Lietuvoje

2013.08.04 17:49

D. Grybauskaitė diplomatų pokalbių įrašus vertina dvejopai

LRT RADIJAS, LRT.lt2013.08.04 17:49

Internete paviešinti galbūt Lietuvos diplomatų pokalbių įrašai – provokacija, nukreipta prieš Lietuvą ir jos pirmininkavimą ES Tarybai, teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kita vertus, anot šalies vadovės, paviešinti įrašai rodo diplomatinės tarnybos nebrandumą, ir tai jai bus gera pamoka.

Internete paviešinti galbūt Lietuvos diplomatų pokalbių įrašai – provokacija, nukreipta prieš Lietuvą ir jos pirmininkavimą ES Tarybai, teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kita vertus, anot šalies vadovės, įrašai rodo diplomatinės tarnybos nebrandumą, ir tai jai bus gera pamoka.    

„Aš vertinčiau dvejopai šią situaciją. Vertinčiau pirmiausiai kaip provokaciją, ta prasme, kad pasirodė viešoje erdvėje pokalbiai, kurie nebuvo vieši. Tai iš tiesų provokacija prieš Lietuvą ir prieš mus, kaip pirmininkaujančią ES valstybę, kuri rengia Rytų partnerystės susitikimą, o joje kaip tik dalyvauja viena iš valstybių, kuri buvo ten aptariama.

Iš kitos pusės, šiuos pokalbius vertinčiau kaip labai neprofesionalius ir kaip diplomatinės tarnybos nebrandumą. Jei nebūtų tokio turinio, tai nebūtų galima ir provokuoti. Manyčiau, kad tai bus labai gera pamoka visai tarnybai truputį pasitempti, neatsipalaiduoti, kaip matėme iš pokalbių dabar“, – sakė D. Grybauskaitė, komentuodama liepos 8 dieną svetainėje YouTube.com paviešintus pokalbių telefonu įrašus. Patys pokalbiai esą vyko balandį.

Viename iš jų Lietuvos diplomatai dalinasi pastabomis apie Azerbaidžano ir Armėnijos santykius dėl Kalnų Karabacho ir neva išsakoma vieno iš jų asmeninė parama armėnams.

Lietuvos ambasadorius Azerbaidžane Artūras Žurauskas jau įteikė Užsienio reikalų ministerijai prašymą atšaukti jį iš pareigų.

Anot ministerijos pranešimo, tai ambasadoriaus sprendimas, kuriuo jis siekia užkirsti kelią galimam neigiamam poveikiui valstybės ir savo reputacijai. „Vertinu tai kaip garbingą ambasadoriaus poelgį. Suprantama, jog iš diplomatų tikimasi nepriekaištingų moralės ir etikos standartų“, – teigė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Pranešama, kad dėl atliekamo tyrimo į Lietuvą iškviestas ir ambasadorius Vengrijoje Renatas Juška.

Primename, kad vienas pagrindinių Lietuvos pirmininkavimo ES prioritetų – Rytų partnerystės iniciatyva, skatinanti Ukrainos, Baltarusijos, Gruzijos, Moldovos, Azerbaidžano ir Armėnijos suartėjimą su ES.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt