kultūrą ginsiu.

Beje, mergaitės išties atsiprašau, kad žiniasklaida sugebėjo ją pakišti į smagratį per mano alegorijas. Ir, besąlygiškai, nuoširdžiausiai dėkoju mane palaikantiems, supratusiems ir jaučiantiems Lietuvą šaknimis, širdimi ir protu“, – teigė E. Masytė.

E. Genio/LRT nuotr.

DELFI jau anksčiau rašė, kad minima tamsesnio gymio mergaitė, vilkėjusi tautinį kostiumą, pasitikusi popiežių oro uoste ir jam įteikusi gėlių buvo žinomos žurnalistės Jovitos Valeikaitės dukra, kuri laisvai kalba itališkai. Kaip buvo pranešta, būtent dėl šios priežasties ji ir buvo atrinkta pasitinkant Šventąjį Tėvą.

Italijoje kurį laiką gyvenusi buvusi TV laidų vedėja šiuo metu su šeima gyvenimą kuria Lietuvoje ir, kaip teigė DELFI, kadangi neturi „Facebook“, nematė internete kilusio skandalo.

„Nieko nemačiau, nes nesinaudoju „Facebook“, bet jau įtariu, kodėl kilo diskusijos“, – dar pradedant pokalbį sakė J. Valeikaitė.

„Taip, mano vaikas nėra visiškai lietuvis. Ji yra pusiau italė, pusiau lietuvė. Šiam įvykiui ji buvo pakviesta todėl, kad ji yra viena iš nedaugelio vaikų, kurie kalba itališkai. Buvo manoma, kad jeigu popiežius norės kažką pakalbinti – būtų puiku turėti žmonių, kurie jį suprastų. Buvo norima, kad vaikai su juo kalbėtų itališkai, jog jie nebūtų atmintinai išmokę teksto, o iš tiesų suprastų, kas yra sakoma. Tokiu būdu buvo atrinkti du vaikai, kalbantys šia kalba. Ji lanko katalikišką mokyklą Lietuvoje, tokioje pat mokėsi ir būdama Italijoje“, – situaciją paaiškino mergaitės mama.

„Aš nematau tame problemos, nepaisant to, aš suprantu žmones, kodėl jiems įdomu. Iš tiesų džiaugiuosi, kad nesu „Facebook“ platybėse ir man nereikia stebėti visos šios situacijos. Akivaizdu, kad esame vis dar labai uždari. Šis popiežiaus vizitas parodo, kas yra kas ir kokiame lygyje mes esame, parodome tikruosius save. Bet viskas yra gerai, esame pakeliui į brandą, žmogiškumą“, – DELFI anksčiau kalbėjo J. Valeikaitė.