Naujienų srautas

Lietuvoje2012.07.13 19:41

Lenkijos lietuvių bendruomenė Ščecine: lietuvybę puoselėti vis sunkiau

Negausi Ščecino (Lenkija) lietuvių bendruomenė per metus susitinka du kartus – liepą renkasi Dariaus ir Girėno žūties vietoje, Pšelnike, ir drauge švenčia Vasario 16-ąją. Pasiilgę bendravimo lietuvių kalba, tautiečiai pripažįsta, jog puoselėti lietuvybę sekasi vis sunkiau.

Negausi Ščecino (Lenkija) lietuvių bendruomenė per metus susitinka du kartus – liepą renkasi Dariaus ir Girėno žūties vietoje, Pšelnike, ir drauge švenčia Vasario 16-ąją. Pasiilgę bendravimo lietuvių kalba, tautiečiai pripažįsta, jog puoselėti lietuvybę sekasi vis sunkiau.

Ščecino lietuviai kasmet organizuoja Dariaus ir Girėno skrydžio per Atlantą minėjimo renginius ir tai jiems viena iš progų susitikti ir pabendrauti su iš Lietuvos atvykusiais tautiečiais.

„Oficialiai Ščecine gyvena 36 lietuviai. Skaičiuojant su šeimomis ir vaikais, jų būtų apie 100. Šeimos mišrios, bet su lietuviais švenčiame Lietuvos Nepriklausomybės dieną, susitinkame kituose renginiuose“, – kalbėjo Lietuvos garbės konsulas Lenkijoje Wieslawas Wierzchosas.

Dauguma Lenkijos Vakarų Pamario regiono lietuvių čia atsidūrė po karo, gyvena išsibarstę ir dėl didelių atstumų susitinka vos porą kartų.

„Susirinkimus pradedame lietuviškai, o baigiame lenkiškai. Nes jei iš 30–40 susirinkusių tik 15 moka lietuviškai ir visi kalbėsime lietuviškai, kitais metais į susirinkimą niekas neateis“, – guodėsi Ščecino lietuvių bendruomenės pirmininkas Viktoras Buvelskis.

Daugiau nei šešiasdešimt metų Lenkijos ir Vokietijos pasienyje, Ščecine, gyvenantys lietuviai sako, kad puoselėti lietuvybę vis sunkiau. Jų vaikai žino vos vieną kitą lietuvišką žodį, anūkai išvis lietuvių kalbos nesupranta. Todėl apie lietuviškos mokyklėlės įkūrimą net ir nekalbama.

„Aš, kaip lenkė, myliu tą kalbą, stengiuosi nepamiršti, nes tai Maironio, Venclovos, Baranausko nuostabi kalba. Norėčiau, kad ir lietuvių mažuma Ščecine mokintų jos savo vaikus“, – tikino Ščecino gyventoja Kristina Korkucz.

Lenkijoje dirbantys diplomatai siūlo rengti bendrus Lietuvos ir Lenkijos jaunimo projektus ir taip skatinti mokytis lietuvių kalbos.

„Praeitais metais pasirašėme bendradarbiavimo sutartį ir sutarėme, kad su jaunimu dirbsime būtent mūsų tautų suartinimo, bendravimo gerinimo srityje ir jaunimui sudarysime sąlygas kūrybiškai tobulėti“, – prisiminė Kauno r. vietos veiklos grupės pirmininko pavaduotoja Jolanta Miliauskaitė.

„Pernai atvažiavo vaikų grupė iš Lietuvos, puikiai bendravo, kartu gamino maistą, lietuviai – lietuviškus patiekalus, lenkai – lenkiškus, po to išleido bendrų patiekalų knygą. Šiemet susitinka Kolomžoje. Kitas dalykas– Kaziuko mugė, ji, pasirodo, labai populiari. Tik labai nedidelė, todėl kviesčiau Lietuvos menininkus, tautodailininkus įsijungti į šitą reikalą“, – skatino Lietuvos ambasadorė Lenkijoje Loreta Zakarevičienė.

Ščecino lietuviai kitąmet minint Dariaus ir Girėno žūties 80-ąsias metines tikisi sulaukti daugiau tautiečių iš Lietuvos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi