Lietuvoje

2018.09.29 13:59

V. Landsbergis: valdantieji bando kurti „gaujelių“ demokratiją

Aleksandra Ketlerienė, DELFI.lt2018.09.29 13:59

Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos garbės pirmininkas profesorius Vytautas Landsbergis Tarybos posėdyje teigė, kad yra du dideli blokai – ne tik dvi Lietuvos, bet ir dvi Europos, dvi žmonijos. Jis griežtai sukritikavo tai, kad dabartiniai valdantieji bando kurti „gaujelių“ tvarką ir sumenkinti daugiapartinę sistemą.

„Matome iššūkius ir šiandien mūsų šalies reikaluose. Galbūt valdantieji, vadinami valstiečiai ar kolūkiečiai, jie netempia tose savivaldybių rinkimų varžybose kaip partija, ir nori tas varžybas pakeisti į būrelių, komitėtėlių, savo chebručių varžybas. Jie nori diskredituoti partijas, išmesti. Yra pavojus, kad visa parlamentinė demokratinė partija bus atmesta, vietoj jos bus gaujelių demokratija“, – sakė V. Landsbergis. Negana to, anot jo, tuos būrelius siekiama išlaikyti iš valstybės biudžeto. Dabartinė valdžia, jo manymu, eina į pinigų valdžios idealą.

„Mes matėme dabar tą Seime, kaip perkamos politinės jėgos, kai duodami jiems biudžeto pinigai, nors įstatymai to nenumato“, – sakė V. Landsbergis. Anot jo, opozicijos darbas yra oponuoti blogiui. „Kadangi dabar esame opozicija, tai mūsų pareiga yra oponuoti blogiui. Ir tada savaime visa padėtis vėl evoliucionuoja į dvipartinę padėtį: sukčiai ir nesukčiai. Padorumas ir padorumo kaip vertybės vakuumas“, – sakė profesorius. Jo manymu, dabar valdantieji bando dabar perlaužti daugiapartinę sistemą ir sukurti gaujelių, besipešančių dėl pinigų, sistemą. Anot jo, būtina partinę sistemą ginti, kad partijos nepavirstų gaujomis. Konservatoriai ir patys taip pat neturėtų pavirsti gauja.

„Kai kurie kolegos net iš tų tradicinių partijų, kompromituodami jas, įsileisdami korupciją kaip norma, daro viską, kad partijos neturėtų ateities. Mes matome, kad žmonės, kurie keistai elgiasi, iš mūsų partijos išeina, nes kiti sako: jie visi tokie patys. Net prezidentė kažkada yra pasakiusi, kad dešinieji vagia mažiau. Būtų gerai laikytis tezės, kad centro dešinieji niekada nevagia“, – juokavo V. Landsbergis.

Anot jo, vienoje pusėje yra partija, kuri turi principus, o kitoje pusėje yra komitetai, kurie turi makiažą. Vienoje pusėje yra mąstantys, kitoje pusėje yra rėkiantys. Vienoje pusėje yra bandantys kažką sukurti, kitoje pusėje nenorintis ką nors kurti. „Aš jau ne kartą siūliau tarptautinį žodį „parlamentas“ pakeisti lietuvišku žodžiu „kalbykla“. Tai būtų visai teisinga. Bet dar neprigyjant šiam terminui, ateina nauja realybė, kur reikia sakyti „parsidavykla“ arba „pirkykla“. Jeigu nebūtų parsiduodančių, nebūtų perkančių. Mes matome tą dabar Lietuvos Seime, kaip yra perkamos vidinės politinės jėgos, duodant jiems biudžeto pinigų“, – sakė TS-LKD garbės pirmininkas.

DELFI primena, kad Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis ketina pateikti Seimui Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas, leisiančias visuomeniniams komitetams sudarinėti koalicijas. Įstatymo pataisomis siūloma įteisinti galimybę visuomeniniams rinkimų komitetams, likus ne mažiau kaip 35 dienoms iki rinkimų, sudaryti koalicijas tiek su partijomis, tiek ir tarpusavyje ir sujungti iškeltų kandidatų sąrašus į jungtinį kandidatų sąrašą, kuriame kandidatai surašyti pagal iš naujo nustatytą eilę.

Galiojančiame Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme numatyta, kad, iki rinkimų likus ne mažiau kaip 35 dienoms, partijos gali sudaryti koalicijas ir sujungti iškeltų kandidatų sąrašus į jungtinį kandidatų sąrašą, kuriame kandidatai surašyti pagal iš naujo nustatytą eilę. Šiuo metu galiojantis teisinis reguliavimas nesuteikia teisės visuomeniniams rinkimų komitetams savivaldybės tarybos rinkimuose jungtis į koalicijas su partijomis ir tarpusavyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.