Lietuvoje

2018.10.03 10:22

Prognozuoja būsimą Vilniaus merą: pasiūla skurdi, bet du kandidatai turi vilčių

LRT RADIJO laida „LRT aktualijų studija“, LRT.lt2018.10.03 10:22

Tiek tradicinių, tiek populistinių partijų pasiūla mero rinkimuose ribota ir skurdi, LRT RADIJUI sako politikos apžvalgininkas Vytautas Bruveris. Anot jo, nors kandidatų gali būti nemažai, tikėtina, kad galiausiai dėl mero kėdės intensyviausiai rungsis du.

Tendencija, kai kandidatai į kokį nors postą ilgą laiką vengia pranešti apie savo sprendimą, nėra nauja, tvirtina V. Bruveris. Jo aiškinimu, tai netgi labai įprasta mūsų politikų strategija, nes tokiu būdu galima patikrinti, kas bus tavo varžovai.

„Kuo neaiškesnės politinės tendencijos, kuo mažiau kažkokių ryškių favoritų, kuo neaiškesnė rinkimų baigtis. Kuo tvirčiau galima prognozuoti, kad tie rinkimai bus karšti, kad kandidatai [...] kvėpuos vienas kitam į pakaušį ir į nugarą, tuo tie kandidatai būna atsargesni. Prieš pasiskelbdami oficialiai, jie tiria rinką, uodžia vėją, apžiūri aplinką, bando išsiaiškinti, ką yra paruošę konkurentai“, – sako V. Bruveris.

Jo teigimu, toks slapukavimas daugelį rinkėjų ima erzinti, nes panašios tendencijos pastebimos ir prezidento rinkimų kampanijoje – iš pradžių kandidatai paskelbia, kada jie paskelbs apie savo sprendimą, po to paskelbia, kad kandidatuos.

„Panaši situacija ir Vilniaus mero rinkimuose. Pagal analogiją, kova bus įtempta, aiškių favoritų nebus. Partijų, tiek vadinamųjų tradicinių, klasikinių, tiek naujųjų populistinių partijų pasiūla šiais metais, panašu, bus ribota ir skurdi“, – vertina V. Bruveris.

Jo aiškinimu, liberalai atsidūrė keblioje situacijoje dėl korupcijos bylų, o kai kurios kitos partijos nesuranda kandidatų, kurie būtų patrauklūs vilniečiams: „Liberalų situacija primena gaisrą betvarkėje potvynio metu. [...]. Bet kokiu atveju ir be konkrečių reitingų ir duomenų galima teigti, kad R. Šimašius turi šansų. Ta manipuliacija, apie kurią seniai kalbama ir seniai visi žino, seniai vieša paslaptis – jis eis su tuo rinkimų komitetu, tarsi nieko bendro nebeturėdamas su partija. Nežinau, ką čia gali pakeisti ir ką čia gali apgauti.“

V. Bruveris neatmeta galimybės, kad Liberalų sąjūdis, vadovaujamas Eugenijaus Gentvilo, gali iškelti ir savo kandidatą. Tuomet jis taptų konkurentu pirmiausia R. Šimašiui: „Šita liberalų situacija ir R. Šimašiaus situacija, perspektyvos – viena iš gerų iliustracijų, kokia karšta sumaištis mūsų laukia visoje, taip sakant, Vilniaus merų rinkimų ir savivaldos rinkimų rinkoje.“

Kita galimą kandidatą į sostinės mero kėdę Artūrą Zuoką V. Bruveris vertina kaip nelabai perspektyvų kandidatą. Anot politikos apžvalgininko, A. Zuokas gali bandyti pasinaudoti padėtimi, kurioje atsidūrė liberalai, tačiau ankstesni rinkimai parodė, kad paprastai liberalų elektoratas, nusivylęs partija, A. Zuoko savo kandidatu nesirenka.

„A. Zuokas – kaip katinas, kuris turi devynias gyvybes. Tik aš vis dėlto įtariu, kad tos gyvybės pasibaigė, visos devynios netgi. [...] Liberalų padėtis prasta. A. Zuokas pirmiausia tikisi išlošti iš to, gal atmušti kažkiek liberalų rinkėjų. Tik tiek kad ankstesni rinkimai rodydavo [...] – patys ištikimiausi liberalų rinkėjai, kad ir kaip žiauriai su jais pasielgė jų partija ir jų lyderiai, į A. Zuoko glėbį ieškoti paguodos nepuola“, – sako V. Bruveris.

