Lietuvoje

2018.09.27 17:01

„Valstiečius“ parėmę liberalai esą neprašė, bet gali gauti Seimo vicepirmininko kėdę

Paulius Gritėnas, 15min.lt2018.09.27 17:01

Seimas grįžta prie senosios tvarkos. Kadencijos pradžioje taupymą pabrėžę valdantieji patys sugrąžino dvi papildomas Seimo vicepirmininkų pozicijas. Tiesa, vieną šių vietų jiems teks atiduoti opozicijai.

Ketvirtadienį Seimo valdantiesiems pavyko atšaukti savo pačių priimtą sprendimą. 2016 m. lapkričio 15 d. panaikinę dvi Seimo vicepirmininko pozicijas ir palikę opozicijai tik vieną postą Seimo valdyboje, jie grįžo prie senosios tvarkos.

81 Seimo nario balso užteko tam, kad Seimo statute vėl būtų įrašyta ne penkių, o septynių Seimo pirmininko pavaduotojų skaičius. Jei antradienį „valstiečiams“ taip ir nepavyko surinkti 71 ar daugiau Seimo narių balsų, tai šį kartą į pagalbą atėjo Liberalų sąjūdžio frakcija.

Valdantiesiems priėmus Eugenijaus Gentvilo siūlymą, kad opozicijai būtų skiriamos ne viena, o dvi vietos, liberalai beveik vieningai palaikė ir papildomų vicepirmininkų pozicijų sugrąžinimą.

Už „valstiečių“ siūlomą statuto pakeitimą balsavo 10 iš 10 užsiregistravusių Liberalų sąjūdžio frakcijos narių.

15min žiniomis, kandidatu į Seimo vicepirmininko poziciją taps Liberalų sąjūdžio atstovas Jonas Liesys. J. Liesys priskiriamas prie valdantiesiems palankaus liberalų triumvirato.

E. Gentvilas pripažino, kad ryte jis kalbėjosi su „valstiečių“ lyderiu Ramūnu Karbauskiu ir grasino jam, kad jei senoji opozicijos skyrimo tvarka nebus sugrąžinta, jo frakcija ir vėl nedalyvaus balsavime, taip trukdydama ir grąžinti papildomus postus.

Mažinti Seimo pirmininko pavaduotojų skaičių 2016-aisiais buvo paties Ramūno Karbauskio idėja. Jis iš pradžių norėjo Viktorui Pranckiečiui palikti tik keturis pavaduotojus.

Dabar papildomas Seimo vicepirmininko postas valdantiesiems reikalingas, kad į šias pareigas būtų paskirtas partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas. Mat „tvarkiečių“ frakcija neseniai su valdančiąja koalicija pasirašė bendradarbiavimo sutartį.

R. Karbauskis, E. Blaževič/LRT nuotr.

Tikina grasinęs R. Karbauskiui

Paklaustas, kodėl anksčiau kritikuota iniciatyva liberalams staiga tapo patrauklia, E. Gentvilas pabrėžė, kad jo frakcijos sprendimą lėmė pasikeitusi valdančiųjų pozicija.

„Valdantieji 2016 m. lapkričio 15 dieną pakeitė statutą, kuriame buvo parašyta, kad opozicijai priklauso du arba trys Seimo vicepirmininkai. Jie pakeitė statutą, parašė, kad opozicijai priklauso vienas Seimo vicepirmininkas. O dabar nutarė didinti dėl Remigijaus Žemaitaičio. Šitai nepraėjo“, – pasakojo Seimo narys.

„Aš galiu pasakyt, kad tikrai ne dėl savęs, nes neplanuoju kandidatuoti. Turiu darbo ir partijos, ir frakcijos mastu. Bet aš kalbu apie principą. Opozicijai buvo atimta teisė turėti du arba tris vicepirmininkus. Mano pasiūlymas buvo grąžinti taip, kaip buvo nuo 2000 metų, kad opozicijai priklauso bent du ir man tai pavyko pasiekti“, – pažymėjo E. Gentvilas.

Jis griežtai paneigė, kad liberalai tarėsi su valdančiaisiais dėl galimo naujo posto. E. Gentvilas pabrėžė, kad tokį patį siūlymą teikė praėjusių metų gruodžio 19 d. ir jis taip pat sulaukė vieningo frakcijos narių palaikymo.

„Jeigu mūsų esminis pasiūlymas praėjo, tai, aišku, balsavome“, – sakė Seimo narys.

E. Gentvilas pasakojo, kad dar ryte kartu su R. Karbauskiu lankėsi „Žinių radijo“ laidoje ir ten trumpai aptarė balsavimą dėl Seimo vicepirmininkų skaičiaus didinimo.

E. Gentvilas, E. Blaževič/LRT nuotr.

„Aš jam pasakiau, kad jei jūs nebalsuojat už mūsų pasiūlymą, tai mes balsuosim prieš jūsų septynių vicepirmininkų pasiūlymą ir vėl liksite su nosim. Turbūt Karbauskis įsiklausė į mano argumentus“, – kalbėjo E. Gentvilas, pabrėždamas, kad tai buvo ne derybos, o jo grasinimas „valstiečių“ lyderiui.

G. Landsbergiui postas neįdomus

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos lyderis Seime Gabrielius Landsbergis 15min teigė, kad jo frakcija neturi preferencijų, kas turėtų užimti papildomą Seimo vicepirmininko vietą, skirtą opozicijai.

„Mes jau turime Seimo valdyboje Ireną Degutienę“, – lakoniškai atsakė konservatorių lyderis, teigdamas, kad jo partija kategoriškai nesipriešino statuto grąžinimui prie senosios tvarkos.

Pats G. Landsbergis pabrėžė, kad neturi jokios ambicijos kandidatuoti į naujai atsiradusį postą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.