Lietuvoje

2018.09.28 15:11

Ekspertas: Helsinkio komisijos sprendimas įtakos N. Venckienės ekstradicijai neturės

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.28 15:11

Į JAV pabėgusios buvusios parlamentarės Neringos Venckienės artimieji toliau siekia, kad ji nebūtų išduota Lietuvai. Žmogaus teisių klausimus nagrinėjančioje Amerikos Helsinkio komisijoje skambėjo kaltinimai, kad esą N. Venckienės byla politiškai motyvuota ir jai nesaugu grįžti į Lietuvą. Teisės ekspertas Algimantas Čepas sako, jog, kad ir ką nuspręstų komisija, įtakos ekstradicijai tai neturės. O jei Amerikos teismai pripažintų, kad byla politiškai motyvuota, tai gali būti palaikyta ir įžeidimu Lietuvai. 

N. Venckienės sūnus Karolis posėdyje kalbėjo, kad Lietuvos prokurorų kaltinimai N. Venckienei yra politiškai motyvuoti.

„Mano mama tapo nepatogia kliūtimi teisinei ir politinei sistemai, ir Lietuvoje jai tapo nebesaugu. Todėl 2013 metais mama ir aš pabėgome į Jungtines Valstijas ir paprašėme politinio prieglobsčio“, – komisijos posėdyje sakė N. Venckienės sūnus.

Komisijos posėdžiui pirmininkauja Atstovų rūmų narys Randy Hultgrenas, kuris kartu su kolega siūlo N. Venckienės ekstradiciją sustabdyti atskiru Kongreso įstatymu. Šiuo metu Amerikos kalėjime sprendimo dėl ekstradicijos laukiančią N. Venckienę gina ir jos bendražygis, buvęs Seimo narys Vytautas Matulevičius.

„Jai pasitraukus į Jungtines Valstijas visus apėmė gana didelis nusivylimas visuomene“, – kalbėjo buvęs Seimo narys.

N. Venckienei prokurorai nori pateikti kaltinimus pagal trylika Baudžiamojo kodekso straipsnių, tarp kurių dėl tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo ir skleidimo, teismo sprendimo nevykdymo. Pati N. Venckienė yra apskundusi Jungtinių Valstijų administracijos sprendimą perduoti ją Lietuvai.

Helsinkio komisijai kalbėjusi žmogaus teisių gynėja teigė, kad JAV privalo pirmiausia išnagrinėti prieglobsčio prašymą. 

„Kai 240-ties pareigūnų armija įsiveržia į privačius namus, kad paimtų vieną mažą mergaitę, tai parodo galingą politinę motyvaciją“, – mano žmogaus teisių gynėja Abbe Jolles.

Lietuvos teisės ekspertai sako, kad N. Venckienės ekstradicijos klausimo nagrinėjimas Helsinkio komisijoje – tai tik gynybos dalis, tačiau įtakos ekstradicijai tai neturės.

„ Jie bandė kelti klausimą, kad N. Venckienė Lietuvoje bandė reformuoti politinę ir teismų sistemą, vargu ar tai galima iš viso pagrįsti, ir dar vienas dalykas – reikia turėti omenyje, kad JAV teismui pripažinus, kad konkreti byla Lietuvoje gali būti politiškai motyvuota, tai būtų stiprus tarptautinis mūsų valstybės gal ne pažeminimas, bet link įžeidimo einantis dalykas“, – mano Vilniaus universiteto Kriminologijos katedros docentas Algimantas Čepas.

Daugiau apie tai – Edvardo Špoko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.