Lietuvoje

2018.10.02 13:57

S. Skvernelis: pirmiausia reikia kalbėti apie kainų augimo stabdymą, o ne jų mažinimą

Pirmiausia turėtume kalbėti apie tai, kaip stabdyti kainų augimą, o tik tada galima pradėti kalbėti apie tai, kad kai kurios kainos galėtų mažėti, LRT RADIJUI sako ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Anot jo, mažėti galėtų pagrindinių produktų kainos.

Kaip teigia premjeras, iki lapkričio 1 d. turėtų būti surinkta ir ministerijoms pateikta analitinė informacija. Taip pat turėtų būti pateikti konkretūs įstatymų projektai. S. Skvernelio aiškinimu, tikimasi, kad tai padės stabilizuoti situaciją arba taikyti priemones, kurios leistų geriau apginti vartotojų interesus.

„Šiemet buvo įgyvendintos ir kitiems metams numatytos priemonės, kurios didintų gyventojų (visų gyventojų: ir pensininkų, mūsų senjorų, ir jaunų šeimų, ir visų dirbančiųjų) pajamas. Norėtųsi, kad tas pajamų pagausėjimas liktų kiekvienai šeimai, o ne būtų tiesiog transformuotas į tam tikrų verslo grupių pelną“, – sako premjeras.

Paklaustas, ar realu, jog maisto produktų kainos mažės, S. Skvernelis tvirtina, kad pirmiausia derėtų kalbėti apie kainų augimo stabdymą. Kaip ir anksčiau, vyriausybės vadovas teigia, kad geriausia tai padaryti didinant konkurenciją.

„Turėtume kalbėti apie tai, kad apskritai stabdytume kainų augimą, didintume konkurenciją. Atsiradus didesnei konkurencijai yra realu, kad kainos ne didės, o pagrindinių produktų, kurie sudaro pagrindinį krepšelį, galbūt galėtų sumažėti. Žinoma, labai svarbu subalansuoti tam tikras galias, t. y. prekybininko, tiekėjo, galiausiai – gamintojo ir tiekėjo“, – pabrėžia S. Skvernelis.

Pasak jo, vertinant galutinę produkto kainą, gamintojo dalis neretai būna itin maža, o daugiausia pirkėjas sumoka perdirbėjui ir prekybininkui, atkreipia dėmesį ministras pirmininkas.

BNS nuotr.

Pensinio amžiaus didinti neketina

Kol kas neketinama didinti pensinio amžiaus, LRT RADIJUI sako S. Skvernelis. Jo teigimu, mokesčių ir pensijų reformos buvo atliktos būtent siekiant suvaldyti Lietuvoje susiklosčiusią situaciją, demografinę krizę, todėl tikimasi, kad pasiteisins būtent šios priemonės.

„Todėl kol kas apie pensinio amžiaus didinimą nėra jokios kalbos. Dar daugiau – įvykdžius pensijų reformą, [...] nepriešinant „Sodros“ pensijų ir privačių fondų, galime tikėtis, kad pensijos bus didesnės“, – tvirtina ministras pirmininkas.

Jo aiškinimu, į Lietuvą pritraukta nemažai investicijų, todėl didėja darbuotojų poreikis. Be to, atkreipia dėmesį S. Skvernelis, priimtas sprendimas dėl darbo užmokesčio kėlimo privačiame sektoriuje: „Visa tai tikrai leis užtikrinti paskatas, kad neturėtume kalbėti apie dirbančių žmonių mažėjimą. [...] Manau, vyriausybėje numatyti veiksmai leidžia teigti, kad kol kas negalvojame apie pensinio amžiaus didinimą.“

Malkos kitąmet turėtų būti taikomas lengvatinis PVM

LRT RADIJO klausytojas teiraujasi, kodėl taip smarkiai kyla malkų kainos ir ar tai nėra daroma siekiant paskatinti naudoti daugiau dujų. Premjeras atkreipia dėmesį, kad Lietuva negali savarankiškai nustatytų kuro kainų, nes mūsų šalis priklausoma nuo pasaulinių tendencijų, besikeičiančių naftos ir dujų kainų.

„Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas kaip tik yra atsvara monopolininkui „Gazprom“. Jeigu neturėtume terminalo arba terminalas „užsidarytų“, mes prognozuotume apie 20–25 proc. dujų kainų šuolį. [...] Dabar daugiau nei pusę dujų atsivežame per terminalą“, – tvirtina S. Skvernelis.

Jo aiškinimu, medienos kainą taip pat dažnai reguliuoja pati rinka – atsiradus didesnei paklausai, natūraliai kyla ir kainos, tačiau kitąmet jos turėtų būti šiek tiek mažesnės.

„Vyriausybė, teikdama kitų metų biudžetą, yra sutarusi su frakcijomis, kurios sudaro valdančiąją koaliciją, kad bus siūloma (ir mes tam pritariame) įvesti 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatinį tarifą malkoms – ne visam iškastiniam kietajam kurui, bet būtent malkoms“, – nurodo S. Skvernelis.

E. Blaževič/LRT nuotr.

S. Skvernelis: norėtųsi, kad policijos bendruomenėje būtų daugiau sutarimo

Antradienį minint Angelų sargų dieną ir policijai švenčiant šimtmetį, ministras pirmininkas teigia, kad ši diena tikrai svarbi, nes valstybė ir policija yra neatskiriami dalykai: „Minimas ir valstybės, ir policijos šimtmetis. Turbūt būtų keista, jeigu būtų bandoma interpretuoti kitaip. Šiandien policija tikrai tapo modernia institucija, galbūt gerokai aplenkiančia kitas institucijas.“

S. Skvernelis pripažįsta – norėtųsi, kad policijos bendruomenėje būtų daugiau sutarimo, socialinio dialogo. Vis dėlto premjeras priduria, kad vykdant drastiškus pokyčius, dialogas kartais persikelia į antrą planą.

„Tai nėra gerai. Tikrai norėjosi, kad būtų išlaikytas aukščiausio lygio socialinis dialogas, koks buvo anksčiau. Tačiau dabar, įvykdžius gana rimtas struktūrines, vadybines reformas, yra galimybė, unikali galimybė, sėstis su bendruomene ir tuos aštrius kampus nušlifuoti, atmosferą viduje padaryti tokią, kad policija būtų kaip vienas kumštis, kalbant apie socialinę partnerystę“, – tvirtina S. Skvernelis.

Ministras pirmininkas teigia besidžiaugiantis, kad dauguma policijos pareigūnų yra sąžiningi ir dorai tarnauja valstybei.

Pagal LRT RADIJO laidą „Ryto garsai“ parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.