Jis svarsto, kad A. Zuokas gali taikytis į populistinių partijų rinkėjus, tačiau čia taip pat susidurtų su konkurencija, nes į tuos pačius rinkėjus nusitaikęs ir dar vienas galimas kandidatas – Antanas Guoga. V. Bruverio teigimu, tikėtina, kad šį kandidatą rinkimuose rems valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

V. Bruveris, E. Genio/LRT nuotr.

„Jeigu jau pats „valstiečių“ pagrindinis akcininkas ir šeimininkas Ramūnas Karbauskis pašnekėjo, kad, jo įsitikinimu, A. Guoga tikrai būtų geresnis meras už R. Šimašių, aš šitą pasakymą suprantu taip, kad jau galutinai apsispręsta tos partijos vadovybėje ar bent jau R. Karbauskio galvoje, jog jie kelia Guogą“, – tvirtina V. Bruveris.

Atkreipus dėmesį, kad „valstietis“ Tomas Tomilinas dar praėjusiais metais pareiškė ketinantis siekti Vilniaus mero posto ir dabar bando apie save priminti, V. Bruveris teigia – mažai tikėtina, kad renkantis partijos kandidatą T. Tomilinas laimėtų kovą prieš A. Guogą.

„R. Karbauskis jam gal pasiūlys kaip nors išsiaiškinti santykius sulošiant pokerio partiją su A. Guoga. Manau, T. Tomilinas tikrai jos nelaimės. Kalbant rimčiau, ten gali būti kažkoks pasipešimas „valstiečių“ viduje, kai senesni, „veisliniai“ „valstiečiai“ pradės šūkauti – mums nereikia samdinių iš šono, juo labiau – tokių politinių avantiūristų kaip Guoga. Didele dalimi jie bus teisūs“, – sako V. Bruveris.

Jis akcentuoja – „valstiečiai“ per visą savo kadenciją taip ir nesugebėjo išsiugdyti savo rinkėjo didžiuosiuose miestuose, todėl iš savo partijos jie neturi ką pasiūlyti: „Tenka ieškoti iš šalies, o A. Guoga – vienas iš tokių, kurie visada pasiryžę. Jis, kaip toks politinis perėjūnas su stažu, žinoma, ypač šliejasi prie tų, kurie turi daugiausia valdžios, daugiausia galimybių nacionaliniu mastu. Čia jo sąjunga su „valstiečiais“ suprantama. Valstiečiai daugiau nieko tiesiog neturi.“

V. Bruverio teigimu, kol kas visa „valstiečių“ veikla rodo, kad Kauno mero kėdę jie linkę atiduoti Visvaldui Matijošaičiui už prezidento rinkimuose suteiktą paramą Sauliui Skverneliui. Vilniuje, tvirtina V. Bruveris, A. Guoga galėtų surinkti balsų, tačiau tai nebūtinai bus tie rinkėjai, kurie paprastai balsuoja už „valstiečius“.

Kaip dar vieną galimą kandidatą V. Bruveris svarsto buvusį Darbo partijos lyderį Viktorą Uspaskichą. Tačiau, teigia pašnekovas, ilgą laiką atrodė, kad šio politiko, kaip ir jau minėto A. Zuoko, devynios gyvybės jau išblėso.

„Žinoma, Viktoras jau nebe tas. Jau nebėra tiek politinės charizmos, kiek buvo prieš dešimt ar šiek tiek mažiau metų. Bet tam tikra prasme bent daliai rinkėjų jis atrodo patrauklus. [...] Tik Vilnius čia galbūt ne visai tinkama arena, čia nėra tiek daug potencialių jo rinkėjų, kiek galbūt galėtų būti kitose Lietuvos vietose“, – sako V. Bruveris.

Jis apibendrina – vis dėlto didžiausia tikimybė, kad galiausiai dėl sostinės mero kėdės kovos dvi partijos, du kandidatai: „Mano nuomone, vis tiek pagrindinės politinės jėgos, kurios varžysis dėl pirmos vietos ir dėl mero posto – buvę liberalai su R. Šimašiumi (nors čia reikia labai didelę paklaidą daryti, nes vis tiek dar iki rinkimų bus reikalų, susijusių su byla ir vidinėmis rietenomis) ir konservatoriai su Dainiumi Kreiviu.“

Pagal LRT RADIJO laidą „LRT aktualijų studija“ parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt