Lietuvoje

2018.10.02 13:17

R. Karbauskis: konservatoriai nusitaikė į rinkimų dalyvių lygiateisiškumą

LRT.lt 2018.10.02 13:17

Konfliktas tarp Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio Ramūno Karbauskio ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko Gabrieliaus Landsbergio, panašu, nerimsta. Didžiausios opozicinės frakcijos lyderis G. Landsbergis pirmadienį LRT laidoje „Dienos tema“ kalbėjo apie tai, kad kai kurios partijos valdžioje yra dėl žmonių, o kai kurios, tik tam, kad būtų valdžioje.

„Šiandien valdžioje esančios partijos, mano akimis žiūrint, yra būtent „Valdžios partijos“, kurios valdžioje yra ne dėl žmonių, o dėl valdžios. Siekiai bet kokia kaina užtikrinti finansavimą socialdarbiečiams, pakeisti rinkimų taisykles, gausybė kitų komisijų, komisijėlių, tyrimėlių. Seime visa tai nėra skirta tam, kad Lietuvos žmonės gyventų geriau, kokybiškiau, kad mūsų vaikai planuotų savo ateitį Lietuvoje“, – laidoje kalbėjo TS-LKD vedlys.

Nusileisti neketinantis LVŽS pirmininkas R. Karbauskis socialiniame tinkle pasiuntė žinutę tiek G. Landsbergiui, tiek konservatorių patriarchui Vytautui Landsbergiui. Pasak „valstiečio“, žodžiais žmonių partijos sukurti nepavyks, o esą tam nepasitarnaus ir arogancija, patyčios bei žeminimas.

Kaip dėstė R. Karbauskis, belieka stebėtis, kaip TS-LKD be jokio objektyvaus pagrindo „valstiečiams“ bando priklijuoti antikonstitucinių sprendimų kūrėjų etiketę, nes, pasak jo, patys konservatoriai demonstruoja nepagarbą Konstitucijai ir demokratijos principais grįstai politinei sistemai, žmogaus teisėms ir laisvėms.

„Ir ne tik pamindami visų žmonių lygybę ir suskirstydami Lietuvą į „viršūnes“ ir „apačias“, „elitą“ ir „runkelius“. Dabar jie nusitaikė į būsimųjų rinkimų dalyvius ir kėsinasi į jų lygiateisiškumą“, – rašė R. Karbauskis.

Jis citavo V. Landsbergį, kuris anksčiau žiniasklaidai sakė: „Matome iššūkius ir šiandien mūsų šalies reikaluose. Galbūt valdantieji, vadinami valstiečiai ar kolūkiečiai, jie netempia tose savivaldybių rinkimų varžybose kaip partija, ir nori tas varžybas pakeisti į būrelių, komitetėlių, savo chebručių varžybas. Jie nori diskredituoti partijas, išmesti. Yra pavojus, kad visa parlamentinė demokratinė partija bus atmesta, vietoj jos bus gaujelių demokratija.“

G. Landsbergis, E. Genio/LRT nuotr.

R. Karbauskio teigimu V. Landsbergis taip kalbėjo reaguodamas į jo siekį suvienodinti politinių partijų ir visuomeninių rinkimų komitetų teises.

„Stebina tai, kad demonizuodami visuomeninius rinkimų komitetus, prilygindami juos „gaujelėms“, konservatorių lyderiai pamiršta, jog Konstitucinis Teismas dar 2010 pripažino komitetų egzistavimo demokratinėje visuomenėje būtinybę ir iš esmės pareikalavo, kad jie būtų įteisinti. Tada Teismas pažymėjo, jog partijos negali uzurpuoti rinkimų sąrašų sudarymo, nes rinkimų sąrašų sudarymas vien tik partinės priklausomybės pagrindu „neleistinai riboja piliečio, norinčio pasinaudoti savo rinkimų teise, teisę turėti savo įsitikinimus, pažiūras, nesutampančias su politinių partijų pažiūromis“, „verčia piliečius formaliai ar neformaliai susisieti su politinėmis partijomis“ bei riboja piliečio teisę būti išrinktu jo įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu.

