Lietuvoje

2018.09.30 17:02

Seimo nario rinkimuose pirmasis pažeidimas fiksuotas Kriūkuose

Liepa Želnienė, 15min.lt2018.09.30 17:02

Zanavykų rinkimų apygardoje sekmadienį renkamas Seimo narys. Pirmasis pažeidimas fiksuotas vieno iš kandidatų gimtinėje – Kriūkuose. Konservatorių stebėtojai fiksavo, kad Kriūkų apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė per anksti ėmė plėšyti voką, kuriame sudėti iš anksto rinkimuose dalyvavusių rinkėjų biuleteniai. Pažeidimą spėta užkardyti.

Galimą pažeidimą fiksavęs stebėtojas Darius Juodaitis 15min pasakojo, kad atvykęs į Kriūkų apylinkę apie 14.30 val. pastebėjo galimai netinkamą apylinkės komisijos pirmininkės elgesį.

„Atvažiavome stebėti rinkimų ir pamatėme, kad yra plėšomi, kerpami vokai didieji, kuriuose yra išankstinio balsavimo vokai ir kvietimai balsuoti sudėti. Komisijos pirmininkė tuos vokus dėjosi už savęs į kažkokią dėžutę ar kelias“, – pasakojo stebėtojas.

Jis nedelsiant kreipėsi į Apygardos rinkimų komisiją. Pasak jo, vos supratę, kad stebėtojas rašys skundą, apylinkės komisijos nariai sudėjo tuos vokus į atskirą voką ir padėjo šalia balsadėžės.

D. Juodaitis sako suabejojęs, ar tik sutapimas yra tai, kad būtent ši apylinkė yra vieno iš kandidatų gimtinėje, be to, jos rinkimų komisijai vadovauja buvusi kandidato kolegė Socialdemokratų partijoje, Kriūkų seniūnijos darbuotoja Anelė Mockaitienė.

Pasak jo, taip galėjo būti pažeistas balsavimo slaptumas.

„Kas gali paneigt, kad kokie „blogi“ balsai galėjo būt dedami ir į kitą dėžę“, – kalbėjo jis.

Pati A. Mockaitienė tikino, kad viskas buvo gerai ir jokio pažeidimo nėra.

„Balsai neišimti, niekas nepadaryta, žinokit. Balsai visi yra dideliame voke, o visi biuleteniai vokeliuose dideliam voke. Vokas neatplėštas, ne, ne, ne. Balsų mes nematome ir nematysim iki kokios 21 val.“ – sakė ji.

Savo ruožtu Zanavykų apygardos rinkimų komisijos pirmininkė Rasita Grincevičienė 15min patvirtino, kad stebėtojų nuogąstavimai buvo pagrįsti. Tačiau, pasak jos, pažeidimui laiku užbėgta už akių.

„Viskas sustabdyta, grįžo į savo vietas. Nežinau, kaip sena, patyrusi pirmininkė suklydo, bet mes susisiekėme, sustabdėme. Čia tikrai buvo nusižengta tvarkai. Matyt, jie norėjo sąrašuose susižymėti balsavusius paštu, bet tai galima daryti tik vakare, uždarius balsadėžę“, – teigė R. Grincevičienė.

BNS nuotr.

Apie tai, kad vokų plėšti dieną negalima apygardos komisijos pirmininkė įspėjo visų apylinkių rinkimų komisijų vadovus.

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, iki 15 val. Seimo rinkimuose Zanavykų apygardoje dalyvavo 12,81proc. rinkėjų.

Iš anksto balsavo 7,49 proc. rinkėjų. Taigi išvis savo balsus jau atidavė 20,30 proc. apygardoje registruotų rinkėjų.

Zanavykų vienmandatėje apygardoje dėl parlamentaro mandato varžosi konservatorė Irena Haase ir savarankiškai išsikėlęs Mindaugas Bastys.

I. Haase rinkimams deklaravo išleidusi 6736 eurus ( 6,6 tūkst. eurų kampanijai skyrė partija, 136 eurus rėmėjai), o M. Bastys – 1661 eurą iš savo asmeninių lėšų.

Pirmame ture už I. Haase balsavo 33,87 proc., už M. Bastį – 19,44 proc. rinkėjų.

Seimo nario vieta Zanavykų apygardoje liko laisva, kai joje išrinktas M. Bastys atsisakė parlamentaro mandato. Sprendimą trauktis iš Seimo jis priėmė, kai per apkaltą parlamente neužteko balsų panaikinti jo mandato ir dėl to prie Seimo surengtas tūkstantinis mitingas.

Konstitucinis Teismas M. Bastį pripažino sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją, kai nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.