Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Prie Baltarusijos ambasados – akcija prieš A. Beliackio suėmimą (papildyta)

ELTA 2015.09.08 13:45

Pirmadienį prie Baltarusijos ambasados Vilniuje Baltarusijos žmogaus teisių gynėjai surengė protesto akciją prieš Alesio Beliackio suėmimą.

Pirmadienį prie Baltarusijos ambasados Vilniuje Baltarusijos žmogaus teisių gynėjai surengė protesto akciją prieš Alesio Beliackio suėmimą.

Daugiau nei 20 akcijos dalyvių atėjo su plakatais „Mes visi esame Alesis“, „Jeigu mes kažko nežinome, nereiškia, kad tai nevyksta“, „Laisvę Baltarusijos politiniams kaliniams“ ir kitais. Dauguma protestuotojų buvo užsidėję A. Beliackio kaukes bei skandavo šūkius, reikalaujančius paleisti visus politinius kalinius.

Dėl kaukių akcijos dalyviai susilaukė policijos pareigūnų nemalonės, kurie liepė visiems nusiimti kaukes ir pateikti tapatybę patvirtinančius dokumentus. Taip pat pareigūnai akcentavo, jog pagal Lietuvos įstatymus nesankcionuotam mitingui toks žmonių kiekis yra per didelis. Protestuotojai teigė, jog su Vilniaus valdžios atstovais buvo sutarę dėl 40 žmonių akcijoje bei pateikė tai patvirtinančius dokumentus.

Ant šalia ambasados esančios parduotuvės „Maxima“ buvo pakabintas didžiulis plakatas su anglišku užrašu „Freedom for political prisoners in Belarus“ („Laisvę politiniams kaliniams Baltarusijoje“).

Žmogaus teisių gynimo centro „Viasna“ pirmininko pavaduotojas Valentinas Stefanovičius perskaitė kreipimąsi į Baltarusijos ambasadorių Lietuvoje Vladimirą Dražiną, kuriame išreiškė reikalavimą paleisti prieš dvejus metus kalėti ketveriems su puse metų nuteistą A. Beliackį.

V. Stefanovičius sakė, kad A. Beliackio įkalinimas – tai kerštas už ilgametę veiklą ginant žmogaus teises Baltarusijoje.

„Žmogaus teisių situacija Baltarusijoje išlieka sudėtinga. Kalėjime iki šiol yra laikomi suimti aktyvistai, tęsiasi kriminalinis ir administracinis persekiojimas dėl politinių motyvų, o pilietinės ir politinės teisės stipriai apribotos“, – kalbėjo centro „Viasna“ vicepirmininkas.

Jis sakė, kad akcijos siekis yra išlaisvinti politinius kalinius, atkurti jų pilietines teises ir baigti persekioti kitaip mąstančius asmenis. V. Stefanovičius teigė tikintis, kad tarptautinis dėmesys padės pasiekti užsibrėžtus tikslus.

„Manau, kad tarptautinės visuomenės dėmesys ir solidarumas padės išlaisvinti politinius kalinius bei užtikrinti jų gyvybę ir sveikatą“, – kalbėjo jis.

V. Stefanovičius informavo, kad pirmadienį Baltarusijos sostinėje Minske buvo sulaikyti aktyvistai, kurie taip pat reikalavo politinių kalinių išlaisvinimo. Jo teigimu, sulaikytieji yra vienoje iš Minsko milicijos nuovadų ir jiems gresia laisvės atėmimas iki 15 parų už nesankcionuoto piketo organizavimą.

Kita protesto akcijos dalyvė Jelena Deševskaja teigė, kad politinių kalinių išlaisvinimo klausimas turėtų būti keliamas susitikime dėl Rytų partnerystės Vilniuje.

„Ten yra pakviestas Baltarusijos užsienio reikalų ministras“, – sakė ji.

Sekmadienį sukako lygiai dveji metai, kai buvo areštuotas A. Beliackis – Tarptautinės žmogaus teisių federacijos viceprezidentas, baltarusių valdžios uždaryto žmogaus teisių gynimo centro „Viasna“ vadovas. Šiai datai paminėti skirta Tarptautinė solidarumo su pilietine Baltarusijos visuomene diena.

Solidarumo dienos organizaciniame komitete yra pilietinių ir žmogaus teisių gynėjų organizacijų atstovai iš Baltarusijos, Ukrainos, Lenkijos, Rusijos, Didžiosios Britanijos ir Lietuvos.

Skaičiuojama, kad šiuo metu Baltarusijoje yra įkalinti 11 žmonių todėl, kad turėjo drąsos pareikšti savo įsitikinimus ir nepritarimą Aliaksandro Lukašenkos režimo politikai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi