Lietuvoje

2018.09.29 11:56

Zanavykų apygardos rinkėjai sekmadienį rinksis – I. Haasė ar M. Bastys

ELTA 2018.09.29 11:56

Sekmadienį Zanavykų apygardos rinkėjai spręs, kam atiteks laisva Seimo nario kėdė – Šakių rajono savivaldybės tarybos narei konservatorei Irenai Haasei ar Konstitucinio Teismo šiurkščiai pažeidusiu Konstituciją pripažintam buvusiam socialdemokratui Mindaugui Basčiui.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, išankstinio balsavimo metu Zanavykų apygardoje balsavo 2,37 proc. balso teisę turinčių gyventojų – kiek daugiau nei per pirmąjį turą, kuomet iš anksto balsus atidavė 2,19 proc. rinkėjų.

Rugsėjo 16 d. vykusiame pirmajame rinkimų ture užtikrintai pirmavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovė, sulaukusi 34,99 proc. rinkėjų palaikymo. Apkaltos išvengusį ir Seimą savo noru palikusį M. Bastį palaikė 20,09 proc. balsavusiųjų Zanavykų apygardoje.

Po pirmojo turo valstybės vadovai ir politikos apžvalgininkai stebėjosi, kad su buvusiu KGB darbuotojų ryšius palaikęs ir priesaiką sulaužęs M. Bastys sulaukė pakankamai rinkėjų pasitikėjimo, kad patektų į antrą rinkimų turą.

BNS nuotr. Mykolo Romerio universiteto (MRU) dėstytoja, politologė Rima Urbonaitė Eltai sakė mananti, kad M. Basčiui tuomet padėjo pozicija, kad esą su politiku buvo bandoma susidoroti. Premjeras Saulius Skvernelis ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis žiniasklaidą tikino manantys, kad Konstituciją šiurkščiai pažeidęs politikas neturėtų grįžti į Seimą. Paramą I. Haasei pareiškė trečias rinkimuose likęs žemės ūkio ministras, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LŽVS) kandidatas Giedrius Surplys. Ketvirtadienį konservatorę palaikysiantis teigė ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas, taip pat „valstiečių“ frakcijai priklausantis Vytautas Bakas. Pirmojo rinkimų turo metu prie balsadėžių susirinko 29,89 proc. balso teisę turinčių gyventojų. ELTA primena, kad nuo šeštadienio, rugsėjo 29 d., 1 val. nakties iki rinkimų pabaigos sekmadienį, rugsėjo 30 d., 20 val. draudžiama rinkimų agitacija. Rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu ir balsavimo iš anksto metu jokių vaizdinių ir garsinių rinkimų agitacijos priemonių (išskyrus tas, kurias išleido Vyriausioji rinkimų komisija) negali būti balsavimo patalpoje ir 50 metrų atstumu aplink pastatą, kuriame yra balsavimo patalpa. Informacija apie vykstančius rinkimus, jų svarbą valstybės gyvenimui, atvykusių balsuoti rinkėjų skaičių, dokumentus, kuriuos būtina turėti balsuojant, kvietimas atvykti balsuoti ar kita informacija, kuria neraginama nedalyvauti rinkimuose, balsuoti už arba prieš kandidatą ar kandidatų sąrašą, nelaikoma rinkimų agitacija.