Dar daugiau, Konstitucinis Teismas netgi davė užuominą, jog visuomeninių rinkimų komitetų veiklos ribojimas ar draudimas prieštarauja pamatiniams demokratijos principams, dėl ko ir patys „rinkimai negali būti laikomi demokratiškais, o jų rezultatai – legitimiais ir teisėtais, jeigu jie vyksta paminant Konstitucijoje įtvirtintus demokratinių rinkimų principus, pažeidžiant demokratines rinkimų procedūras“, – rašė LVŽS vedlys.

Jo teigimu, Konstitucinis Teismas jau prieš aštuonerius metus pripažino, jog partijos ir politinės organizacijos – visuomeniniai rinkimų komitetai – yra lygiaverčiai rinkimų proceso dalyviai ir tiek vieni, tiek kiti yra būtini demokratiniam rinkimų procesui.

„Registravau Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas, kurios dar labiau užtikrintų šių abiejų rinkimų proceso dalyvių lygiateisiškumą: leistų rinkimines koalicijas sudaryti ne tik partijoms (kaip yra dabar) bet ir visuomeniniams komitetams tarpusavyje arba partijoms ir visuomeniniams komitetams. Neabejoju, kad toks reguliavimas skatins partijas ir rinkimų komitetus ieškoti bendrų sąlyčio taškų, o nepartiniams kandidatams, kurie nenori savo ateities susieti su konkrečių politinių partijų veikla, tačiau nori dalyvauti politikoje ir dirbti Lietuvai, atvers didesnes dalyvavimo politiniuose procesuose galimybes.

Geriausiai komitetų veiklą šiandien iliustruoja atsinaujinančio ir dinamiško Kauno pavyzdys. Grįždamas prie prof. V. Landsbergio pasisakymo, imu manyti, jog konservatoriai išsigando, kad puikius reitingus turintis V. Matijošaitis ir jo vadovaujamas rinkimų komitetas „Vieningas Kaunas“, parodęs, kaip kardinaliai gali keistis situacija mieste po ilgų konservatorių partjos „valdymo“ metų, 2019 metais gali tapti pavyzdžiu kitoms savivaldybėms?“ – rašė R. Karbauskis.

E. Genio/LRT nuotr.

„Valstietis“ teigė, kad norėdamas sumenkinti tai, kas iš tiesų yra naudinga ir skatina platesnį žmonių įsitraukimą į politinius procesus, konservatorių garbės pirmininkas „be jokių skrupulų gali sau leisti jokioms partijoms nepriklausančius, savarankiškus ir žmonių interesams atstovaujančius rinkimų komitetus sulyginti su „tulpiniais“, „daktarais“, „Vilniaus brigada“ ir kitomis nusikalstamomis grupėmis, nes, pagal konservatorių logiką ir demokratijos suvokimą, viskas, kas nėra konservatoriai, yra blogis.“

„Gaila, kad prof. V. Landsbergis nepažiūrėjo plačiau, nemokėjo ar nenorėjo suvaldyti savo siaurų partinių ar asmeninių šeimos interesų. Todėl net neabejoju, kad ir dabar darys viską, kas padėtų užgožti su realiomis „gaujelėmis“ susijusias jo paties partijos nelaimes ir jo įpėdinio galimus labai glaudžius ryšius su politinės korupcijos skandale minimomis įtakos grupėmis, kurios siekė naudos sau, o ne Lietuvos žmonėms.

O kur dar įpėdinio šeimos verslo interesai, ar tie 11 milijonų, kuriais pensijų fondų lėšos prisidės prie karalienės Mortos mokyklų plėtros... ar tik ne už tai, kad fondų verslininkų užsakymu rengti raštai konservatorių frakcijos rankomis buvo nunešti į Konstitucinį Teismą? Juk ir šiuos skandalus reikia užgožti – paaiškinti jiems žodžių jau pritrūko. Ar taip elgtųsi į Lietuvos žmonių interesus tikrai orientuota partija?“ – socialiniame tinkle dėstė R. Karbauskis.